Українська мова 8 клас - розробки уроків до підручника М. І. Пентилюк - 2016 рік
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ.
РЕЧЕННЯ З ВІДОКРЕМЛЕНИМИ ЧЛЕНАМИ (18 ГОД)
Урок 51. Розвиток мовлення. Конспектування прочитаного тексту.
Мета: сформувати в учнів поняття про конспект як один із видів самостійної роботи з літературою; ознайомити школярів з його видами, алгоритмом роботи над складанням конспекту науково-навчального тексту; розвивати вміння критично осмислювати прочитане, виділяти в ньому головне, розподіляти висловлювання на логіко-смислові частини, складати план, використовувати різні способи конспектування тощо.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
Тип уроку: формування умінь і навичок.
Хід уроку
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ü Перевірка домашнього завдання.
ü Бесіда.
— Які види мовленнєвої діяльності вам відомі?
— Які причини спонукають людей до читання?
— Чи можна сказати, що підвищення загальної культури людей, їхня освіта, поглиблення й розширення знань пов’язана і насамперед із читанням? Чому?
— Як потрібно читати, щоб читання принесло користь?
— Які записи роблять у процесі читання з метою кращого засвоєння й запам’ятання сприйнятого?
— Що таке конспект?
— Чи часто доводиться вам складати конспекти?
— Як ви це робили?
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Що ви очікуєте від уроку?
— Які завдання перед собою ставите?
III. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ
ü Стилістична робота.
Вивчальне читання тексту, визначення його стильової приналежності, складання тез, добір заголовка, складання плану прочитаного (вправа 301).
ü Вивчальне читання тексту (вправа 302).
ü Опрацювання правил оформлення конспекту (с. 206).
ü Робота з текстом.
Ознайомлювальне читання тексту, визначення теми, головної думки та стильової приналежності. Виділення мікротем, складання тезового плану (вправа 303).
ü Опрацювання пам'ятки «Як конспектувати текст».
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити теоретичний матеріал на с.206, 208, виконати вправу 304.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
ü Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Чи справдилися ваші очікування від уроку?
— Які завдання уроку ви виконали, а над чим ще слід попрацювати?