Українська мова 8 клас - розробки уроків до підручника М. І. Пентилюк - 2016 рік
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ.
РЕЧЕННЯ ЗІ ЗВЕРТАННЯМИ, ВСТАВНИМИ СЛОВАМИ (СЛОВОСПОЛУЧЕННЯМИ, РЕЧЕННЯМИ) (7 ГОД)
Урок 45. Узагальнення вивченого про розділові знаки при звертанні та вставних конструкціях.
Мета: узагальнити й систематизувати основні відомості про речення зі звертаннями та вставними словами, сформувати цілісну систему особистісних знань з теми, структурувати вивчений теоретичний матеріал; удосконалити пунктуаційні вміння й навички; розвивати творчі вміння самостійно розв'язувати нові пізнавальні завдання; удосконалювати мисленнєві дії аналізувати, порівнювати, систематизувати й узагальнювати, доводити й обґрунтовувати; розвивати вміння редагувати речення, конструювати синтаксичні конструкції зі звертаннями та вставними словами; розвивати спостережливість, уважність, кмітливість; виховувати почуття прекрасного, повагу до видатних постатей української культури.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
Тип уроку: узагальнення та систематизація вивченого.
Хід уроку
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ü Перевірка домашнього завдання.
ü Робота з текстом.
Прочитайте текст ознайомлювальним способом. Визначте його стильову приналежність.
Мова — скарбниця духовності народу Мово рідна! Ти, як море, безконечна, могутня, глибинна. Котиш і котиш хвилі своїх лексиконів, а їм немає кінця-краю.
Красо моя! В тобі мудрість віків і пам’ять тисячоліть, зойк матерів у годину лиху і непереможний гук лицарів твоїх у днину побідну, пісня серця дівочого в коханні своїм і крик новонародженого. В тобі, мово, неосяжна душа народу: його мудрість і щедрість, радощі й печалі, його труд, і піт, і кров, і сміх, і безсмертя його.
Скарбе мій єдиний, з гобою я найбагатший і найдужчий в світі, а без тебе — перекотиполе, що його вітер несе у сіру безвість, у млу небуття.
Твердине моя, і захисток, і гордість, і розрада в години смутку! Люблю тебе і в гніві, коли ти клекочеш, як вулкан, і гримиш громами на ворогів. Люблю і твою ніжність, коли ти одним-однісіньким словом зігріваєш, мов сонце.
Світлоносна! Ти є Правда, Добро і Краса народу нашого. Тож такою і будь вічно, мово рідна!
(За С. Плачиндою)
Текст можна роздрукувати з електронного додатка.
ü Лінгвістичне спостереження.
Визначення, які вставні слова та звертання використано в тексті, пояснення вживання розділових знаків при них (вправа 272).
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Слово вчителя.
На цьому уроці ми узагальнимо й систематизуємо ваші знання про речення зі звертаннями, вставними та вставленими конструкціями. Сьогодні ми говоритимемо про видатних представників української культури, про рідну Батьківщину.
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
ü Опрацювання теоретичного матеріалу (с. 183).
ü Комунікативне завдання.
Вивчальне читання тексту, визначення теми, головної думки та стильової приналежності. Виконання комунікативного завдання (вправа 273).
ü Мовознавче дослідження.
Трансформація перших чотирьох речень, зміна місця звертання в них (вправа 276).
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
ü Комунікативний практикум.
Опис мальовничого куточка природи рідного краю (у формі діалогу з використанням звертань та вставних слів) (вправа 279).
ü Виконання завдань на повторення та узагальнення матеріалу (с. 187).
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати теоретичний матеріал § 26, виконати вправу 280.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
ü Заповнення картки.
Картка самооціновання роботи на уроці
ТВЕРДЖЕННЯ |
ТАК (+) |
НІ (-) |
Я повторив(ла) раніше вивчений матеріал. Я висловив(ла) нові ідеї. Я плідно попрацював(ла) на уроці. Я можу скласти узагальнювальну розповідь із наведенням прикладів. Мої очікування від вивчення теми виправдалися. |
Картку можна роздрукувати з електронного додатка.