Українська мова 8 клас - розробки уроків до підручника М. І. Пентилюк - 2016 рік
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ.
РЕЧЕННЯ З ВІДОКРЕМЛЕНИМИ ЧЛЕНАМИ (18 ГОД)
Урок 48. Поняття про відокремлення.
Мета: сформувати в учнів поняття про відокремлення; ознайомити школярів з видами відокремлених членів речення; розвивати вміння знаходити відокремлені члени в ускладнених реченнях, аналізувати їх, конструювати відповідно до комунікативного завдання; виховувати повагу до святинь національної духовної культури.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ü Перевірка домашнього завдання.
ü Бесіда.
— Яку роль виконують головні та другорядні члени речення?
— Що таке дієприслівниковий зворот? Яка його роль у реченні?
— Що таке дієприкметниковий зворот?
— Як виділяються дієприкметникові та дієприслівникові звороти в реченні? Наведіть власні зразки речень із зазначеними зворотами.
ü Робота з текстом.
Ознайомлювальне читання тексту, визначення його теми та головної думки, добір заголовка (вправа 281).
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Порівняльна робота.
Порівняйте подані парами висловлювання. Визначте 8 них подібне і відмінне.
1. Луги струсили срібну росу, розляглись співами своїх соловейків, голосним куванням сивих зозуль.
2. Нарешті закружляв лапатий і сріблястий сніг.
1. Луги, струшуючи срібну росу, розляглися співами своїх соловейків, голосним куванням сивих зозуль. (Панас Мирний)
2. Сніг закружляв, лапатий і сріблястий. (Панас Мирний)
3. Тут, де панує степова тиша, казка 3. Тут, серед степової тиші, казка сама проситься в слова. Сама проситься в слова. (І. Цюпа)
— Над чим будемо працювати на уроці? Які завдання ви ставите перед собою?
Завдання можна роздрукувати з електронного додатка.
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
ü Опрацювання теоретичного матеріалу (с. 190-191 ).
ü Мовознавче дослідження.
Виразне читання речень, спостереження над інтонацією, побудова схем речень (вправа 282).
ü Робота з поетичним текстом.
Виразне читання уривків з поезій Яра Славутича, визначення відокремлених членів і з'ясування способів їхнього вираження (вправа 283).
ü Опрацювання таблиці (с. 193).
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬТА НАВИЧОК
ü Синтаксичний практикум.
Поширте подані речення уточнювальними або відокремленими членами, поясніть розділові знаки.
Сьогодні він був зосереджений. Чути переплеск весла. Сонце сховалось за лісом. Стояла надзвичайно приємна й тиха весна. Відбудеться зустріч з письменником. Ми читали вірші.
Завдання можна роздрукувати з електронного додатка.
ü Комунікативний практикум.
Складіть невеликий твір-роздум з уживанням речень із відокремленими членами речення в публіцистичному стилі на одну з тем.
«Мій (мої) улюблений(ні) вид(и) мистецтва».
«Митцю не треба нагород, його судьба нагородила». (Л. Костенко)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати теоретичний матеріал § 27, виконати вправу 287.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
ü Бесіда.
— Над якою темою ви працювали?
— Які задачі ставили перед собою?
— Чи потрібні будуть вам отримані знання в реальному житті?
— Як ви оцінюєте власні успіхи на уроці?