Розробки уроків - Українська мова. 8 клас. ІІ семестр - 2016 рік
Урок № 68. УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 17. СКЛАДАННЯ Й РОЗІГРУВАННЯ ДІАЛОГІВ ДИСКУСІЙНОГО ХАРАКТЕРУ
Мета:
♦ навчальна: поглибити знання учнів про діалог, навчити оцінювати діалогічне мовлення щодо його змісту, мовного оформлення ситуації спілкування;
♦ розвивальна: удосконалити мовленнєво-комунікативні вміння складати й розігрувати діалоги дискусійного характеру, пов'язані з власним досвідом; використовувати різні типи і види реплік дискусійного характеру, дотримуватися мовленнєвого етикету; підвищувати мовну й мовленнєву компетентність учнів.
♦ виховна: виховувати толерантне ставлення до співрозмовника.
Міжпредметні зв'язки: українська література, культура мовлення.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь учнів.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бесіда
♦ Пригадати, що називаємо діалогом.
♦ Які особливості мають тексти дискусійного характеру?
♦ Поміркувати, чим відрізняється діалог-дискусія від діалогу-обміну думками. Відповідь аргументувати.
♦ Яких етапів необхідно дотримуватися під час дискусії?
IV. РОЗВИТОК ПІЗНАВАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ УЧНІВ
Творче спостереження
Прочитати й назвати учасників діалогу. Проаналізувати ситуацію спілкування. Висловити свої припущення.
— Вмивайся, Михайлику, та поїдемо жати.
— Я зараз. А де ж дід Корній?
— Він уже, мабуть, перший сніп зав’язав.
— Чого ж ви мене раніше не збудили? Я б спасибі сказав.
Тато сумно посміхнувся:
— Жалів, дитино, бо хто тебе потім пожаліє, як одкотишся од нас, пожаліє у світі? (М. Стельмах).
► Поділитися думками, як би ви вчинили в цій ситуації, висуваючи тези та аргументуючи їх.
V. АНАЛІЗ СИТУАТИВНИХ ЗАВДАНЬ. СКЛАДАННЯ ТА РОЗІГРУВАННЯ ДІАЛОГІВ ДИСКУСІЙНОГО ХАРАКТЕРУ
► Прочитати початок розмови двох товаришів. Уявити мовленнєву ситуацію.
— Добридень, Богдане!
— Привіт, Оленко!
— Богдане, ти просто сяєш! В тебе добрі новини?
— Бачиш, диск додому несу?
— Так. І чому ти так радієш?
— Це не простий диск. На ньому автограф мого улюбленого діджея. І запис теж ексклюзивний, такого в Інтернеті не знайдеш.
— А як звуть твого улюбленого діджея?
— Андрій Балконський! його псевдонім майже як прізвище героя «Війни та миру», але від слова «балкон»!
— Ха-ха-ха! Смішно! Знаєш, Богданчику, я тобі заздрю. Адже мені музика не приносить такої насолоди, як тобі.
— Ти не любиш музики? Чому?
— Не знаю. Мені не подобаються всі ці дурні пісні про кохання, які передають по радіо. І артисти, яких показують по телевізору, мені теж не до вподоби.
— Пробач, так не буває, щоб людина не любила музики! Значить, ти просто не знайшла свого улюбленого стилю. А які пісні тобі коли-небудь подобалися?
— Тільки не смійся, Богдане. Мені до вподоби народні пісні, які ми вивчали в школі. Але не веселі мелодії, під які гопак танцюють, а сумні, мінорні композиції. Та біда, ніхто з моїх друзів такої музики не слухає! Вона не модна!
► Продовжити діалог, дискутуючи про зацікавлення Оленки і Богдана.
► Прослухати складені однокласниками діалоги. Визначити, хто із дітей має переконливіші аргументи щодо музичних уподобань.
► Скласти діалог дискусійного характеру за такими темами, використовуючи подані репліки.
1. Словники в моєму житті. Мабуть, я погоджуюсь, що в словниках є велика користь.
2. Навчання за кордоном. Леся не в Україні. Вона ж поїхала навчатися до Франції.
3. Спорт. А я зі спортом не розлучаюся, ти знаєш!
4. Школа. Ти добре підготовлений та обов’язково переможеш. А я не впевнена в своїх силах...
► Розподілити ролі й розіграти складені діалоги. Визначити найкращий.
VІ. САМОСТІЙНЕ СКЛАДАННЯ ДІАЛОГІВ
Робота в парах
► Скласти й розіграти діалог дискусійного характеру на тему «Чи треба читати книжки, не введені до програми?»
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти й записати діалог дискусійного характеру, використавши репліку: «його рідна мова — грузинська! Проте він ходить на уроки з української мови, намагається вправи виконувати», попередньо обміркувавши зміст майбутнього діалогу.