УКРАЇНСЬКА МОВА - Конспекти уроків 7 клас Посібник для вчителя - 2015 рік

НЕ З ДІЄПРИСЛІВНИКАМИ

Мета: пояснити правила написання не з дієприслівниками; формувати орфографічну грамотність; розвивати увагу, пам’ять, удосконалювати вміння здійснювати такі мисленнєві дії, як аналіз, порівняння, добір аргументів на підтвердження тези; виховувати повагу до усної народної творчості як засобу передачі нащадкам досвіду попередніх поколінь народу.

Тип уроку: сприймання і засвоєння нових знань.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань.

Перевірка виконання домашнього завдання.

Пояснювальний диктант. Укажіть дієприслівники, з’ясуйте вид та синтаксичну роль кожного.

I. Серце в’яне співаючи. Чайка скиглить літаючи. Умовк кобзар, сумуючи. Пан, вернувшись, занедужав. Ідуть дівчата в поле жати та, знай, співають ідучи (3 тв. Т. Шевченка).

II. Нам день минав, день розсвітався, весна йшла гріючи. А було тихо та тихо, тільки хрущі гули літаючи. Кипіла в Павла душа, наболівши, наскорбівши. Бабуся, сидячи за столом тихенько й величненько, якусь думку собі думала (3 тв. Марка Вовчка).

II. Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності.

III. Сприймання і засвоєння нових знань.

Прочитайте речення. Випишіть дієприслівники з часткою не. Поясніть написання не з дієприслівниками.

I. Не поговоривши з головою, не бери руками. Не навчаючись, не навчишся. Нехтуючи честю, не вбережеш совісті. Нічого не роблячи, вчимося дурощів. Візьмешся до діла, не порадившись, пошкодуєш. Не нагнувшись до землі, печериці не вирвеш. Не пізнавши отрути бджоли, не скуштуєш меду. Не розбивши шкаралупи, яєчні не спечеш. Не розтрощивши горіх, не смакуватимеш зернятком. Не терши, не м’явши, не їстимеш калача. Не простягнувши руку, й ложки не візьмеш. Не зробивши обруча, за діжку не берися. Якби, не беручись за справу, можна було навчитися, пес став би м’ясником. Не впіймавши, не кажи, що злодій. Не вечерявши, легше, та повечерявши, краще. Багатий помирає недоївши, а бідний переївши. Отак, не бродячи, качку впіймав.

II. Зима не за горами, вона прийде, не давши телеграми. Не сіявши, не пожнеш. Не зловивши, не скуби. Води не бачивши, не пірнай. Біжить, землі не дотикаючись. Не вміючи, і мухи не вміймаєш. Не давши оброку, не бий коня по боку. По писанках перейде, жодної не роздавивши. Не мавши статку, не матимеш упадку. Жне, не сіявши, молотить, не віявши. Не йди у воду, не спитавшись броду. Не взявшись за сокиру, хати не зробиш. Не постукавши у стінку, будівлі не купують. З’їв би, не посоливши. Пташка, що, не оперившись, співає, кішці в зуби попадає. Толковий, не маючи, придбає, а дурний, маючи, промотає. Не почавши, думай, а почавши, роби. (Нар. тв.).

III. Тяжко, важко нудить світом, не знаючи за що (Т. Шевченко). Я до ворогів підходжу, не задкуючи, відверто (Д. Павличко). Отак іти, чола не остудивши, не відаючи втоми, вічно йти (В. Коротич). Незважаючи на тривале іноземне панування, ідея української державності продовжувала жити (В. Борисенко). Незважаючи на те, що є кращі місця, Київ — місто унікальне, оповите легендами, оспіване в піснях (За А. Камінчуком). Життя пішло на боротьбу з бідою, не вславившись ухваленим трудом (М. Старицький). Поважчало перо, що понад болем котилось часом перекотиполем, не озираючись на дні й літа (Б. Олійник). Промерехтів хвилину і померк той фейєрверк, не обігрівши душі (Д. Луценко). А бджоли не вгаваючи гудуть, немов оркестр маленьких музикантів (М. Рильський). Тут все скрегоче: птахи і комахи — всю ніч, не замовкаючи й на мить (Л. Дмитерко). Розгорнувши крила й не змахуючи ними, бусли летять, підхоплені лише буряним вітром (А. Шиян). Не осягнувши таємниць буття, ми наче сповідаємось природі і каємось (Л. Череватенко).

IV. Тополі й липи стояли тихо й мліли в благодатному теплі, не ворушачи ані листочком (І. Нечуй-Левицький). Берези вміють сумувати, не похиливши голови (Л. Дмитерко). Дуб стоїть, зими й не чувши (П. Тичина). Повзуть гліцинії, не знаючи утоми, все вище й вище (М. Рильський) 3 турецького берега хвилі прийшли, не рахуючи милі (В. Швець). Ми їхали мовчки з тобою, для щастя не знаючи слів (М. Рильський). Де вечорів настояні меди, до тих стежок, не думаючи, йди. (А. Малишко.) І дорога вже не дорога, а строката величезна гадюка, що за отой лісок, не поспішаючи, полізла (Остап Вишня). Не замружившись, не уявити неосяжність неосягнених просторів оцих... (М. Самійленко). Мабуть, не змігши вітру збороти, острів піднявся й зник, наче птах (Д. Павличко). Сонце з виру молодого рано з східного порога навпростець собі пішло, не стрічаючи нікого (П. Усенко). Коні, хай крешуть залізні копита! Летіть, не спиняючись, ночі і дні! (Л. Первомайський). І кожен звук, не сплівшись з іншим звуком, пливе, хитаючись, над глянцюватим бруком (М. Бажан). Я знав кінець, іще й не починавши (В. Самійленко).

Спишіть речення, знімаючи риску та вставляючи пропущені літери.

He/торкайся хліба, рук не/помивши. Не/протерши очей, не/д..вися у далі. І не/думай ні/коли, що ти вже найвищий, умостившись на мить на чиїмсь п’єд..сталі (М. Нагнибіда). Ходить брехня, вип..наючись боком, бреше брехня, не/моргнувши оком (А. Малишко). І не/чує дівчина ні/ чого, а біжить, не/тямл..чись, без сліду (Б. Грінченко). На цеглі в пустці я сиджу, від сліз не/бач..чи ні/чого (О. Олесь).

Перебудуйте речення, від виділених дієслів утворивши дієприслівники. Підкресліть дієприслівникові звороти.

Зразок. Як не спитаєш, то не знатимеш. Не спитавши, не знатимеш.

Як не напрядеш, то не ткатимеш. Як не посієш, не збереш. Річка, як не розіллється, не нанесе намулу. Як не візьмешся за справу десятьма пальцями, десять років працюватимеш.

Вибірковий диктант. Випишіть фразеологізми. Розкрийте їх значення. Поясніть написання не з дієприслівниками.

Галюся йшла собі сама не чуючи біди (Б. Грінченко). Ось-ось добігає не чуючи ніг... Та раптом спіткнувся і впав на поріг (М. Вороний). Не пам’ятаючи себе, кинулась Наталя в воду й поплила Дніпром, як та рибочка (Марко Вовчок). Хто ж бо так, не пивши та не ївши, зможе тут цю скелю розкопати! (Б. Грінченко). І яросні воїни в смертнім двобої стоять, не ступаючи й кроку назад (М. Бажан). Подякує майстру онук за те, що квітчав простори не покладаючи рук. Над майстром метал іскриться, він трудиться років тридцять не покладаючи рук (М. Нагнибіда). То у клопотах мізерних, то марних словах красномовних люди топили свій дух, не дивлячись догори (В. Самійленко).

Два-три з-поміж поданих фразеологізмів введіть до самостійно складених речень.

Не шкодуючи сил. Не розгинаючи спини. Не покладаючи (не згортаючи) рук. Не моргнувши оком. Незважаючи (невважаючи) ні на що (на осіб). Не мудруючи лукаво. Не зламавши слова (присяги). Не минаючи (не пропускаючи) нагоди.

