Українська мова 8 клас - розробки уроків до підручника М. І. Пентилюк - 2016 рік
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ.
СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ (4ГОД)
Урок 6. Види зв'язку слів у словосполученні.
Мета: поглибити знання учнів про словосполучення, навчити розрізняти види зв'язку в словосполученні, прості та складні словосполучення; розвивати вміння зіставляти, аналізувати мовні явища; виховувати любов та повагу до України, її сучасного та минулого.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ü Перевірка домашнього завдання.
ü Бесіда.
— Що називають словосполученням? Наведіть приклади.
— Які бувають словосполучення за вираженням головного слова? Наведіть приклади.
— Назвіть види словосполучень за будовою, ілюструючи прикладами.
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Завдання учням.
Трансформуйте синтаксичні конструкції в словосполучення.
Стілець, у якого три ніжки; одяг, який одягають у свята; прийти, коли буде десята година.
— Чи всі словосполучення ви утворили відразу й без помилок?
Завдання можна роздрукувати з електронного додатка.
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
ü Мовознавче дослідження.
Опрацювання схеми «Види зв'язку слів у словосполученні» (вправа 37).
ü Гра «Хто більше?» (вправа 38).
ü Опрацювання теоретичного матеріалу (с. 29).
ü Синтактичний практикум.
Побудова словосполучень способом керування, складання речень (усно), синтаксичний розбір словосполучень (вправа 42).
ü Складання висловлювання.
Складання монологічного висловлювання про словосполучення з використанням алгоритму синтаксичного розбору, ознайомлення з теоретичним матеріалом (вправа 43).
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
ü Опрацювання матеріалу на повторення та узагальнення (с. 33-34).
ü Самостійна робота.
1. Утворіть на основі поданих слів словосполучення способом прилягання; визначте граматичну форму залежного слова.
І варіант. Розповідати, виховувати.
II варіант. Працювати, стояти.
III варіант. Написати, учитися.
2. Виконайте повний аналіз словосполучень за схемою (с. 31).
I варіант. Я довго слухала розмову чарівну ясного місяця і лагідної зорі.
II варіант. Темне чоло побережного каменя хвилі коханій назустріч засяяло.
III варіант. А у тую неділеньку рано синє море чудово так грає.
(Із творів Лесі Українки)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати теоретичний матеріал § 5, виконати вправу 44.
2. Утворити словосполучення зі зв'язком керування.
Сподіватися (успіх); стикатися (труднощі); спіткнутися (поріг); знемагати (спрага); чинити (кривда); ухилятися (робота); докоряти (брат); повідомляти (друг); ризикнути (життя); стосуватися (ми); пишатися (перемога); дошкуляти (він); поквитатися (насмішник); покладатися (хлопці).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
ü Бесіда.
— Який зв’язок може бути між словами в словосполученні?
— Чим відрізняється граматичний зв’язок слів у словосполученні від зв’язку за змістом? Наведіть приклади.
— Які ви знаєте види зв’язку слів у словосполученні? Наведіть приклади.
— Визначте вид зв’язку слів у поданих словосполученнях: дуже швидко, повертатися додому, написаний дівчиною, відпочивати з батьками, материнська ласка, трьох друзів.