УКРАЇНСЬКА МОВА - Конспекти уроків 7 клас Посібник для вчителя - 2015 рік

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ

АУДІЮВАННЯ

Безпритульна

У байках, казках і прислів’ях зозулі явно не пощастило. Це єдина в Україні пташка, яка не заводить сім’ї й не будує гнізда. Безтурботність її давно ввійшла в приказку, а сама вона стала символом легковажності. На перший погляд для цього є цілком достатні підстави. І справді, що ж це за мати, яку не цікавить доля дітей? Яка підкладає яйця в гнізда інших птахів, звалюючи на них клопітливий обов’язок висиджувати та вигодовувати приймаків. Відклавши на землю яйце, зозуля бере його в дзьоб і, підлетівши непомітно до гнізда якої-небудь пташки, підкладає туди. Звичайно, коли господарів удома немає. Якщо ж птахи застають зозулю біля свого гнізда, вони накидаються на неї й проганяють геть, а часом і прочухана дадуть.

Учені підрахували, що зозулі підкидають яйця в гнізда 150 видів птахів. І найдивніше те, що яйця її завжди схожі і розміром, і кольором на яйця тих птахів, яким судилося стати майбутніми вихователями зозуленят. Сама зозуля важіль 100 грамів, а пташки-вихователі — 7—10 грамів. І ось у зозулі виробилась особливість: вона несе крихітні яйця — не більші за горобині, їх можна виявити в гніздах плисок, вільшанок, горихвісток, сорокопудів, вівчариків, сільської ластівки і навіть у дуплі дятла. І господарі, як правило, не помічають цього.

Утрата зозулею інстинктів улаштування гнізда, висиджування пташенят і вигодовування їх, очевидно, пов’язана з особливостями кладки яєць. Зозуля несе яйця рідко, приблизно одне-два на тиждень. Кількість їх буває досить значною — від 12 і більше. Безумовно, коли б вона сама висиджувала їх, то такий спосіб відкладання яєць сильно порушив би розвиток пташенят.

Ось вона й пристосувалася підкладати яйця в чужі гнізда, а це, своєю чергою, обумовило розвиток у зозулі низки інстинктів гніздового паразитизму: відшукування чужих гнізд, перенесення яєць у дзьобі й підкладання в чуже гніздо, причому лише по одному яйцю. Звідси виникли й такі видові особливості, як те, що яйце невелике в порівнянні з величиною самого птаха, міцна шкаралупа й сильна різноманітність у розмірах, формі і забарвленні яєць. Розрізняють понад 12 основних варіантів забарвлення, залежно від кольору яєць тих пташок, яким зозуля підкине свої яйця. Розвиток зародка в яйці зозулі триває 11 діб (на 1—2 дні менше, ніж у яєць господарів).

Схожі на своїх батьків і зозулині діти. У них теж виробилися специфічні інстинкти, пов’язані з вихованням у чужому гнізді. Незабаром після того, як пташеня виклюнеться з яйця і трохи зміцніє, зозуленятко починає викидати з гнізда яйця або інших пташенят, своїх зведених братів. Робить це воно так: підсовується під пташеня й, коли те опиниться в особливому заглибленні в нього на спині, починає задкувати до краю гнізда. А потім сильним поштовхом скидає братика вниз. Така доля чекає на всіх пташенят, поки зозуленя залишиться саме в гнізді. Його одного вигодовують прийомні батьки, іноді значно менші за розміром, ніж їхній ненажерливий підкидьок. Відзначено, однак, що інстинкт викидання виявляється тільки протягом перших п’яти діб.

Зозуля — дуже корисний для лісу птах. Він ніколи не псує ні насіння, ні ягід, а шкідливих комах знищує силу-силенну. Особливо важливо, що він знищує волохату гусінь шовкопрядів, од якої відмовляється більшість інших птахів.

Що ж це за ворог — волохата гусінь? Чому її так не терплять лісівники?

Як відомо, гусінь — одна із фаз розвитку комах з ряду метеликів, або лускокрилих. У цьому ряді налічується понад 90 тисяч видів. Самі собою метелики майже всі нешкідливі. Вони не тільки не завдають рослинам безпосередньої шкоди, але й радують око яскравим гарним убранням, а часто навіть виявляються корисними, запилюючи квіти. Живуть вони недовго, й тільки деякі з них п’ють нектар (І. Заянчковський, 558 сл.).

Виконання тестових завдань

1. Яке основне призначення прослуханого тексту?

А формування моральних якостей та естетичних смаків слухача;

Б регулювання ділових відносин людей у суспільно-виробничій сфері;

В повідомлення наукових даних суспільству;

Г активний вплив на слухача й спонукання до творчої діяльності.

2. Визначте стильові особливості, характерні для тексту.

А багатозначна образна лексика, декларативність;

Б емоційність, простота, доступність;

В образність мовлення, використання слів у переносному значенні;

Г велика кількість термінів, точність слововживання.

3. Що зумовило популярність в усній народній творчості зозулі?

А зозуля нещаслива;

Б зозуля — дуже корисний птах для лісу;

В зозуля безтурботна;

Г зозуля втратила інстинкт облаштування гнізда.

4. Скільком видам птахів зозулі підкидають яйця в гнізда?

А 150 видам;

Б 10 видам;

В приблизно 150 видам;

Г приблизно 100 видам.

5. На що схожі яйця зозулі і розміром, і кольором?

А на горобині яйця;

Б на яйця вільшанок;

В на яйця тих птахів, яким судилося стати майбутніми вихователями зозуленят;

Г на яйця ластівки.

6. Із чим пов’язана втрата зозулею інстинктів облаштування гнізда, висиджування пташенят і вигодовування їх?

А з особливостями кладки яєць;

Б зі способом життя зозулі;

В з безтурботністю пташки;

Г зі знищенням сили-силенної шкідників.

7. Установіть відповідність між поняттями.

А Маса зозулі.

1. 7—10 грамів

Б Маса пташок-вихователів.

2. Від 12 і більше.

В Кількість яєць у зозулі.

3. 100 грамів.

8. Установіть відповідність між поняттями.

А Основних варіантів забарвлення яєць зозулі...

1. 11

Б У ряду метеликів...

2. 12

В Розвиток зародка в яйці зозулі триває... діб.

3. 90 тисячHelp with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити