Українська мова 8 клас - розробки уроків до підручника М. І. Пентилюк - 2016 рік
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ.
ПРОСТЕ РЕЧЕННЯ (14 ГОД)
Урок 9. Речення. Порядок слів у реченні. Логічний наголос.
Мета: систематизувати знання учнів про речення, підрядний та сурядний зв'язок слів у ньому; поглибити вміння визначати межі речень у тексті, дати поняття про синтаксичну та стилістичну функцію порядку слів у реченні, домогтися дотримання учнями логічного наголосу при інтонуванні речень; розвивати вміння виразно читати, виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ü Перевірка домашнього завдання.
ü Групова робота.
І група: складіть зв'язну розповідь на тему «Словосполучення».
II група: складіть зв'язне висловлювання на тему «Відмінність словосполучення від слова і речення».
III група: накресліть узагальнювальну схему до теми «Речення».
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Проблемне завдання учням.
Інтонуйте речення за поданими в дужках знаками.
Ви добре знаєте цю місцевість (. ?!)
ü Бесіда.
— Чи зміниться зміст речення, якщо змінити порядок слів у ньому?
ü Коментар учителя.
Відповісти на ці та інші питання й пояснити ті зміни, які відбуваються в реченні, нам допоможуть знання про порядок слів у реченні та логічний наголос.
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
ü Робота з текстом.
Ознайомлювальне читання тексту, визначення його теми; пояснення лексичного значення виділеного слова, складання речень (вправа 46).
ü Опрацювання теоретичного матеріалу про речення (с. 36-37).
ü Завдання учням.
Групування речень за складом граматичної основи та ілюстрування завдання власними прикладами (вправи 46-47).
ü Опрацювання теоретичного матеріалу про порядок слів та логічний наголос (с. 37-38).
ü Мовознавче дослідження (вправа 51).
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬТА НАВИЧОК
ü Гра «Редактор».
Виправте помилки. Складіть словосполучення і речення; визначте логічний наголос. Складіть зв'язний текст.
Надворі прохладно. Голольод. Сніжна горка. Проїжджа сторона вулиці. Випадковий прохожий. Пішли пішком. Місто в семи кілометрах. Вулиця ярко опалена.
Завдання можна раздрукувати з електронного додатка.
ü Комунікативний практикум.
Складання діалогів (вправа 52).
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати теоретичний матеріал § 6, виконати вправу 53.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
ü Бесіда.
— Яку одиницю мови ми називаємо реченням?
— Чим відрізняється речення від словосполучення?
— Яке речення називаємо двоскладним, а яке — односкладним?
— Яке значення має порядок слів у реченні?
— Яку роль в усному мовленні відіграє логічний наголос?