Українська мова 8 клас - розробки уроків для шкіл з українською мовою навчання - 2016 рік
УРОК № 9 Контрольна робота за темою «Синтаксис і пунктуація». Тестування
Тема. Контрольна робота за темою «Синтаксис і пунктуація». Тестування.
Мета: перевірити рівень засвоєння набутих знань та умінь; розвивати орфографічну пильність, слухову пам'ять, увагу; учить виховувати повагу до історичного минулого української держави.
Очікувані результати: учні вміють правильно писати слова на вивчені орфографічні правила; ставлять розділові знаки відповідно до опрацьованих правил пунктуації; знаходять і виправляють пунктуаційні та орфографічні помилки на вивчені правила.
Обладнання: тестові завдання у двох варіантах.
Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь і навичок.
Хід уроку
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Проведення інструктажу щодо виконання контрольних робіт.
Учитель знайомить восьмикласників із критеріями оцінювання контрольної роботи (за правильне виконання завдань № 1-6 (з вибором однієї правильної відповіді) учні отримують по 1 балу; за правильне виконання завдань № 7-8 (на встановлення відповідності) — по 1,5 бала; за виконання завдань № 9 (відкритої форми) максимальна оцінка — 3 бали) та проводить інструктаж щодо її виконання.
II. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ
ü Виконання тестових завдань.
ВАРІАНТ І
1. Укажіть рядок, де всі сполучення слів — словосполучення.
А Дзвін шабель, моя Україна, сонцем осяяна;
Б пісня солов’їна, синь гаїв, шепіт і зітхання;
В міниться і лине, снишся мені, на воді;
Г у радості, голубе небо, хмари пливуть.
2. Укажіть правильне твердження.
Словосполучення складається з:
А додатків і обставин;
Б головного і залежного слова;
В підмета і присудка;
Г однорідних членів речення.
3. Укажіть правильне твердження.
Спосіб підрядного зв’язку, коли залежне слово вживається в тих самих роді, числі, відмінку, що й головне, називається
А приляганням;
Б уточненням;
В керуванням;
Г узгодженням.
4. Укажіть рядок зі словосполученням, побудованим на основі узгодження.
А Допомагати батькам, полоти картоплю, мріяти про поїздку;
Б волога земля, розцвітати пишно, думати про навчання;
В місто Львів, міська вулиця, дорога до школи;
Г книжкова полиця, весела хата, довга дорога.
5. Складним є речення в рядку:
А Хліб і рушник — одвічні людські символи.
Б Благословенна в болях ран степів широчина бездонна.
В Спинюся я і довго буду слухать, як бродить серпень по землі моїй.
Г Люблю я слухати у полі пісні дівочі на зорі.
6. Укажіть речення зі зворотним порядком слів.
А Густо-пречисто висипали зорі на небі.
Б Степ спочиває, набирається прохолоди після денної сліпучої спеки.
В Осінь на землю тихенько спускається.
Г Відшуміло вже літо, і осінь прийшла.
7. Установіть відповідність між словосполученнями і їхніми видами за способом вираження головного слова.
1 |
дієслівні |
А |
Працювати з батьком, радіти за неї, |
2 |
іменні |
тричі повторити. |
|
3 |
прислівникові |
Б |
Дуже голосно, недалеко від школи, |
угорі над головою. |
|||
В |
Хтось із учнів, сумлінно працювати, |
||
здатний працювати. |
|||
Г |
Затишна галявина, посивілий степ, |
||
життєрадісна молодь. |
8. Установіть відповідність між другорядним членом і реченням із ним.
1 |
додаток |
А |
А дитя осталось, плаче бідне... |
2 |
означення |
Б |
Пілікає нудно десь гармошка. |
3 |
обставина |
В |
Так, ти богиня! |
Г |
Праця чоловіка годує, а лінь марнує. |
9. Виконайте синтаксичний розбір речень.
Десь тополі дзвенять у небі України. (П. Перебийніс)
Любіть Україну всім серцем своїм і всіми своїми ділами! (В. Сосюра)
Відповіді: 1А, 2Б, ЗГ, 4Г, 5В, 6А, 7: 1А, 2Г, ЗБ; 8: 1Г, 2А, ЗБ.
ВАРІАНТ ІІ
1. Укажіть рядок, де нема словосполучень.
А Світлі ріки, менш уважний, ліс шумів;
Б воркування горлиць, дуби крислаті, прилітає осінь;
В цикання дроздів, буду малювати, бережи природу;
Г до школи, вечір і ранок, молодь відпочиває.
2. Укажіть рядок, у якому названо способи зв’язку слів у словосполученні.
А Відокремлення, звертання, уточнення;
Б чергування, сполучення, написання;
В узгодження, керування, прилягання;
Г вживання, членування, означення.
3. Укажіть, у якому рядку у всіх словосполученнях зв’язок керування.
А Передбачати погоду, пливти до берега, любити Батьківщину;
Б сидіти на стільці, швидко бігли, рання весна;
В написаний лист, присів відпочити, доручити справу;
Г берег річки, тяжко від задухи, прогулянка верхи.
4. Укажіть розповідне речення.
А Хто ж од нас у світі дужчий?
Б Зоре моя вечірняя, зійди над горою.
В Чи совам зборкати орла?
Г Ставні берези вздовж дороги обабіч стали в два ряди.
5. Укажіть речення зі зворотним порядком слів.
А Мирослава впала на ноги, не пускаючи своєї зброї.
Б Лось стояв між деревами недалеко від просіки...
В Сергій ішов вулицею поволі.
Г Хтось берізоньку високу ранив на обочині, покотились краплі соку в трави потолочені.
6. Укажіть, у якому рядку в усіх словосполученнях спосіб зв’язку прилягання.
А Зустріч із товаришем, бажання працювати, прикрашений квітами;
Б співають ідучи, дуже радий, писати красиво;
В тихо шумлять, підійшли до машини, голосно співає;
Г наша школа, щось цікаве, синіючий обрій.
7. Установіть відповідність між словосполученнями та їхніми видами за способом вираження головного слова.
1 |
дієслівні |
А |
Бажання працювати, любов до батьківщини, ковдра з вовни. |
2 |
іменникові |
||
3 |
прислівникові |
Б |
Трохи повільно, надзвичайно сумлінно, лежати внизу. |
В |
Прочитати братові, плакати тихо, співати з усіма. |
||
Г |
Комусь із нас, зупинитися під Харковом, керувати фірмою. |
8. Установіть відповідність між другорядним членом і реченням із ним.
1 |
додаток |
А |
Нещастя об’єднує людей. |
2 |
означення |
Б |
Дорога й праця — сестри рідні і бла |
3 |
обставина |
говісниці живі. |
|
В |
Починалось літо. |
||
Г |
Надворі почало свіжішати. |
9. Виконайте синтаксичний розбір речень.
Стрічний вітер навіть воронові дошкуляє. (Нар. творч.)
У розчинене вікно пливуть медові пахощі розквітлих акацій. (П. Колесник)
Відповіді: 1Г, 2В, ЗА, 4 Г, 5Г, 6Б, 7: 1B, 2А, ЗА; 8: 1А, 2Б, ЗВ.
III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Повторити теоретичний матеріал.
2. Виконати вправи.
IV. ПІДСУМКИ УРОКУ
ü Заключна бесіда.
— Чи впоралися ви з роботою?
— У чому відчули труднощі?
— Як ви їх подолали?