Українська мова 8 клас - розробки уроків для шкіл з українською мовою навчання - 2016 рік
УРОК №57 Розвиток зв'язного мовлення. Письмовий докладний переказ тексту художнього стилю з творчим завданням (за складним планом)
Тема. Письмовий докладний переказ тексту художнього стилю з творчим завданням (за складним планом).
Мета: перевірити рівень засвоєння набутих знань та вмінь; з'ясувати рівень мовної грамотності учнів, уміння висловлювати свої думки; розвивати усне та писемне мовлення, увагу, емоції; виховувати любов до мови.
Очікувані результати: учні вміють визначати тему й основну думку тексту, тип і стиль мовлення почутого висловлювання; здійснюють типологічний, композиційний і змістовий аналіз художнього тексту; сприймають текст, розуміють його зміст, докладно відтворюють на письмі, використовуючи мовні засоби, властиві висловлюванням художнього стилю; складають план, знаходять і виправляють помилки в змісті, побудові й мовному оформленні переказу; виконують творче завдання.
Обладнання: текст для переказу.
Тип уроків: формування вмінь та навичок.
Хід уроку
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Запитання учням.
— Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слова тайга, праліс, нетрі? Про що, на вашу думку, може йти мова в тексті з назвою «Тайга»?
II. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ
ü Читання вчителем тексту для переказу.
ТАЙГА
Височенна, чотириярусна тайга, буйна й непролазна, як африканський праліс, стояла навколо зачарована. Не шелесне лист, не ворухнеться гілка. Сорокаметрові кедри, випередивши всіх у змаганні до сонця, вигналися рудими, голими стовбурами з долішнього хаосу геть десь під небо і заступили його кронами. Там по них ходило сонце і пливли білі хмари. Слідом за кедрами пнулися велетенські осики та інші листаті гіганти, що, будучи нижчими за кедри, творили другий ярус. Потім височенна ліщина колючого горіха, ялини, де-не- де берізки, берестина, черемха, перевиті ліанами дикого винограду та в’юнків, ішли вгору третім ярусом. А внизу — у четвертому ярусі — суцільний хаос. Місцями густа, мов щітка, звичайна ліщина, височенні трави і бур’яни. Повалені вздовж і впоперек дерева, мов велетні на полі бою, одні зі скрізними дірами-дуплами, як жерла небувалих гармат, другі вивернуті з усією системою коріння, що тримали його руба, як стіни або як велетенські пригорщі зі стиснутими межи пальцями камінням і землею.
Унизу, по землі, слався мох, пообростав усе, що тільки можна. Внизу було півтемно і вогко. Лише де-не-де проривалися яскраві сонячні пасма і стояли, як мечі, уткнуті лезами в землю.
Нетрі, несходимі, незміряні. Вони то спускалися схилом униз, то підіймалися знову і так із «пайовика» на «становик», з кряжа на кряж, як буйне рослинне море, розпливались геть десь у безвість.
Маленький смугастий звірок, що сидів собі навпочіпки на поваленій кедрині проти сонечка і пильно, з виглядом ученого дослідника, розглядав торішній грибок, тримаючи його передніми лапками, раптом нашорошився. Ні. То так щось. У нетрях панує надзвичайна тиша, як у дивному храмі незвичайного бога. Лише рябок, засвистівши, пролетів з однієї височенної кедрини на іншу і завмер на гілці, мов сучок, нерухомо, опустивши чубату головку вниз і витягши шию. Тиша. На поваленій кедрині тремтіли сонячні зайчики. Смугастий звірок-бурундук почав бавитися з ними, задравши хвостика, як той драгун султана, перестрибував через них. Присідав і дивився вниз. Унизу, під кедриною, виходячи десь із бур’янів і вітролому і зникаючи знов у бур’янах та каміннім розсипу, вилась вузенька стежечка, звірина доріжка, утоптана за тисячоліття. їх немало, таких стежечок. А серед них десь і такі, на яких одвіку ще не ступала нога людська.
(300 сл.) (За І. Багряним)
ü Бесіда.
— Які елементи опису свідчать про предковічність і могутність лісу?
— Охарактеризуйте всі яруси стародавнього лісу.
— За допомогою яких сполучень слів і виразів автор змальовує навколишній простір?
— З якою метою письменник змальовує диких тварин?
— Поясніть назву тексту.
ü Лексична робота.
1. Поясніть значення слів праліс, тайга, нетрі.
Довідка:
Праліс — предковічний, густий ліс.
Тайга — смуга важко прохідних хвойних лісів, що займає великі простори в північній частині Європи, Азії та Північної Америки.
Нетрі — густий непрохідний ліс, чагарник.
2. До слів тайга, стовбури, осики, нерті доберіть художні означення (епітети).
ü Повторне читання тексту.
ü Ознайомлення учнів із творчим завданням.
Висловіть власні враження про нерозривну єдність людини і природи.
ü Складання плану.
Орієнтовний план
1. Живі поверхи предковічного лісу.
1) Сорокаметрові кедри — утілення незвичайної могутності природи;
2) Другий ярус — листаті гіганти осики;
3) «Берізки, берестина, черемха, ялини гнулися вгору третім ярусом»;
4) Розкішний трав’яний покрив четвертого поверху.
2. Тайга — «буйне рослинне море».
3. Ідилія лісового палацу.
4. Тисячолітні тваринні стежки.
ü Написання переказу й виконання творчого завдання в чернетках.
ü Написання переказу й виконання творчого завдання в зошитах.
III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виконати вправи.
IV. ПІДСУМКИ УРОКУ
ü Гра «Мікрофон».
— Чи впоралися ви з роботою?