Українська мова 8 клас - розробки уроків до підручника М. І. Пентилюк - 2016 рік
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ.
ПРОСТЕ РЕЧЕННЯ (14 ГОД)
Урок 12. Складений іменний та складений дієслівний присудки.
Мета: поглибити знання восьмикласників про види присудків, ознайомити їх зі способами вираження простих і складених присудків, розвивати вміння знаходити їх у реченні; виховувати любов до мови, повагу до слова.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ü Перевірка домашнього завдання.
ü Робота з поетичним текстом.
Прочитайте уривки з поетичних творів. Виділіть присудки, визначте їхній вид.
Білі акації будуть цвісти в місячні ночі жагучі; промінь морями заллє золотий річку, і верби, і кручі... (В. Сосюра) Будуть тебе кликать у сади зелені хлопців чорночубих диво-наречені. (В. Симоненко) Усі, хто про безсмертя мріє, хай схиляться до споришу. (М. Руденко) Буду згадувать серця пожари, як на гору до неї я йшов. (В. Сосюра) І нехай пливе за роком рік, буду, мамо горда і вродлива, з тебе дивуватися повік. (В. Симоненко)
Завдання можна роздрукувати з електронного додатка.
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Проблемне питання.
— Чи в усіх реченнях попереднього завдання ви змогли визначити тип присудка?
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
ü Опрацювання теоретичного матеріалу про підмет (с. 47).
ü Граматичний практикум.
Розпізнавання меж речень, визначення їх граматичної основи, з'ясування способів вираження присудків (вправа 74).
ü Робота з текстом.
Ознайомлювальне читання тексту, визначення його теми та головної думки; дослідження синтаксичної ролі виділених слів; характеристика присудків (вправа 75).
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
ü Тренувальна вправа.
Розподіліть словосполучення та сполучення слів у чотири колонки: І — із дієслівним простим присудком; II — із дієслівним складеним присудком; III — з іменним складеним присудком; IV — із подвійним присудком.
Озимина взялася рости; спориш став зеленіший; сніг розтанув; ніч буде коротшати; інвентар мусимо підготувати; нам не можна гаятися; повітря як мед; згірок укритий квітами; дощі йдуть теплі; оживає природа; стовбури треба білити; сад наче молоком облитий; дні видалися сонячні; ми хочемо допомагати.
Завдання можна роздрукувати з електронного додатка.
ü Робота в парах.
Складання речень відповідно до комунікативного завдання, з'ясування способів вираження присудків (вправа 77).
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати теоретичний матеріал § 8, виконати вправу 78.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
ü Синтаксична вікторина «Хто швидше?».
Визначте головні члени в поданих реченнях.
Мовчання — не завжди згода. (Нар. творч.) Праця — багатство людини. (Нар. творч.) Вік прожити — не поле перейти. (Нар. творч.)