Українська мова 8 клас - розробки уроків до підручника М. І. Пентилюк - 2016 рік
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ.
РЕЧЕННЯ ЗІ ЗВЕРТАННЯМИ, ВСТАВНИМИ СЛОВАМИ (СЛОВОСПОЛУЧЕННЯМИ, РЕЧЕННЯМИ) (7 ГОД)
Урок 41. Речення зі звертанням. Звертання непоширені й поширені.
Мета: повторити й поглибити знання учнів про звертання; ознайомити школярів з непоширеними й поширеними звертаннями; формувати вміння розставляти розділові знаки в реченнях зі звертаннями, складати речення зі звертаннями; розвивати мовлення, мислення, пам’ять; виховувати ввічливість, шанобливе ставлення до людей; сприяти соціалізації учнів у громадянське суспільство.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ü Перевірна домашнього завдання.
ü Робота з текстом.
Ознайомлювальне читання тексту, визначення стильової приналежності, визначення теми та добір заголовка (вправа 237). Усний переказ тексту із заміною діалогічного мовлення монологічним.
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Слово вчителя.
Однією з ознак вихованості споконвіку вважають уміння дотримуватися норм етикету. Мовний етикет має неабияке значення.
ü Виразне читання.
(Учитель читає поезію Д. Білоуса «У спілкуванні людям личить те, що народ від серця зичить».)
ü Запитання учням.
— Що ж таке етикет?
ü Слово вчителя з елементами бесіди (продовження).
Слово «етикет» походить із французької мови й означає «ярлик», «етикетка», а з XVII століття — «церемоніал». У сучасній українській мові це слово має таке значення: усталені норми поведінки й правила ввічливості у якому-не- будь товаристві.
— Які ви знаєте правила етикету?
— Що таке мовний етикет?
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
ü Опрацювання теоретичного матеріалу (с.162).
ü Комунікативний практикум.
Складання діалогу-враження від уявного відвідування концерту кобзаря (вправа 238).
ü Опрацювання рубрики «Культура мовлення».
Заміна звертань синонімічними (вправа 239).
ü Мовознавче дослідження.
Виразне читання народної колисанки, з'ясування особливостей мовного етикету українців, визначення ролі інтонації в реченні зі звертанням (вправа 240).
ü Виразне читання вірша Дмитра Білоуса.
Бесіда за змістом, з'ясування ролі звертання в житті людини (вправа 243).
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
ü Гра «Хто більше?».
Добір максимальної кількості слів-звертань до матері (вправа 245).
ü Комунікативний практикум.
Складання привітання жінок із Днем матері з використанням звертань різних видів (вправа 246).
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати теоретичний матеріал § 23, виконати вправу 249.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
ü Завдання учням.
Складіть сенкан. Ключові слова: звертання, ввічливість, привітання.