Розробки уроків - Українська мова. 8 клас. ІІ семестр - 2016 рік
Урок № 47. УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 10. УСНИЙ ТА ПИСЬМОВИЙ ТВІР-ОПИС МІСЦЕВОСТІ (ВУЛИЦІ, СЕЛА, МІСТА) НА ОСНОВІ ВЛАСНИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ
Мета:
✵ навчальна: удосконалити мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення;
✵ розвивальна: розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналізи художнього тексту з елементами опису місцевості, сприймати тексти-зразки, розуміти їх, письмово створювати власні твори-описи місцевості в художньому стилі на основі особистих спостережень і вражень;
✵ виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у восьмикласників любов до своєї малої батьківщини.
✵ Правопис: розділові знаки при вставних словах.
Внутрішньопредметні зв'язки:
✵ Лексикологія і фразеологія: засвоєння крилатих висловів.
✵ Культура мовлення і стилістика: використання звертань для передачі ставлення до адресата, дотримання правильної інтонації в реченнях зі звертаннями.
✵ Текст (риторичний аспект): використання морфологічних і синтаксичних засобів привернення уваги слухачів та вираження особистого ставлення до висловлюваного.
Міжпредметні зв'язки: використання вставних слів для зв'язку частин наукового тексту (історія).
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Аналіз-дослідження
► Прослухати першу строфу поезії П. Тичини «Не бував ти у наших краях!».
Не бував ти у наших краях!
Там же небо — блакитні простори...
Там степи, там могили, як гори.
А веснянії ночі в гаях!..
Ах, хіба ж ти, хіба ти це знаєш,
Коли сам весь тремтиш, весь смієшся, ридаєш.
Серце б’ється і б’ється в грудях.
Не бував ти у наших краях.
Не бував ти у наших краях,
Бо відтіль не таким би вернувся!
Чув про степ, що ген-ген простягнувся? —
Єсть там люди — й зросли у степах, —
Що не люблять, не вміють ридати.
Що не можуть без пісні і нивки зорати!
Тебе ж завжди я бачу в сльозах. —
Не бував ти у наших краях.
✵ Якими почуттями пройнятий вірш? У якому стилі його написано? Свою думку аргументуйте.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ
IV. КОЛЕКТИВНА РОБОТА З ТЕКСТОМ-ЗРАЗКОМ
► Прочитати текст, дати відповіді на поставлені нижче запитання.
Херсонщина — неповторний куточок півдня України, до якого прикипів серцем, бо саме тут розташоване моє найрідніше містечко — село Козачі Лагері. Воно примостилося біля тихих дніпровських заплав. Улітку тут так хороше: і прохолода водойм, і духмяні квіти луків, і ранні співи різноманітних пташок. А річкова вода лагідно зустрічає, підкочується до ніг ніжними й пестливими хвильками, ніби запрошує у свої лагідні обійми.
Серед старих, присілих до землі хат, височать, ніби поважні вітрильники, нові двоповерхові будинки, біля яких посаджено море квітів. Є в моєму селі і церкви, і середня школа, і клуб.
Я люблю своє село таким, яким воно є — не причесаним і розкуйовдженим, добрим і злим. У ньому все найкраще і виглядає воно, як пишний віночок із польових квітів.
Бесіда
♦ У якому стилі і яким типом мовлення написано поданий текст?
♦ Які художні засоби використав автор для передачі своїх почуттів до найріднішого куточка на Землі?
Фізкультхвилинка
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий — встали.
Всі за парти посідали
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з матеріалом підручника
► Визначити, які особливості в побудові має опис місцевості.
VI. СКЛАДАННЯ УСНОГО ТВОРУ-ОПИСУ МІСЦЕВОСТІ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ
► Пригадати ту місцевість, яка найбільше вам сподобалася чи запам’яталася під час подорожі Україною. Описати на основі власних спостережень у художньому стилі вулицю, село чи місто, користуючись планом опису місцевості.
План опису місцевості
1. Обставини, за яких потрапив (ла) у цю місцевість.
2. Розташування місцевості.
3. Рельєф місцевості, її забудова.
4. Загальне враження від місцевості.
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Уявіть, що до вас приїхали гості з іншого міста і вам треба познайомити їх зі своїм найріднішим куточком. Складіть розповідь про цікаві місця вашого міста в художньому стилі.