Диктант з коментуванням. Назвіть дієслова-присудки і дієприслівники чи звороти, залежні від них.

І. Грає синє море, грає серце козацькеє, а думка говорить: «Куди ти йдеш, не спитавшись? На кого покинув батька, неньку старенькую, молоду дівчину? (Т. Шевченко). Не боячись зими-напасті, повільно ходять у дворі ранкові зорі червонясті (А. Малишко). Сипле за вікнами сніг, сад укриваючи, мій замітає поріг, втоми не знаючи (В. Павловський). Я по слідку хлоп’ячих стіп, не відхилившись і на волос, допрошкував уже до школи (М. Самійленко).

II. А там рожеві стали вряд фламінго, неначе на малюнку стародавнім в одній із тих книжок про мандрівців, що ми не відриваючись читали в дитинстві (М. Рильський). Не відпочивши, вдосвіта весна сьогодні знов за голубим верстатом. На березі мого серця, не полетівши у вирій, зимували дві пісні, наче птиці (Є. Гуцало). І від душі брунькували парості, не боячися чорних морозів (А. Малишко). Шелест дощу — наче демон незримий летить не зникаючи, не пропадаючи, не відлітаючи (Є. Гуцало).

III. Вогнистий Дайте й бронзовий Шекспір, сумний Тарас, важкий Буонарроті перевернули землю з давніх пір, не бачачи кінця своїй роботі (А. Малишко). Я побоявся, що сконаю нагло, не вдіявши великого заміру (В. Самійленко). Що вчинить супроти невмолимої хвороби, що косить маршала і хлібороба, не розібравши вислуг і чинів? (Б. Олійник).

Словник

Нагло — несподівано.

Дослідження-відновлення. Прочитайте прислів’я. З’ясуйте зміст кожного з них. Запишіть їх, розкриваючи дужки та вставляючи пропущені літери. Аргументуйте свій вибір. Позначте орфограму «Правопис не з дієслівними формами».

1) (Не) спитавши броду, (не) лізь у воду.

2) (Не) хвали мене у вічі, (не) гудь поза очі.

3) (Не) бери нічого чужого — (не) буд..ш боятися нікого.

4) (Не) подумавши, кілочка (не) заструж..ш.

5) Що вранці (не) зроб..ш, того ввечері (не) наздоженеш.

6) (Не) дивись на людину, а на її діло.

7) (Не) купив батько шапки — хай вуха мерзнуть.

Запам’ятайте правопис слів недужаючи, ненавидячи, нехтуючи, непокоячись, незчувшись, невгаваючи. З кожним дієприслівником складіть речення. З’ясуйте вживання розділових знаків.

Розподільний диктант. Утворіть дієприслівники від поданих дієслів. Запишіть їх у дві колонки: у першу — ті, що пишуться разом, у другу — окремо. Доведіть правильність виконання завдання.

Не бажають, не піклуються, не дбають, ненавидять, не вгавають, не відгукнутися, не спромогтися, незчутися, не завезти, нездужати, не зупинятися, не гаятися, недочувати.

IV. Підсумок уроку.

Прочитайте словникову статтю. Витлумачене в ній слово введіть до самостійно складеного речення (усно).

НЕЗВАЖАЮЧИ, із знах. в. у спол. з прийм. на. Уживається для позначення предметів, явищ, понять, усупереч яким відбувається дія.

НЕХТУВАТИ. 1. кого, що і кіш, чим. Ставитися презирливо, зарозуміло, зневажливо до кого-, чого-небудь; ігнорувати, гребувати. 2. чим. Не надавати чому-небудь значення, не звертати уваги на щось. // Недбало ставитися, не берегти чого-небудь.

Оцінювання рівня навчальних досягнень.

V. Пояснення домашнього завдання.

Описати процес праці, ваше улюблене заняття, використовуючи дієприслівники і звороти також із часткою не.






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити