Українська мова 8 клас - розробки уроків до підручника М. І. Пентилюк - 2016 рік

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ.

РЕЧЕННЯ З ВІДОКРЕМЛЕНИМИ ЧЛЕНАМИ (18 ГОД)

Урок 65. Розвиток мовлення. Контрольний переказ.

Мета: перевірити рівень учнівських умінь і навичок із написання докладного переказу; розвивати навички самостійної роботи; виховувати відповідальність.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.

Тип уроку: контроль та корекція знань, умінь і навичок.

Хід уроку

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

ü Перевірка домашнього завдання.

ü Завдання учням.

Сформулюйте основні вимоги до написання докладного переказу.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ü Бесіда.

— Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слова «острів» та «вічність»? Складіть асоціативний ланцюжок. Про що, на вашу думку, може йти мова в тексті з назвою «Острів, який пливе у вічність»?

III. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ

ü Читання вчителем тексту переказу.

Острів, що пливе у вічність

Нинішній освічений і всезнаючий аматор мандрівок добре знає цей острів. Будучи найбільшим і наймальовничішим на Дніпрі, він перетворився останнім часом на справжню «Мекку» туризму. Кожен, хто подорожує Дніпром-Славугою, конче ступає на цю предковічну землю. І взагалі всі, хто приїздить до запорізького краю, прагнуть неодмінно відвідати легендарну Хортицю.

Хортиця — кровна братаниця Дніпра. Скільки несе свої води Дніпро-Славутич, стільки й височить посеред його розлогого плину закучугурений крислатими дубами кам’яний острів, що, немов гігантський старезний вітрильник, тихо пливе у вічність. Хортиця в сльотаву днину — сувора і хмурна, за сонячної погоди — велична і чарівна.

Острів — справжнє буйство ландшафту. Утворюючи його, природа довго не роздумувала — нагромадила бескиддя гранітних скель, залила низинні місця водою, кинула деінде віхті зелені — і вийшло диво. Мальовнича краса острова збереглася і до наших днів.

Хортиця — свідок подій сивої давнини. На крутих берегах острова зупинялися вої київських князів Олега, Ігоря, Святослава, Володимира. Пізніше тут таборилася Запорозька Січ, майоріли козацькі корогви. Під одним із дубів козаки писали політичний вердикт — лист турецькому султанові.

До наших днів дійшли козацькі назви окремих скель та яруг. «Найстійкіша» Чорна скеля. Навіть за найясніших днів не освітлюється сонцем цей похмурий стрімчак. За переказом, саме на Чорній скелі 972 року загинув у нерівному бою князь Святослав.

На Чорному бескиді в’юниться Зміїна печера, що являє собою природне урвище глибиною до чотирьох і шириною до одного метра. Переказують, що тут запорозькі козаки ховали військову казну. Довкруж Хортиці чимало напівзатоплених скель-острівців. Одна зі скель називається Запорозька миска. Це справді дивовижне творіння природи — виїмка діаметром півтора і глибиною близько метра, схожа на посудину. З покоління в покоління дніпровські лоцмани передавали легенду про те, що в спекотні дні козаки варили галушки величиною з кулак.

Неподалік від острова, на околиці села Верхня Хортиця росте славетний сімсотрічний дуб. Розповідають, що під дубом стояв зі своїм військом Богдан Хмельницький, коли 1648 року йшов на Жовті води.

Нині унікальна пам’ятка природи під охороною закону.

(305 сл.)   (Із книжки «Відкриття. Пошуки. Знахідки»)

ü Короткий аналіз змісту тексту.

ü Словниково-орфографічна робота.

ü Повторне читання тексту.

ü Складання плану та написання переказу на чернетках.

ü Написання переказу.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити відомості про відокремлені члени речення, виконати вправу 360.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

ü Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Чи справдилися ваші передбачення?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити