Українська мова 8 клас - розробки уроків для шкіл з українською мовою навчання - 2016 рік
УРОК № 37 Розвиток зв'язного мовлення. Письмовий докладний переказ тексту розповідного характеру з елементами опису пам'яток історії та культури в художньому стилі
Тема. Письмовий докладний переказ тексту розповідного характеру з елементами опису пам'яток історії та культури в художньому стилі.
Мета: удосконалювати вміння учнів письмово докладно переказувати почутий текст; навчити школярів точно викладати свої думки; розвивати культуру писемного мовлення, мислення; сприяти збагаченню словника; удосконалювати навички самостійної роботи; виховувати пошану до історичного минулого.
Очікувані результати: учні вміють докладно переказувати текст розповідного характеру, що містить опис пам'ятки історії; відтворюють його відповідно до стильових вимог; добирають необхідні мовні засоби; уміють логічно будувати власне висловлювання, точно викладати власні думки.
Обладнання: словники, текст для переказу.
Тип уроку: формування вмінь та навичок.
Хід уроку
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ü Перевірка домашнього завдання.
ü Завдання учням.
На дошці записані речення. Спишіть їх у такій послідовності: 1) з однорідними означеннями, 2) з неоднорідними. Підкресліть однорідні
означення.
Густі кучеряві верби переплелися з гіллям розлогих осокорів. Повільний, журливий спів далеко лунав над луками. Чорна, непроглядна темрява стояла навкруги. Сумними довгими ключами летять у вирій журавлі. (З творів М. Стельмаха)
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Запитання учням.
— У чому суть докладного переказу?
— Чого навчає вас цей вид роботи?
— Що ви знаєте про Білгород-Дністровську фортецю? Обґрунтуйте свою відповідь.
III. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ
ü Читання вчителем тексту для переказу.
БІЛГОРОД-ДНІСТРОВСЬКА ФОРТЕЦЯ
Полонивши дивовижної краси українку, турецький паша ладен був узяти її за дружину. Для цього треба було навернути бранку у магометанську віру. Та горда дівчина не погоджувалася. Щоб зламати волю красуні, паша наказав кинути її до темниці. Багато днів та ночей знемагала вона там.
Одного дня впали з рук і ніг полоненої кайдани, самі собою відчинилися двері в’язниці. Легкою ходою вийшла дівчина за стіни фортеці. Турки остовпіли, потім кинулися навздогін. Наздогнали дівчину на березі лиману. Підняли вже ятагани, щоб розправитися з утікачкою, та дівчина... розтанула в тумані. На тому місці, де вона стояла, забило джерело чистої живої води. А переслідувачі перетворилися на кам’яних ідолів.
Цю легенду можна почути під час відвідин Білгород-Дністровської фортеці. Її вежі й мури височать над голубими просторами Дністровського лиману. Вам покажуть і башту-темницю, з якої, за легендою, вирвалася волелюбна дівчина, Овідієву башту (тут нібито був римський поет). Покажуть і башту-сховище, у підземеллі якої нещодавно було знайдено запаси проса, що зберігалися, за визначенням науковців, 250-300 років. Просо посіяли — і половина насіння дала сходи... Так легенди переплітаються з бувальщиною.
Велич і неприступність фортеці вражають і сьогодні. Майже два кілометри завдовжки має міцна зовнішня стіна. Висота її — до семи, а товщина — до п’яти метрів. Над стіною височать двадцять шість башт, двадцять з яких — бойові.
Фортеця оперезана ровом, глибина якого сягає двадцяти, а ширина — десяти метрів. Через спеціальні заслінки рів у разі наближення ворога можна було швидко заповнити водою з лиману.
Білгород-Дністровська фортеця — унікальна історико-архітектурна пам’ятка Середньовіччя. Очевидно, вона є витвором слов’янських майстрів, про що свідчить напис на одній з башт. І слов’янська в’язь над головним входом, і планування території фортеці характерне для слов’янських оборонних споруд. Чимало архівних документів підтверджують слов’янське походження будівлі.
(284 сл.) (За Г. Воротнюком)
ü Бесіда за текстом.
— До якого типу мовлення належить текст?
— Який стиль цього тексту? Доведіть свою думку.
— Яка тема та головна думка висловлювання?
ü Словникова робота.
1. З'ясуйте значення вжитих у тексті слів: лиман, ятаган, в'язь (слов'янська), гарнізон.
2. Доберіть синоніми до слів: знемагати, остовпіти, унікальний.
ü Повторне читання вчителем тексту для переказу.
ü Складання плану тексту.
Орієнтовний план
1. Полонена красуня в темниці.
2. Переслідування.
3. Кам’яні ідоли та джерело живої води.
4. Фортеця над Дністровським лиманом:
1) башта-темниця й Овідієва башта;
2) знахідка у башті-сховищі;
3) могутня зовнішня стіна з баштами;
4) фортеця, оперезана ровом.
5. Білгород-Дністровська фортеця — витвір слов’янських майстрів.
ü Самостійна робота учнів над письмовим переказом.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виконати вправи.
V. ПІДСУМКИ УРОКУ
ü Бесіда.
— Чи впоралися ви з роботою?
— У чому відчули труднощі?
— Як ви їх подолали?