Українська мова 8 клас - розробки уроків до підручника М. І. Пентилюк - 2016 рік
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ.
ПРОСТЕ УСКЛАДНЕНЕ РЕЧЕННЯ. РЕЧЕННЯ З ОДНОРІДНИМИ ЧЛЕНАМИ (8 ГОД)
Урок 39. Розвиток мовлення. Контрольний твір-опис пам'ятки культури.
Мета: засвоїти й закріпити знання та вміння учнів щодо переказу твору-опису пам’ятки культури, формувати вміння й навички складати тексти, володіти системою добору відповідних мовних засобів; розташовувати їх у певній послідовності; розвивати спостережливість та увагу, уміння висловлювати свої враження усно та письмово; виховувати спостережливість.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
Тип уроку: контроль та корекція знань, умінь і навичок.
Хід уроку
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ü Перевірка домашнього завдання.
ü Бесіда.
— Які типи мовлення, як правило, поєднуються в текстах художнього стилю?
— Чим відрізняється художній опис від публіцистичного? Художній опис від наукового?
— Які художні засоби й деталі допомагають авторові передати власні враження від зображеного?
— Який основний тин мовлення ви оберете для твору?
— Який тип мовлення буде допоміжним?
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Слово вчителя.
Сьогодні на уроці ви напишете контрольний письмовий твір-опис пам’ятки історії і культури на основі особистих спостережень і вражень у художньому стилі.
— Які завдання та мету ви перед собою ставите?
III. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ
ü Підготовка до твору-опису собору (церкви), яка знаходиться у вашому місті, селі.
ü Бесіда.
— Які почуття й настрої викликає у вас пам’ятка?
— Що дивує й захоплює під час її споглядання?
— Доберіть влучний заголовок, який виражав би основну думку твору.
ü Складання плану.
Самостійне складання складного плану висловлювання.
ü Написання твору-опису пам'ятки культури в чернетці.
ü Редагування текстів.
ü Написання твору-опису пам'ятки культури.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Повторити особливості публіцистичного стилю.
2. Дібрати текст художнього стилю з описом пам'ятки історії і культури, скласти до нього план, стисло переказувати за планом.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
ü Бесіда.
— Чи досягай мети, яку ставили перед собою?
— Чи виконали завдання цього уроку?