Українська мова 8 клас - розробки уроків до підручника М. І. Пентилюк - 2016 рік
Урок 1. Мова — найважливіший засіб спілкування, пізнання та впливу.
Мета: розкрити значення мови як найважливішого засобу людського спілкування, пізнання і впливу, її роль у людському житті; розвивати усне й писемне мовлення; виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Вступне слово вчителя.
«...Українське слово. Ти частка тих, що вже давно померли, їх кров живуща, їх жага нетлінна, безсмертне і величне, як Говерла, багате і дзвінке, як Україна. Закоханим — ти лагідна, як мати, а недругам — як постріл із гармати. Беру тебе, як скарб, в пісенній вроді з джерел, що не міліють у народі». (Д. Луценко) — Як ви розумієте слова Д. Луценка? Яке значення має рідна мова у вашому житті?
ü Знайомство з новим підручником.
ü Ознайомлення з передмовою та використаними в підручнику умовними позначеннями (знакам и-символами).
II. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
ü Ознайомлювальне читання тексту.
Ознайомлювальне читання тексту; визначення його стилю та жанру; створення власного висловлення про мову з використанням ключових слів (вправа 1).
ü Мовознавче дослідження.
Визначення стильової приналежності тексту; робота з тлумачним словником; переказ тексту (вправа 3).
ü Робота в парах.
Опрацювання рубрики «Народна мудрість». Складання міркування за змістом останнього вислову (вправа б).
III. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
ü Комунікативний практикум.
Читання тексту за особами; добір синонімів; створення монологу-пояснення (вправа 5).
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Скласти твір-мініатюру або листа нащадкам за одним із прислів'їв.
Що маєш казати — наперед обміркуй. Говори мало, слухай багато, а думай ще більше. Краще мовчати, ніж брехати. Дав слово — виконай його.
Шабля ранить голову, а слово — душу. І від солодких слів буває гірко.
2. Підготувати розповідь у науковому стилі з теми «Мова — засіб мислення і спілкування» (вправа 7).
ü Бесіда:
— Чому мова — засіб спілкування, а мовлення — процес спілкування?
— Як ви розумієте поняття спілкування (комунікація)?
— Чи мовлення і спілкування одне й те саме? Якщо ні, то чому?
— Яку роль відіграє рідна мова в розвитку особистості?
— Коли і як ми впливаємо на співрозмовника?
— Чи виявляється в спілкуванні рівень культури мовлення? Як саме?
— Наведіть приклади мовних засобів виливу на людину під час спілкування.
ü Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Людина володіє культурою спілкування, якщо...