Українська мова 8 клас - розробки уроків до підручника М. І. Пентилюк - 2016 рік
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ.
ПРОСТЕ РЕЧЕННЯ (14 ГОД)
Урок 11. Простий і складений присудок.
Мета: пояснити учням види присудків, ознайомити їх зі способами вираження простих і складених присудків, розвивати вміння знаходити їх у реченні; виховувати любов до мови, повагу до слова.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ü Перевірка домашнього завдання.
ü Бесіда.
— Який головний член речення називається підметом?
— Якими бувають підмети за будовою?
— Чи залежить підмет від присудка?
— Який головний член речення називається присудком?
— Якими частинами мови можуть виражатися присудки?
ü Робота з текстом.
Ознайомлювальне читання тексту; з'ясування значення невідомих слів за словником, переказ тексту; визначення головних членів речення (вправа 65).
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Завдання учням.
Визначте підмет і присудок у кожному реченні.
Дурний язик голові не приятель. Добрий чоловік надійніший кам’яного мосту. Брехати — не ціпом махати. Голова без розуму, як ліхтар без свічки. Вік звікувати — не в гостях побувати. (Нар. творч.) Буду я навчатись мови золотої у роси-веснянки, у гори крутої. (А. Малишко) Тоді Іван Половець наказав приготувати кулемети. (Ю. Яновський) Десна тихо і плавно котила хвилі до Дніпра. (О. Десняк)
— Яких знань вам не вистачає?
Завдання можна роздрукувати з електронного додатка.
ü Повідомлення на лінгвістичну тему з використанням схеми (с.46).
ü Опрацювання теоретичного матеріалу про підмет (с. 47).
ü Граматичний практикум.
Запис речень відповідно до поставленого завдання, визначення граматичної основи (вправа 67).
ü Лексична робота.
Установлення відповідності між фразеологізмами та синонімічними їм дієсловами (вправа 69).
ü Аналіз схем (с. 49).
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬТА НАВИЧОК
ü Мовознавче дослідження.
Перебудування речення за зразком (вправа 71).
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати теоретичний матеріал § 8, виконати вправу 73.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
ü Бесіда.
— Який присудок називається простим дієслівним?
— Який присудок називається складеним дієслівним?
— На які два різновиди поділяється складені присудки?
— Що ви можете розказати про складений іменний присудок?
— Яке визначення дамо складеному дієслівному присудку?
— Що таке інфінітив?