Українська мова 8 клас - розробки уроків до підручника М. І. Пентилюк - 2016 рік
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ.
ПРОСТЕ РЕЧЕННЯ (14 ГОД)
Урок 16. Прикладка як різновид означення.
Мета: дати учням поняття про прикладку, навчити учнів правильно вживати лапки і дефіс при прикладках; розвивати вміння знаходити прикладки в тексті та доцільно вживати їх у зв'язному мовленні, виховувати повагу до рідної мови, любов до читання.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ü Перевірка домашнього завдання.
ü Стилістична робота.
Ознайомлювальне читання тексту, визначення стильової та жанрової приналежності (вправа 100).
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Завдання учням.
— Які питання й від яких членів речення можна поставити до виділених слів? Чи можуть ці залежні слова в реченні обійтися без головних, яким вони підпорядковані?
Ріка Супій, і що там тої річечки. (Я. Костенко) Сидить там ясен сокіл-білозерець, квилить він, жалібненько проквиляє. (М. Рильський)
— Яким членом речення, на вашу думку, є виділені слова?
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
ü Опрацювання теоретичного матеріалу (с. 67).
ü Ознайомлювальне читання вголос уривків з альманаху «Світязь», визначення прикладок (вправа 101).
ü Опрацювання теоретичного матеріалу (с. 68-69).
ü Розпізнавання прикладок, пояснення їхнього написання (вправа 102).
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
ü Заповнення таблиці.
Групування сполучень слів відповідно до правил правопису; заповнення таблиці (вправа 103).
ü Опрацювання рубрики «Із секретів синтаксису» (с. 70).
ü Словниковий диктант.
Відповідь-репліка, село Наталине, Дніпро-ріка, голуб-вертун, шапка-кубанка, драма-феєрія, Лисичка-сестричка, жук-носоріг, газета «Літературна Україна», твір-опис, готель «Харків», бібліотека імені В. Короленка, цукерки «Вечірній Київ», громадяни-виборці, холодильник «Норд», вечір пам’яті В. Висоцького, альманах «Русалка Дністрова».
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати теоретичний матеріал § 11, виконати вправу 109.
2. Виписати з художньої літератури по два приклади на кожне правило правопису прикладок.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
ü Бесіда.
— Чому прикладку вважають різновидом означення? Сформулюйте визначення прикладки.
— Що означає прикладка? На які запитання відповідає? Відповідь проілюструйте власними прикладами.
— За яких умов прикладку з означуваним словом пишемо через дефіс? Наведіть приклади.
— Коли прикладку з означуваними словами пишемо окремо?
— Назвіть приклади, коли прикладку потрібно писати в ланках.