Українська мова 8 клас - розробки уроків для шкіл з українською мовою навчання - 2016 рік

УРОК №21 Прикладка як різновид означення. Написання непоширених прикладок через дефіс. Прикладки, що беруться в лапки

Тема. Прикладка як різновид означення. Написання непоширених прикладок через дефіс. Прикладки, що беруться в лапки.

Мета: ознайомити учнів із прикладкою як різновидом означення, навчити використовувати їх у мовленні, сформувати у школярів навички написання непоширених прикладок через дефіс і прикладок, що беруться в лапки; сприяти мовленнєвому, естетичному розвитку учнів; виховувати шанобливе ставлення до української мови, інтерес до мистецтва як духовного надбання народу.

Очікувані результати: учні вміють правильно писати прикладки; знаходять їх у реченнях і текстах та доцільно вживають у мовленні.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.

Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

ü Фронтальне опитування.

— Який член речення називається додатком? Означенням?

— Які бувають означення? Наведіть приклади узгоджених і неузгоджених означень.

— Чим вони виражаються?

ü Перевірка домашнього завдання.

ü Робота біля дошки й у зошитах.

Запишіть речення, вставляючи замість крапок пропущені літери. Підкресліть означення. Визначте узгоджені та неузгоджені означення.

Вони вийшли на галявину з високими б..резами. (О. Донченко) Зорі теплої ночі тр..мтіли над верхівками т..поль, над степом. (Є. Гуцало) Золоті в..рболози ро..пл..ли свої коси. (Н. Кащук) Витворена народом, пісня пахне травневими дощами, синіми л..онами, материними руками. (В. Качкан)

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ü Завдання учням.

Прочитайте речення. Які питання і від яких членів речення можна поставити до виділених слів? Чи можуть ці залежні слова в реченні обійтися без головних, яким вони підпорядковані?

А дід Мусій простує за внучам у тихий яр. (М. Рильський) Який я дідусь? Я солдат-ветеран. (П. Воронько)

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

ü Слово вчителя.

Прикладка — це різновид означення. Вона називає ознаку предмета і водночас дає йому нову назву. Прикладка, як і означення, відповідає на питання який?. Наприклад: Гора (яка?) Говерла найвища в Україні. Прикладка виражається іменником і, як правило, стоїть у тому ж відмінку, що й означуване слово: тітка Олена, тітці Олені.

Прикладками зазвичай виступають: власні назви: гори Карпати, місто Одеса, село Черкаська Лозова; характеристики особи за родом занять, національністю, соціальним становищем, місцем, віком тощо: дівчина українка, хлопець-одесит; видові загальні назви при родових: дерево дуб, трава звіробій; характеристики за якістю чи властивістю предмета або особи: дуб велетень, зима-чарівниця.

Прикладки можуть бути непоширеними: риба карась, місто Томськ, дівчина-підліток і поширеними: А он старе Монастирище, колись козацькеє село. (Т. Шевченко)

Непоширені прикладки пишуться окремо, через дефіс і можуть братися в лапки. Якщо прикладка й означуване слово є загальними назвами, то між ними ставимо дефіс: ворон-птах, інженери-дослідники. Дефіс ставиться також, якщо прикладка (загальна назва) стоїть після слова — власної назви: Дніпро-ріка, Світязь-озеро. Прикладки — назви газет, журналів, книг, підприємств тощо пишуть з великої літери і беруть у лапки: газета «Слобідський край», завод «Шахтар», медаль «За відвагу».

ü Робота з текстом.

Прочитайте текст. Визначте його стильову і жанрову належність. Схарактеризуйте виділені слова: на які питання відповідають, що означають, до яких слів належать. Пригадайте основні правила вживання великої літери в іменниках.

Переглядаючи творчий доробок майстрів народної творчості, живописців та графіків Житомирського Полісся, часто є нагода зустріти символ-знак тризубу декоративних, графічних або живописних композиціях. Принаймні, згадаймо вже добре відомий у мистецьких колах декоративний твір «Князь Володимир» Олексія Макаренка, заслуженого майстра народної творчості України та першого лауреата премії імені Івана Огієнка, із так званого іконостасу «Реквієм. Україна», або у його подальших розписах-портретах «Іван Мазепа», «Митрополит Іларіон», «Свіча», «Євангеліст».

Творчий зір житомирського різьбяра Михайла Соломченка також занотовує сонцедайну сутність трисуття, доцільніше сказати, тризуба-трояна в жіночому образі настінної декоративної тарелі «Берегиня» і в десятках авторських стрічкових горизонтальних орнаментів для художньої різьби по дереву.

(А. Шевчук)

ü Практична робота.

Запишіть текст, підкресліть прикладки з означуваними словами.

«Лесина казка» — таку назву має виставка творчих робіт родини Бойків, на якій представлено 30 художніх композицій — фігурки ляльок-персонажів драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня», виконаних матір’ю Ганною Бойко-Дергай; світлини волинських краєвидів виконані її чоловіком Сергієм Бойком, а малюнки — їх восьмирічним сином Андрієм. Виставка присвячена 135-річчю від дня народження Лесі Українки.

(З альманаху «Світязь»)

ü Робота з підручником.

1. Опрацювання теоретичного матеріалу.

2. Виконання вправ і завдань.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

ü Тренувальні вправи.

1. Випишіть, розкриваючи дужки, у два стовпчики словосполучення:

1) які пишуться через дефіс; 2) які пишуться окремо.

Трава (буркун), юнак (богатир), Серет (ріка), меч (риба), палац (музей), птах (орел), розбишака (вітер), пташка (горобенятко), хлопець (крем’язень), заєць (русак), Говерла (гора), Сидорчуки (сестри), озеро (Байкал), квіти (калачики), одуд (птах).

2. Спишіть речення, ставлячи слова в дужках у потрібну форму. Виділіть прикладки.

Милуйся, милуйся свічками (берези) і прозорим воском кленів (шептуни). (О. Довженко) Шанобливе і трепетне ставлення було до жінки (мати) в Україні. (В. Скуратівський) Гетьман (Богдан Хмельницький) був сином чигиринського сотника (Михайло Хмельницький). Острів (Хортиця) з давніх-давен приваблював мандрівників величчю та красою. (З підручника) Місто Київ знаходиться на річці (Дніпро). Ми живемо в місті (Тернопіль) на житловому масиві (Дружба). (З газети)

3. Спишіть речення, розставляючи пропущені графічні знаки. Поясніть правила написання дефіса і лапок при прикладці.

Козаки запорожці своєю мужністю дивували світ. (П. Панч) Найточніший час показують годинники на центральному поштамті, на станції метро Хрещатик і на вежі Будинку профспілок. (П. Загребельний) Підіймає Волинь Світязь озера келих. (П. Воронько) Я на палубі пароплава Некрасов. (О. Довженко) Кружляє над полем чорний птах ворон. З криком сів на груди ворон, чорний ворон птах. (II. Тичина) Привезли на річку дубців сіянців. (О. Донченко)

Дослідіть, чи становлять подані речення зв'язне висловлювання. Розташуйте їх так, щоб утворився текст. Запишіть його, правильно оформлюючи прикладки. Поясніть їх правопис.

Воно було присвячене черговій річниці створення Лесею Українкою безсмертної драми (феєрії). У святі взяли участь письменники з Києва, Рівного, Острога, Тернополя, Вінниці. На Ковельщині вже вшосте відбулося поетичне свято (Лісова пісня). Наступного дня свято перемістилося в урочище (Нечімне), де під зелене склепіння лісу зійшлися дорослі і малі мешканці з навколишніх сіл, представники товариства (Просвіта), члени Союзу українок, учителі (словесники), працівники культури, учні та випускники шкіл. Вони відвідали музей (садибу) Лесі Українки в Колодяжному, виступили на вечорі (зустрічі) з творчою інтелігенцією, яка відбулась у центральній районній бібліотеці у Ковелі. (За Н. Горик)

ü Розподільний диктант.

Згрупуйте сполучення слів відповідно до правил правопису у два стовпчики: 1) прикладки, що пишуться через дефіс; 2) прикладки, що пишуться окремо.

Брати/слов’яни, трава/звіробій, грип/убивця, людина/змієборець, поет/романтик, місто/Борислав, очі/волошки, конструктор/ Корольов, дослідники/археологи, знак/символ, споруда/символ, книга/реліквія, фізик/Пулюй, замок/фортеця, генерал/губернатор, інтелігент/земляк, пісні/балади, українець/учений, професіонал/музикант, острів/Мурашиний, Франко/школяр, хатинка/маяк, річка/Сквира, будинок/мурашник.

ü Лінгвістичне конструювання.

Складіть і запишіть речення так, щоб подані слова і словосполучення виступали: 1) прикладками; 2) іншими членами речення. Визначте синтаксичну роль означуваних слів при прикладках.

Зразок. На березі річки Дніпро, поблизу Канева, відбувся концерт народних аматорських колективів. На сторінках літературного альманаху «Дніпро» можна прочитати про сучасних українських письменників. Дніпро — найбільша водна артерія України.

Шляхами Кобзаря, Славутич, червона калина, берегиня.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати теоретичний матеріал.

2. Виконати вправи.

3. Індивідуальне завдання. Виписати з художніх творів п'ять речень із прикладками. Підкреслити прикладки разом з означуваним словом як члени речення.

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

ü Гра «Лінгвістичний волейбол».

Ведучий, називаючи слово, перекидає м'ячик учням, які добирають прикладку, при цьому вказують на правила її написання.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити