Українська мова 8 клас - розробки уроків до підручника М. І. Пентилюк - 2016 рік
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ.
ОДНОСКЛАДНІ РЕЧЕННЯ. НЕПОВНІ РЕЧЕННЯ (10 ГОД)
Урок 31. Повне й неповне речення. Тире в неповному реченні.
Мета: поглибити знання учнів про повні й неповні речення, сформувати вміння й навички виділяти неповні речення з-поміж повних речень, розвивати вміння користуватися цими видами синтаксичних одиниць в усному й писемному мовленні, удосконалити навички вживання тире в неповних реченнях; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу розвивати культуру мовлення восьмикласників.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ü Перевірка домашнього завдання.
ü Робота з текстом.
Вивчальне читання тексту, визначення його теми, головної думки та стильової приналежності (вправа 191).
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Проблемне завдання.
Прочитайте частини складного речення. Створіть складні речення з поданих конструкцій.
Дурний хвастається подругою. |
А розумний матір’ю. |
Лагідні слова роблять приятелів. |
А грубі завзятих ворогів. |
Не одяг красить людину. |
А добрі діла. |
Одна головешка в печі гасне. |
А дві в полі горять. |
Завдання можна роздрукувати з електронного додатка.
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
ü Опрацювання теоретичного матеріалу (с. 127).
ü Виразне читання смішинки, визначення прикметних рис українців (вправа 192).
ü Читання та обговорення діалогу; заміна неповних речень повними і навпаки (вправа 193).
ü Опрацювання теоретичного матеріалу (с. 128).
ü Опрацювання рубрики «Із секретів синтаксису» (с. 129).
ü Граматичний практикум.
Відновіть пропущені букви та розділові знаки. Поясніть вживання тире. Визначте пропущені члени речення. Зробіть синтаксичний аналіз останнього речення. Поясніть лексичне значення слів пересит і нудьга. Доберіть до них синоніми.
По сей бік верби журят.хя по той бік оч..рет. (М. Філянський) Знов сніги у Ки..ві сніги бе..донні. (В. Забаштанський) На білому снігу рожеві й сині смуги. Вгорі п..рлисті пер..ливи хмар. (М. Рильський) Надмір поро..жує пересит нудьгу нудьга ж душевну тугу. (Г. Сковорода) Увійшов гет..ман. За ним полковник. (Н. Рибак)
Завдання можна роздрукувати з електронного додатка.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬТА НАВИЧОК
ü Редагування тексту.
Відредагуйте діалог, надайте йому властивих розмовному стилю невимушеності й лаконізму, використайте неповні речення.
Ми зупинилися од несподіванки. Капітан перестав говорити. Старий лейтенант махнув нам рукою.
— Звідки ви ідете? — запитав лейтенант різко.
— Ми їдемо із станції,— відповів я.
— Ви втекли з поїзда?
— Поїзд розбомбили вчора.
— А чого ви тут шляєтесь?
— Ми ідемо додому в село.
— А де знаходиться ваше село?
— Наше село називається Кущівка,— озвався Сашко і показав рукою на північний захід,— Це туди...
Завдання можна роздрукуванні з електронного додатка.
ü Комунікативний практикум.
Запис уявної розмови з Г. Сковородою у вигляді діалогу (вправа 199).
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати теоретичний матеріал § 19, виконати вправу 201.
2. З художньої літератури або фольклору добрати по три приклади контекстуальних, ситуативних та еліптичних неповних речень.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
ü Завдання учням.
Заповніть таблицю.
ЗНАЮ |
УМІЮ |
ТРЕБА ПОПРАЦЮВАТИ |