Розробки уроків - Українська мова. 8 клас. ІІ семестр - 2016 рік
Урок № 43. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ЗВЕРТАННЯХ
Мета:
✵ навчальна: повторити й поглибити знання восьмикласників про розділові знаки в реченнях зі звертаннями;
✵ розвивальна: формувати вміння правильно розставляти розділові знаки та інтонувати речення зі звертаннями; удосконалювати творчі вміння складати речення зі звертаннями та використовувати їх в усному та писемному мовленні;
✵ виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до членів родини, друзів, товаришів; знайомити восьмикласників із традиційною родинною обрядовістю та її сучасною трансформацією.
✵ Правопис: розділові знаки в реченнях зі звертаннями.
Внутрішньопредметні зв'язки:
✵ Лексикологія: засвоєння нових слів, прислів'їв, приказок, фразеологічних зворотів.
✵ Культура мовлення і стилістика: використання звертань задля передачі ставлення до адресата, дотримання правильної інтонації в реченнях зі звертаннями.
✵ Текст (риторичний аспект): використання морфологічних і синтаксичних засобів привернення особистого ставлення до висловлюваного.
Міжпредметні зв'язки: використання риторичних звертань у художньому творі.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ІІІ. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Спостереження над мовним матеріалом
► Прочитати спроектований на дошку поетичний текст. Визначити його тему, основну думку.
ДУЖЕ ЛЮБЛЮ
Матусю, дай руки твої поцілую,
За шийку тебе обійму
І щічку погладжу.
Ти знаєш, матусю,
Як дуже тебе я люблю!
► Виписати речення зі звертаннями. Яку роль виконують звертання у реченнях?
► За виписаними реченнями побудувати схеми розстановки розділових знаків у конструкціях зі звертаннями.
V. ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ ТВОРЧОГО ХАРАКТЕРУ
Дослідження-трансформація
► Ускладнити подані прислів’я, приказки, крилаті вислови поширеними звертаннями. Записати ускладнені речення, пояснити розстановку розділових знаків.
1. За науку цілуй батька й матір у руку. 2. Шануй учителя, як родителя. 3. Хто батька й матір зневажає, той добра не знає. 4. Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько. 5. Син мій, а розум у нього свій. 6. Як батьки ставляться до своїх батьків, так і діти будуть ставитися до них. 7. Дружба та братство — найбільше багатство. 8. Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже.
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Тестова робота
1. Укажіть речення з поширеними звертаннями (окремі розділові знаки опущені). А Являйся зіронько мені хоч в сні! (І. Франко)
Б Гетьмани гетьмани, якби то ви встали, встали, подивились на той Чигирин (Т. Шевченко).
В Важке ярмо твоє мій рідний краю не легкий твій тягар! (І. Франко)
Г Просимо дорогий муже і тебе сину до хати (М. Стельмах).
2. Укажіть речення, у яких після слів о, ой не ставиться кома (окремі розділові знаки опущені).
А О вітре, брате! Як мене побачиш старим, зів’ялим, чи й по мені заплачеш? (І. Франко)
Б О тяжко-важко на чужині, браття! (В. Бровченко)
В Ой краю, мій краю, чи я розберу оте, що ти робиш зі мною! (Т. Осьмачка) Г Ой я ж не тополя, я ж не деревина: серце в мене людське — я була дівчина (В. Симоненко).
3. Укажіть речення зі звертаннями.
А Поезіє, красо моя, окрасо, я перед тебе чи до тебе жив? (В. Стус)
Б Чумак іде, подивиться та й голову схилить (Т. Шевченко).
В У садочку в холодочку гарна мати молода возить донечку в візочку, возить звільна і гойда (І. Франко).
Г На, Ласочко, це ти спіймала! (Г. Тютюнник)
4. Укажіть речення, у яких правильно розставлені розділові знаки.
А Не тривожся зовсім, на збавляй собі сну, не дивися в той бік, моя пташко! (І. Франко)
Б А ти, голубонько, ти, кралечко моя, поки співаєш на калині, то й весело мені (Л. Глібов).
В Та ти, мене дубе, отінив, як хмара (І. Франко).
Г Привітай же, моя ненько, моя Україно, моїх діток нерозумних, як свою дитину (Т. Шевченко).
5. Укажіть правильні твердження.
А Звертання не відповідають на жодне питання.
Б Звертання — слово (або словосполучення слів), що називає особу або предмет, який здійснює мовлення.
В Звертання виконують синтаксичну роль членів речення.
Г Іменник, яким виражається непоширене звертання, здебільшого ставиться у називному відмінку.
6. Риторичне звертання — це...
А Слово або декілька слів, що називають особу, яка говорить.
Б Це особа, до якої звертаються з мовленням.
В Фігура, яка полягає в тому, що висловлення адресується до неживого предмета.
Г Це предмет, до якого звертаються з мовленням.
VІІ. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО
Фронтальна бесіда за питаннями.
VIII. ПІДСУМОК УРОКУ
ІХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити правила за підручником.
Виконати вправу за підручником.