Українська мова 8 клас - розробки уроків до підручника М. І. Пентилюк - 2016 рік
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ.
ПРОСТЕ УСКЛАДНЕНЕ РЕЧЕННЯ. РЕЧЕННЯ З ОДНОРІДНИМИ ЧЛЕНАМИ (8 ГОД)
Урок 37. Розвиток мовлення. Опис пам'ятки культури в художньому стилі (усно).
Мета: формувати вміння вирізняти опис пам’ятки в тексті й усно переказувати його зі збереженням стильових вимог вихідного зразка; розвивати логічне й образне мислення, культуру усного мовлення, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів; виховувати національну пам’ять, повагу до героїв.
Обладнання: підручник.
Тип уроку: формування умінь і навичок.
Хід уроку
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ü Перевірка домашнього завдання.
ü Бесіда.
— Які типи мовлення, як правило, поєднуються в текстах художнього стилю?
— Чим відрізняється художній опис від публіцистичного? Художній опис від наукового?
— Які художні засоби й деталі допомагають авторові передати власні враження від зображеного?
— Чи доводилося вам описувати сучасні будівлі, історичні споруди? Яким стилем мовлення ви послуговувалися?
ü Стилістичний практикум.
Вивчальне читання тексту, визначення його стильової приналежності, відповіді на питання (вправа 232).
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
Бесіда.
— Чи бували ви на оглядовій екскурсії по місту, на якій екскурсовод розповідав вам про пам’ятки історії та культури (пам’ятники, будівлі)? Про які саме?
— Що дає нам можливість побачити й відчути красу архітектурної споруди?
ü Слово вчителя.
У кожного народу є свої святині. Ми повинні знати свою історію, а ту спадщину, яку ми маємо від попередніх поколінь, берегти, щоб передати нащадкам.
Ми ознайомимося з особливостями опису пам’ятки історії та культури, здійснимо заочну екскурсію до визначних пам’яток рідного міста, намагатимемося якомога повніше передавати словами те, що бачимо. Звичайно, для цього треба бути дуже спостережливими й мати багатий запас слів.
III. ОСНОВНИЙ ЗМІСТУРОКУ
ü Опрацювання словника термінів (с. 154-155).
ü Опрацювання загального плану опису пам'ятника (с. 155).
ü Усний опис пам'ятки культури (вправа 233).
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Продовжити розпочату в класі роботу зі складання твору-опису пам'ятки історії та культури на основі особистих спостережень і вражень у художньому стилі.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
ü Бесіда.
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Які особливості тексту-опису пам’ятки історії та культури?
ü Слово вчителя.
Пам’ятки історії та культури — це не лише естетична насолода і пізнання. За законом життя нація гине разом із загибеллю її духовної спадщини. Тому ми не маємо права забувати історію, бо «Хто не знає минулого, той не вартий майбутнього».