УКРАЇНСЬКА МОВА - Конспекти уроків 7 клас Посібник для вчителя - 2015 рік

ВИКОРИСТАННЯ СПОЛУЧНИКІВ У ПРОСТОМУ І СКЛАДНОМУ РЕЧЕННЯХ: СПОЛУЧНИКИ СУРЯДНОСТІ Й ПІДРЯДНОСТІ

Мета: формувати вміння розрізняти сполучники, що з’єднують однорідні члени речення, та сполучники, що з’єднують частини складного речення; розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять; виховувати старанність і повагу до норм української мови.

Тип уроку: формування умінь і навичок.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

Запитання для бесіди.

1. Яка частина мови називається сполучником? Наведіть приклади.

2. Чому цю частину мови називають службовою?

3. Що є підставою для поділу сполучників на сполучники сурядності й підрядності? Наведіть приклади тих і тих.

4. Яка роль сполучників у реченні?

Перевірка виконання домашнього завдання.

Завдання. Розподіліть у дві колонки сполучники, різні за будовою: у першу — прості та складні, у другу — складені. Підкресліть другу літеру кожного слова та третю літеру передостаннього слова першої колонки і прочитайте назву поезії В. Симоненка («Лебеді материнства»).

Прості та складні

Складені

але

отже ж

ледве

незважаючи на те що

аби

причому ж

немов

тим що

адже

аніж поки

тільки

оскільки ж

немов

з тим що

та

дарма що

Розподіліть у дві колонки сполучення слів — у першу з прийменниками, у другу — зі сполучниками. Підкресліть останню літеру кожного останнього слова і прочитайте частину прислів’я, іншу частину продовжте самостійно. Поясніть значення цієї народної мудрості. (Не брудни криниці, бо захочеш водиці.)

з прийменниками

зі сполучниками

біля стін

зате вік

плече в плече

тому що наперекір

через клуб

немовби плакати

із-за гір

проте загін

на руку

ні йти, ні їхати

з-поміж бід

але й бліц

щодо весен

дарма що білі


напередодні ятрити

II. Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності.

III. Формування вмінь і навичок.

Прочитайте речення. Назвіть сполучники. Вкажіть з-поміж них ті, що слугують для поєднання однорідних членів речення, й ті, що поєднують частини складних речень. Назвіть сполучники сурядності і сполучники підрядності.

I. Плуг годує, а бур’ян мордує. Щоб мати, треба працювати. Чи тут, чи не тут, аби не втрапити в хомут. Рот має рукам дякувати, а вони голові. Бригадиру гріш ціна, як любитель він вина. Замки надійні, але стіни немає. Як ми людям, так люди нам. Накрився, мов лисиця хвостом. Зварили ніщо та й з’їли без хліба. Тільки й рідні, що лапті одні. Треба працювати, аби не бідувати. Лягай без вечері, то встанеш без боргу. Давали, та з кишені не виймали. Дай свині волю, то влізе в квасолю. На вовка помовка, а кобилу вкрав (Нар. тв.).

II. Як уродить жито, то всім буде сито. Якщо будеш ти трудиться, буде тобі чим ділиться. Рибачив, рибачив, а риби не бачив. Хвали море, та тримайся суші. Лякали щуку, що в озері втоплять. Кашляй собі помалу, щоб на весь рік стало. Живемо, як двоє в чоботі. Надворі мороз, а гроші в кишені тануть. На світі більше днів, ніж ковбас. Надувся, мов жаба під пеньком. Краще бути хвостом живого собаки, ніж головою дохлого лева. Розпалився, як жаба на гойдалці. Якби так хотілося, як не хочеться. Мала бджола, а більше за великого мухомора вміє (Нар. тв.).

Попереджувальний диктант. Визначте роль кожного зі сполучників.

I. А час летів і днів підкови губив. Все ждуть і ждуть тепла Дніпра холодні хвилі, і землю всю взяла зима в обійми білі (В. Сосюра). Не приходить весна після осені, бо між ними холодна зима (В. Раєвський). Якщо ви любите пісні, запрошуйте у гості птаство під осінь, влітку, повесні. (М. Сингаївський).

II. Росте з землі душа, пшениця і спориш (Д. Павличко). Я з Вітчизни зростав, із роси та води (П. Перебийніс). У полі забули долю, а доля зійшла, як тополя. Як забули долю у лузі, вона посивіла в тузі (М. Сингаївський). Лише борись, а щастя не втече (Л. Костенко).

III. Не поміча хвилин людина, а час прудкий свій килим тче (Д. Луценко). Мій дідусь не відкривав америк, та належить він усій землі (П. Перебийніс). Давно на світі ходить рада, що гріх пишатися і других зневажать (Л. Глібов). Просяєш світлістю ума поміж народами всіма, та скоро згаснеш, якщо в тебе народу рідного нема (Д. Павличко).

Перепишіть речення, на місці крапок уставляючи пропущені сполучники. Вкажіть сполучники сурядності й підрядності.

Люблю я Київ та Шевченків Канів ... їх співучих, лагідних дніпрян (І. Савич). Незнищенний сад поєднує лаврські гори, ... в печерах знайшли останній притулок праведники, із Чернечою горою,... похований Шевченко (І. Кравченко). Сивіючу,... ще молоду в долоні сонця голову кладу, ... в руки матері своєї (Д. Павличко). Ти слово радості скажи,... печалиться людина (М. Сингаївський). А свіжі квіти молодих бегоній не тішать ока, ... такі червоні! (М. Рильський)

Для довідок. І. Де, де. Але, неначе. Коли. Хоч.

Диктант з коментуванням. У реченні, вказаному вчителем, підкресліть усі члени речення. Чи є членами речення сполучники? З’ясуйте роль сполучників у кожному реченні.

I. Дихали, дихали віхоли, а коні до прірви доїхали (І. Драч.). То сонце вигляне, то знову туча (П. Тичина). Земля чекала теплих днів, а скрізь крутила веремія. Тепла чекало все село, але тепло не поспішало. На вулиці мороз і сніг, та гаряче було у грудях (Д. Луценко). Чи крутоплеча постать нехапка, чи довгі вуса, памороззю вкриті, чи посмішка, що блиснула з-під вус, всіх обгорнула нам теплом й привітом (А. Малишко).

II. По країні весна пролітає і крилом журавлиним шумить. Калина цвіте над водою, і небо над нею сія. Після серце тисне і хвилює кров, в ній мої надії і моя любов (В. Сосюра). Завітала здаля синьоока красуня Веснянка і в гаях солов’їно щебече про вірну любов (Д. Луценко). Цей зухвалий солов’їсько то ридає, то сміється рік за роком, вік за віком (П. Перебийте).

IV. Підсумок уроку.

Оцінювання рівня навчальних досягнень.

V. Пояснення домашнього завдання.

Підготувати дидактичний матеріал для мовного конструктора речень, що містять сполучник.






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити