Українська мова 8 клас - розробки уроків для шкіл з українською мовою навчання - 2016 рік
УРОК № 24 Контрольна робота на тему «Просте речення. Двоскладне речення». Тестування або диктант
Тема. Контрольна робота на тему «Просте речення. Двоскладне речення». Тестування або диктант*.
Мета: перевірити рівень засвоєння набутих знань та умінь, розвивати вміння використовувати теоретичні знання на практиці; виховувати найкращі моральні риси.
Очікувані результати: учні розрізняють головні й другорядні члени речення; уміють визначати види присудків, означень та обставин, способи вираження підмета; правильно оформлюють на письмі вивчені конструкції; ставлять розділові знаки між підметом та присудком; знаходять і виправляють орфографічні та пунктуаційні помилки на вивчені правила; аналізують будову простого двоскладного речення, будову тексту, засоби зв'язку речень у ньому.
Обладнання: тестові завдання у двох варіантах.
Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь і навичок.
Хід уроку
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Проведення інструктажу щодо виконання контрольних робіт.
Учитель знайомить восьмикласників із критеріями оцінювання тестових завдань: за правильне виконання завдань № 1-6 (з вибором однієї правильної відповіді) учні отримують по 1 балу; за правильне виконання завдань № 7-8 (на встановлення відповідності) — по 1,5 бала; за виконання завдань № 9 (відкритої форми) максимальна оцінка — 3 бали.), проводить інструктаж щодо виконання тестових завдань.
* Учитель обирає між тестуванням і диктантом з урахуванням Критеріїв оцінювання досягнень учнів.
II. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ
üВиконання учнями тестових завдань.
ВАРІАНТ І
1. Укажіть правильне твердження.
Двоскладними реченнями називаються речення:
А у яких наявні обидва головні члени — підмет і присудок;
Б з одним головним членом;
В у яких головний член означає дію, що стосується певної особи;
Г у яких дійова особа мислиться неозначено.
2. Граматично незалежний член двоскладного речення, що означає предмет, про який говориться в реченні, називається:
А додатком;
Б обставиною;
В підметом;
Г присудком.
3. Укажіть речення, у якому підмет виражений словосполученням.
А Дідусь із Васильком пішов косити.
Б Сто зозуль кувало щовесни.
В Машина спускалася в байрак.
Г Мені осіння ніч короткою здається.
4. Укажіть речення зі складним іменним присудком.
А Мені і в непроглядній пітьмі днів твоя лунала б мова солов’їна.
Б Як романтично він умів оповідати про норов лебедів і звичаї гусей.
В Млиновеє коло шумить.
Г Поля й толока лежали покриті грубою верствою снігу.
5. Укажіть речення, у якому прикладка з означуваним словом пишеться через дефіс (дефіс пропущено).
А Не той тепер Миргород, Хорол річка не та.
Б За яскраве забарвлення дали омелюхам ще одну назву красавки.
В Дрозди чикотні з діловитим азартом дзьобали ягоди.
Г Князь Кий скликав усіх мужів на раду.
6. Укажіть речення, у якому вжито прямий додаток.
А Дуб із дубом стали рядом, гомоніли древнім ладом.
Б Виходить дівчина із хати води в криниці набирати.
В Темна хмара озвалася громом гучним, освітилась вогнем блискавиці...
Г У батька — шитий пояс шовку червоного.
7. Установіть відповідність між реченням і другорядним членом у ньому.
1 обставини |
А |
Усе тіло зробилося легким, пружним, нестримним … |
2 означення |
||
3 додаток |
Б |
Тиша і холод обіймають його. |
В |
Теплохід пішов по Дніпру вниз. |
|
Г |
Розквітає гарна калина і стає червоною. |
8. Установіть відповідність між реченням і способом вираження присудка в ньому.
1 |
простий дієслівний |
А |
За рідний край віддать готові вони свою гарячу кров. |
2 |
складений |
Б |
Ти вічно цвіти, Батьківщино. |
дієслівний |
В |
Вечір був чарівний, зоряний, пісенний. |
|
3 |
складений іменний |
Г |
Шум акацій... Посьолок і гони. |
9. У кожному з речень визначте граматичну основу. Укажіть вид присудків.
Лине наді мною небо України.
Небо в сутінь буває сірим...
А життя триває.
Мелодія була тендітна.
Я перестаю боятися вітру.
Відповіді: 1А, 2В, ЗБ, 4Г, 5А, 6Б, 7: 1В, 2Г, ЗБ.; 8: 1Б, 2А, ЗВ.
ВАРІАНТ ІІ
1. Укажіть правильне твердження.
Просте речення — це:
А речення з кількома граматичними основами;
Б речення, у якому кілька граматичних основ поєднуються сурядними сполучниками;
В граматично організована одиниця мови, яка має одну граматичну основу;
Г речення, у якому кілька граматичних основ поєднуються підрядним зв’язком.
2. Порядок слів у реченні може бути:
А прямим і зворотним;
Б головним і другорядним;
В слабким і сильним;
Г закінченим і незакінченим.
3. Укажіть речення зі складним дієслівним присудком.
А Снаряди почали вже падати в річку.
Б Осінь стояла червоно-багряна, палаюча, суха.
В І нехай наше життя буде чудесною піснею.
Г Тече вода в синє море, та не витікає.
4. Укажіть речення, у якому вжито непрямий додаток.
А Жінка стала одбирати книжки.
Б Всіх владарка-ніч покорила.
В Більш за все чомусь любив я моркву.
Г Вкрилась темна земля зіллям-рястом дрібним...
5. Укажіть речення, у якому ставиться тире між підметом і присудком (окремі розділові знаки пропущено).
А Поезія це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі.
Б Життя стає радістю і святом для кожного в рідному краю.
В У Києві є чарівні своєю красою й привабливістю місця.
Г Будівля була відкрита всім чотирьом вітрам.
6. Укажіть речення, у якому вжито неузгоджене означення.
А Накрапає теплий, справді-таки дрібен-дрібен дощик.
Б Ще треті півні не співали, ніхто ніде не гомонів.
В Шопена вальс...
Г Гола земля, бита крилами вітру, безнадійно сіріла над олов’яним небом.
7. Установіть відповідність між реченням і другорядним членом у ньому.
1 |
додаток |
А |
Український степ чарівний і величний. |
2 |
означення |
Б |
Ми готувалися переходити річку. |
3 |
обставина |
В |
Синіли плавні за Дніпром. |
Г |
Андрійко був повновидий, ясноокий, кучерявий. |
8. Установіть відповідність між реченням і способом вираження присудка в ньому.
1 |
простий |
А |
Місто стало невпізнанним. |
дієслівний |
Б |
На погребні любив спати дід. |
|
2 |
складений |
В |
Довга зимова ніч. Довга. |
дієслівний |
Г |
Літературний гурток вивчатиме твори сучасних письменників. |
|
3 |
Складений іменний |
9. У кожному з речень визначте граматичну основу. Укажіть вид присудків.
Шуміла осінь жовтим садом.
Червона осінь сіла спочивать.
Осінь я давно хвалити звик за її веселий, добрий звичай.
Осінь — вмирання, примир’я, прощання.
Вода стає прозорішою.
Відповіді: 1B, 2А, ЗА, 4Г, 5А, 6В, 7: 1Б, 2А, 3В; 8: 1Г, 2Б, 3А.
III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Повторити теоретичний матеріал.
2. Виконати вправи.
IV. ПІДСУМКИ УРОКУ
Після того як зібрано зошити, вчитель відповідає на запитання учнів.