Українська мова 8 клас - розробки уроків до підручника М. І. Пентилюк - 2016 рік
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ.
ПРОСТЕ РЕЧЕННЯ (14 ГОД)
Урок 18. Розвиток мовлення. Твір-опис місцевості на основі особистих спостережень у художньому стилі.
Мета: удосконалити в учнів мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз художнього тексту з елементами опису місцевості, сприймати письмовий текст, розуміти його, створювати власні твори-описи місцевості в художньому стилі на основі особистих спостережень і вражень; виховувати любов до своєї країни.
Обладнання: підручник.
Тип уроку: формування умінь і навичок.
Хід уроку
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ü Перевірка домашнього завдання.
ü Робота з текстом.
Ознайомлювальне читання тексту, визначення стильової та жанрової приналежності, добір заголовка, визначення мікротеми тексту, складання плану (вправа 121).
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Слово вчителя.
Сьогодні ми будемо говорити про наші рідні міста і села, умовно мандрувати їхніми затишними вулицями та провулками, насолоджуватися мальовничими місцями рідного краю.
III. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ
ü Опис фотоілюстрації (с. 79).
ü Опрацювання пам'ятки «Як працювати над твором-описом місцевості в художньому стилі» (с. 79).
ü Ознайомлення з учнівським твором.
Визначення стилю й типу мовлення, з'ясування, що виражає заголовок: тему чи основну думку (вправа 122).
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
ü Комунікативний практикум.
Підготовка розповіді про вулицю свого дитинства, з уведенням у текст твору опису місцевості. Складання усного та письмового твору-опису місцевості в художньому стилі (вправа 124).
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виконати вправу 127.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
ü Творче завдання.
Складіть сенкани до слів місто, край, батьківщина, Україна.