Розробки уроків - Українська мова. 8 клас. ІІ семестр - 2016 рік

Урок № 36. УСНИЙ СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ (НА ОСНОВІ ПРОСЛУХАНИХ РАДІО- І ТЕЛЕПЕРЕДАЧ)

Мета:

♦ навчальна: засвоїти особливості стислого переказу тексту публіцистичного стилю на основі переглянутої телепередачі або прослуханої радіопередачі, сформувати вміння й навички виділяти в теле- або радіопередачі головне та відтворювати його відповідно до стильових вимог тексту; добираючи необхідний мовний матеріал, удосконалити вміння усно логічно будувати власне висловлювання, стисло передаючи основну інформацію переглянутої (або прослуханої) передачі;

♦ розвивальна: розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналізи публіцистичного тексту на основі теле- або радіопередач;

♦ виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у восьмикласників любов до своєї малої батьківщини.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ МОВЛЕННЄВОЗНАВЧИХ ПОНЯТЬ З ТЕМИ

Бесіда

♦ Які телепередачі є вашими найулюбленішими?

♦ Чому ви полюбляєте переглядати саме їх?

♦ Що найбільше приваблює в них?

IV. ПІДГОТОВЧА РОБОТА ДО УСНОГО СТИСЛОГО ПЕРЕКАЗУ ТЕЛЕПЕРЕДАЧІ

► Переглянути запропоновану телепередачу «Зірковий час», дати відповіді на запитання.

♦ Якій проблемі присвячено телепрограму: соціальній, морально-етичній, патріотичній чи політичній?

♦ Назвати автора й ведучого програми. На якому каналі транслюється ця телепередача?

♦ Хто був учасником передачі? Що покладено в її основу?

♦ Скласти план майбутнього переказу переглянутої телепередачі.

♦ Дібрати заголовок до тексту переказу.

V. УСНИЙ СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ (НА ОСНОВІ ПЕРЕГЛЯНУТОЇ ТЕЛЕПЕРЕДАЧІ)

► Переказати стисло поданий текст, узятий з телепередачі «Зірковий час».

МИСТЕЦТВО ЗНАЙОМСТВА

У житті кожної людини нерідко трапляються ситуації, за яких виникає потреба познайомитись: ви прийшли додому з подругою, якої не знає мама; вас запросили на день народження, а там чимало зовсім незнайомих людей; ви — учасник офіційного прийому іноземної делегації... Яким має бути перший крок до знайомства? Адже від слів, сказаних при знайомстві з кимось, важить багато в подальших взаєминах. І навіть якщо вам не доведеться з цією людиною зустрітись удруге, перші хвилини знайомства багато скажуть про вас.

Із плином часу сама процедура знайомства, за винятком хіба що ділового спілкування, зазнала чималих змін, стала більш невимушеною. Однак деякі правила, незалежно від ситуації, залишилися незмінними дотепер. До того ж, вони не знають національних кордонів. За етикетною нормою, молодшого завжди відрекомендовують старшому; чоловіка завжди представляють жінці, навіть якщо вона не досягла повноліття (ролі змінюються тільки тоді, коли чоловік — Президент України); підлеглого завжди відрекомендовують керівникові.

Ольга Корніяка у своїй праці «Мистецтво ґречності» зазначає, що ритуал знайомства треба здійснювати спокійно, стримано, з гідністю і без ніяковості.

Якщо хочете справити добре враження на свого нового знайомого — дивіться (непильно) йому у вічі, а для посилення психологічного ефекту можете ще й усміхнутися. Виниклі (завдяки вашому ґречному поводженню) приємні емоції в партнерів спілкування сприяють доброзичливому сприйманню ним інших людей — зрозуміло, насамперед вас самого; поліпшують здатність людини до спілкування, перетворюють її на приємного співрозмовника. Украй нечемно не дивитися на того, з ким ви розмовляєте.

Заповнення таблиці (робота в групах)

► Об’єднавшись у групи, заповнити таблицю відомими вам радіо- і телепередачами.

Типи передач

Радіопередачі

Телепередачі

ІнформаційніНауково-пізнавальніНавчальніХудожньо-публіцистичніРозважальні► Які телепередачі (радіопередачі) ви переглядаєте (слухаєте) найчастіше і з великим задоволенням? Чому?

► Переказати стисло одну з переглянутих телепередач каналу «1+1», використавши поданий початок.

Сьогодні «Студія 1+1» — один із провідних виробників телевізійної продукції в Україні — пропонує нам, телеглядачам, широкий спектр якісних і цікавих програм на всі смаки та вподобання. Життєві історії, інтелектуальні змагання, політичні двобої та навіть виступи зірок у цирку — усе це та багато іншого пропонує своїм шанувальникам у новому сезоні телеканал «1+1». У призначений час на нас чекатимуть уже знайомі програми та їхні незмінні ведучі.

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прослухати теле- або радіопередачу, письмово оформити стислий переказ почутого тексту в публіцистичному стилі.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити