Українська мова 8 клас - розробки уроків до підручника М. І. Пентилюк - 2016 рік
ПОВТОРЕННЯ УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО (3 ГОД)
Урок 4. Розвиток мовлення. Особливості побудови тексту з елементами опису.
Мета: удосконалити мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз художнього тексту з елементами опису місцевості; сприймати письмовий текст, розуміти його; виховувати любов до рідного краю.
Обладнання: підручник.
Тип уроку: формування вмінь і навичок.
Хід уроку
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ü Перевірна домашнього завдання.
ü Завдання учням.
Прочитайте висловлювання та дайте відповіді на запитання.
Природа і людина... Скільки існує людство, стільки й намагається передати через мистецтво чарівну і неповторну її красу. Саме природа надихає поетів та художників створювати шедеври.
— До якого стилю належить дане висловлювання?
— Які ознаки художнього стилю?
— На які тини поділяється наше мовлення?
— На яке запитання даємо відповідь в описі?
— Що можна описувати?
— З яких частин складається опис?
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Бесіда.
— Скажіть, навіщо людині необхідно вміти будувати текст з елементами опису?
— Що ви очікуєте від цього уроку?
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
ü Стилістичний практикум.
Визначення стильової приналежності тексту; опрацювання змісту та структури висловлення; мовознавчий аналіз тексту (вправа 29).
ü Опрацювання пам'ятки «Як готуватися до побудови тексту з елементами опису» (с.22).
ü Переказ тексту з використанням пам'ятки «Як готуватися до стислого переказу» (с.23).
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
ü Робота з текстом.
Читання тексту, визначення його основної думки, стилю й типу мовлення, добирання заголовка у формі словосполучення. Складання плану, стислий переказ тексту (вправа 30).
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Добрати з художньої літератури текст розповідного характеру з елементами опису.
1 варіант — місцевості;
II варіант — предмета;
III варіант — зовнішності;
IV варіант — приміщення.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
ü Бесіда.
— Який тип мовлення називається описом?
— Яка мета опису?
— Особливості наукового стилю?
— Особливості художньою опису?
— Що може бути об’єктом опису?
— У чому полягають особливості побудови тексту з елементами опису?
ü Інтерактивна гра «Мікрофон».
— Чи справдилися ваші очікування від уроку?