Українська мова 8 клас - розробки уроків для шкіл з українською мовою навчання - 2016 рік

УРОК № 45 Розвиток зв'язного мовлення. Контрольний твір-опис пам'ятки архітектури за власним спостереженням у художньому стилі

Тема. Контрольний твір-опис пам'ятки архітектури за власним спостереженням у художньому стилі.

Мета: ознайомити учнів з побудовою твору-опису пам'ятки архітектури; формувати вміння складати текст-опис; поглибити знання школярів про культові споруди, архітектуру; виховувати любов до української культури.

Очікувані результати: учні вміють складати усні й письмові твори-описи пам'яток архітектури за власним спостереженням; складають план; визначають стиль і тип мовлення, тему та головну думку тексту; дотримуються основних вимог до мовлення та правил спілкування; знаходять і виправляють недоліки в змісті, побудові й мовному оформленні власного та чужого висловлювання.

Обладнання: ілюстрації-фотографії пам'яток архітектури, словники.

Тип уроку: формування вмінь та навичок.

Хід уроку

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

ü Перевірка домашнього завдання.

ü Бесіда.

— Що таке культові споруди?

— Що таке архітектурний стиль? Які стилі вам відомі?

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ü Запитання учням.

— Чи доводилося вам описувати сучасні будівлі, історичні споруди? Яким стилем мовлення ви послуговувалися? Відповідь аргументуйте.

III. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ

ü Робота з текстом.

1. Прочитайте перший текст. Визначте його тему й основну думку, тип і стиль мовлення. Доберіть заголовок. Дайте відповіді на запитання.

ТЕКСТ 1

Храм ніби розпростався, виповнював усе світляне коло, він ріс і ріс, з досконало виважених нижніх його громад піднімалися високі круглі бані, мовби збільшені медові борті з прадавніх пущ, бані поступово вивищувалися до середини, ступінчасто, хвилясто сполучалися, щоб потім виштовхнути з-поміж себе баню найвищу, найближчу до неба, найголовнішу, а вже від тої бані всі частини споруд мовби опадали, знов ступінчасто йшли донизу, в неоднаковості бань була прихована гармонійність, безупинність руху кам’яних мас, церква мовби плавала між землею і небом, унизу вона теж розтікалася, розпліскувалася то хвилястим бігом заокруглень — апсид, то довгим кам’яним мереживом, що пов’язувало всі бані в нерозривність, то двома великими баштами, які й зовсім одбігали од церкви, тільки й подаючи їй здалеку тонкі руки-переходи.

(За П. Загребельним)

Запитання до тексту.

— У якій послідовності автор описує храм?

— На яких елементах опису автор акцентує увагу?

2. Творче завдання.

До слів храм, бані, стіни, колони доберіть художні означення (епітети).

3. Прочитайте другий текст. Визначте тип мовлення. Свою думку обґрунтуйте. Доведіть, що текст містить у собі опис пам'ятки історії. Дайте відповідь на запитання.

ТЕКСТ 2

Андріївська церква — барокова церква Святого Андрія в Києві.

Збудована в 1744-1762 роках (за іншими даними 1749-1754) за проектом архітектора Б. Ф. Растреллі на Андріївській горі в пам’ять відвідин Києва імператрицею Єлизаветою Петрівною, на місці Хрестовоздвиженської церкви. Це єдина в Україні збережена робота архітектора. Висота церкви з хрестом — 46 м (зі стилобатом — 64 м); довжина — 30 м, ширина — 23 м.

Однокупольний храм з п’ятиглавим завершенням має форму хреста (31,5-22,7 м), у кутах якого розміщені декоративні вежі на масивних стовпах, що відіграють роль своєрідних контрфорсів. Зонні контрфорси прикрашені пілястрами й прикриті трьома парами колон із капітелями коринфського ордену. До храму з боку вулиці ведуть круті чавунні сходи.

Уся маса церкви спирається на двоповерховий будинок-стилобан з 8 кімнатами на кожному поверсі, стіни якого являють собою фундаменти церкви. Навколо церкви — балюстрада, з якої відкривається мальовнича панорама Подолу й Дніпра.

Внутрішнє оздоблення церкви, розроблене Б. Ф. Растреллі, ближче до стилю рококо. І виготовлене за формами українських різьбярів М. Чвітки, Я. Шевлицького, московських майстрів І. та В. Зиміних, П. Ржевського та інших.

У церкві є полотна «Вибір віри князем Володимиром» (невідомого автора) і «Проповідь апостола Андрія скіфам» (бл. 1847 р. укр. художника П. Бориспольця). Живопис у вівтарній частині церкви на зворотній стіні іконостаса створили художники І. Роменський та І. Чайковський.

На будівництво церкви витратили 23 500 штук цегли, 28 970 пудів цвяхів; на позолоту верхів — 1590 книжок і 20 аркушів листового золота.

(З історичного словника)

Запитання до тексту.

— Як ви розумієте поняття пам'ятка історії, пам'ятка культури?

— До якого стилю належить прослуханий текст?

— У якому архітектурному стилі побудовано храм?

— Які особливості оздоблення церкви?

4. Словникова робота.

Поясніть значення слів бароко, балюстрада, іконостас, орнамент, контрфорси.

Довідка:

Бароко — стиль європейського мистецтва XVI-XVIII ст. Йому властиві пишність, парадність, яскравість кольорів. Використання складних криволінійних форм, створення ансамблів.

Блюстрада — невисока огорожа сходів, терас, балконів, яка складається з ряду фігурних стовпчиків, об’єднаних зверху горизонтальним брусом або поручнями.

Іконостас — стіна з ікон у храмі східного (візантійського) обряду, яка відокремлює вівтар від центральної частини.

Орнамент — візерунок або узор.

Контрфорси — вертикальний виступ стіни, призначений для збільшення її міцності.

ü Складання плану.

Орієнтовний план

1. Історія пам’ятки архітектури.

2. Загальний вигляд:

1) місце розташування;

2) зелені насадження;

3) особливості споруди, фасад.

3. Сучасний стан пам’ятки.

4. Особисте ставлення.

ü Оголошення тем твору.

Давні споруди мого міста.

Пам’ятки культури і архітектури мого міста.

Чарівний храм.

Незвичайний палац.

ü Опрацювання зразка твору-опису пам'ятки історії та культури.

ПОКРОВСЬКА ЦЕРКВА В МІСТІ ХАРКОВІ

Старе місто — це історичний центр Харкова. Саме тут, біля злиття річок Лопань та Харків, було побудовано понад 350 років тому фортецю, яка поклала початок одному з найбільших міст України.

Саме тут 1669 року, на колишньому монастирському подвір’ї, піднісся Покровський собор. Це найстаріша кам’яна будівля міста, зодчий її залишився невідомим.

Щоб потрапити до нині діючого Покровського монастиря, треба пройти під аркою воріт, які виконано в стилі бароко та увінчано витонченою маківкою.

Серед декількох будівель увагу привертає легка вишуканість Покровської церкви. Ця унікальна архітектурна пам’ятка втілила в камені художні ідеали українського народу. Майстри використали традиційні форми культового зодчества наших пращурів. Типова для України церква з трьома банями височить на теплому зимовому соборі, верхня холодна частина храму оточена галереєю, яка об’єднується з дзвіницею у вигляді намету.

Різьблені цегляні наличники співіснують з типовими для української архітектури карнизами, пояс яких доповнюється зображенням сонця. Сама ж дзвіниця виглядає суворішою.

Покровська церква — цікава пам’ятка ранньої української архітектури. І мені приємно, що вона знаходиться в моєму рідному Харкові.

ü Самостійна робота учнів над написанням твору.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виконати вправи.

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

ü Гра «Мікрофон».

— Сьогоднішній урок був для мене корисний, тому що...


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити