Українська мова 8 клас - розробки уроків для шкіл з українською мовою навчання - 2016 рік

УРОК № 35 Розвиток зв'язного мовлення. Усний вибірковий переказ тексту розповідного характеру з елементами опису пам'яток історії та культури (за складним планом)

Тема. Усний вибірковий переказ тексту розповідного характеру з елементами опису пам'яток історії та культури (за складним планом).

Мета: удосконалювати вміння учнів відтворювати почутий текст; вчити школярів точно викладати свої думки; розвивати культуру писемного мовлення, мислення; сприяти збагаченню словника; удосконалювати навички самостійної роботи; виховувати почуття любові до культурної спадщин и предків.

Очікувані результати: учні вміють усно переказувати текст розповідного характеру, що містить опис пам'ятки історії; відтворюють його вибірково відповідно до стильових вимог; добирають необхідні мовні засоби; уміють логічно будувати власне висловлювання, точно викладати власні думки.

Обладнання: словники, текст для переказу.

Тип уроків: формування вмінь і навичок.

Хід уроку

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

ü Перевірка домашнього завдання.

ü Колективна робота.

Повторення відомостей про типи та стилі мовлення.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ü Запитання учням.

— З’ясуйте лексичне значення слів «пам’ятка», «пам’ятник». Що в них спільного, а що відмінного?

III. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ

ü Читання тексту для переказу вчителем.

ПРАПОР ЗАПОРІЗЬКОЇ СІЧІ

Військові прапори належать до своєрідної ділянки українського мистецтва. Виконували їх нерідко серійно. З одного боку прапора наносилися певні традиційні рисунки: сонце, півмісяць, зірки. З другого — зображувалися цілком оригінальні елементи, а часом навіть композиції, подібні до картин. З відомих нам чотирнадцяти прапорів Запорізької Січі, виготовлених між 1769-1774 рр., немає й двох між собою тотожних.

На деяких прапорах втілено ідею небесної допомоги запорізькому воїнству, як, скажімо, на великому запорізькому прапорі, що датується 60-ми або 70-ми роками XVIII ст. Прапор виконано з червоного шовку. Усі зображення нанесено олійними фарбами.

У верхньому правому куті — зображення Божого Сина, у лівому — лик патрона Запоріжжя Архангела Михаїла.

Посередині намальовано озброєну гарматами двоповерхову галеру. На ній — близько двох десятків запорожців. Усі козаки схвильовані якоюсь надзвичайною подією. Про це свідчать їхні пози, підняті вгору обличчя, чудово передані художником жваві жести. У запорожців вусаті обличчя, голені голови з оселедцями. Вбрані козаки у військовий запорізький одяг. Дві постаті переднього плану в багатих квітчастих жупанах підкреслені композиційно. Мабуть, це — старшини.

Психологічне напруження підкреслене зіставленням яскравих кольорів. Брунатна галера має яскраво-рожеву корму. Різко виділяється біля щогли постать старшини в блакитному жупані. Плями малинового, білого, синього, жовто-зеленого одягу козаків передають настрій тривоги, неспокою.

В основі зображеного на прапорі лежить легенда про небесну допомогу козацькому війську. І, хоч Богородицю на прапорі не намальовано, за своїм змістом картина перегукується з поширеними й улюбленими в Україні XVIII століття іконами Покрови.

На українських іконах, створених на сюжет Покрови, як правило, зображено Богородицю, яка своїм омофором покриває гетьмана, козацьку старшину, усе запорізьке товариство.

Християнське свято Покрови встановлене на честь Божої Матері. Легенда розповідає, що трапилось це у X ст. На Константинополь напали вороги, місту загрожувало зруйнування. Зібравшись у церкві, мешканці міста молилися про врятування. Серед молільників був юродивий Андрій. Саме йому судилося побачити Богоматір, яка, йдучи повітрям, зняла з голови покров-омофор і розпростерла його над людськими головами, захищаючи молільників. Цієї миті вороги зняли облогу міста.

Християнське свято Покрови відзначається 14 жовтня. Це було головне свято запорізьких козаків. Богоматір вони вважали своєю заступницею у далеких походах, під її покровом вони не боялися ні розбурханої морської стихії, ні злих ворожих сил. Свою відмову від шлюбу запорожці порівнювали з високим божим призначенням Пріснодіви. Її зображення було на козацьких хрестах. Священною для кожного козацького лицаря на Січі була Покровська церква, від порога якої січовики вирушали на захист рідної землі і куди з подякою за порятунок поверталися після походів.

Запорожці високо шанували військові прапори, що належали до клейнодів. В уявленні низового товариства вони були нерозривно пов’язані з усім козацьким життям. Прапори є пам’ятками давнього українського мистецтва.

(416 сл.) (За П. Жолтовським та В. Супруненком)

ü Бесіда.

— До якого типу мовлення належить текст?

— Який стиль мовлення тексту? Доведіть свою думку.

— Яка тема та ідея твору?

ü Словниково-орфографічна робота.

1. Поясніть лексичне значення слів омофор, Пріснодіва, клейнод, патрон, галера, корма, юродивий.

Довідка:

Омофор — довга широка, оздоблена зображенням хрестів смуга тканини.

Пріснодіва — вічно непорочна Діва.

Клейнод — знак влади.

Патрон — тут: захисник, заступник.

Галера, корма, юродивий — у релігійних людей — жебрак, божевільний, що має дар віщуна.

2. Доберіть синоніми до слів традиційний, оригінальний, тотожний.

ü Повторне читання текста вчителем.

ü Ознайомлення учнів із завданням до вибіркового переказу.

ü Робота над складанням плану.

Орієнтовний план

1. Традиційні малюнки і композиції на прапорі.

2. Спосіб зображення.

3. Малюнок на великому запорізькому прапорі:

1) Верхній правий кут.

2) Лівий кут.

3) Центральне зображення.

4. Легенда про небесну допомогу козацькому війську.

5. Християнське свято Покрови — головне свято запорозьких козаків.

6. Прапори — пам’ятники українського мистецтва.

ü Усний переказ опису пам'ятки — прапора Запорізької Січі.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виконати вправи.

V. ПІДСУМКИ УРОКІВ

ü Заключна бесіда.

— Чи впоралися ви з роботою?

— У чому відчули труднощі?

— Як ви їх подолали?

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити