Розробки уроків - Українська мова 8 клас І семестр - 2016 рік
Урок № 3. УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 1. ПОВТОРЕННЯ ВІДОМОСТЕЙ ПРО ТЕКСТ, СТИЛІ, ЖАНРИ Й ТИПИ МОВЛЕННЯ, ВИМОГИ ДО МОВЛЕННЯ, СИТУАЦІЮ СПІЛКУВАННЯ; ЗАСОБИ МІЖФРАЗОВОГО ЗВ'ЯЗКУ В ТЕКСТІ
Мета:
✵ навчальна: поглибити знання учнів про текст, його основні ознаки, закріпити вміння визначати тему та ідею висловлювання, ділити текст на абзаци, складати план, створювати власні висловлювання різних типів, жанрів і стилів мовлення;
✵ розвивальна: удосконалювати творчі вміння учнів працювати з текстом, створювати власні висловлювання, розвивати культуру усного й писемного мовлення;
✵ виховна: виховувати розуміння значимості мови в житті суспільства.
Внутрішньопредметні зв'язки: текст.
Соціокультурна лінія: Я і українська мова та література.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Лабораторія юного дослідника
► Виконати порівняльний аналіз записів в обох колонках, пригадавши основні ознаки тексту. У якому з них речення зв’язані між собою? До якого з них можна дібрати заголовок?
Текст 1
Надзвичайна мова наша є таємницею. У ній всі тони й відтінки, всі переходи звуків від твердих до найніжніших... Дивуєшся дорогоцінності мови нашої: в ній що не звук — то подарунок, все крупно, все зернисто, як і самі перла. І справді, лише слово часом дорогоцінніше самої речі (В. Сухомлинський)
Текст 2
Мова для будь-якого народу стає ніби другою природою, що органічно оточує його, живе з ним всюди й завжди, без неї, як і без сонця, повітря, людина не може існувати. Земля дитинства, стежка ранньої юності. Кому не снилися вони в далеких мандрівках, хто не відчував їхнього поклику. Надзвичайно різноманітний світ нашої планети.
Інформаційна картка № 1
Текст — це група речень, об’єднаних темою та головною думкою.
Речення в тексті розташовані в послідовності, яка потрібна для розкриття теми.
Речення тільки висловлює якусь думку. Висловлена ж у тексті думка має розвиток за рахунок того, що кожне речення до вже відомого додає щось нове.
Ознаки тексту такі:
✵ пов’язаність речень за змістом (темою);
✵ наявність головної думки, її розвиток;
✵ певна послідовність речень;
✵ зв’язок речень між собою за допомогою
✵ займенників, синонімів, повторів,
✵ спільнокореневих слів, сполучників.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
ІV. ПОВТОРЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з текстом
► Виразно прочитати. Визначити тему та головну думку тексту. Проаналізувати структуру тексту.
Мово рідна, слово рідне,
Хто вас забуває,
Той у грудях не серденько,
А лиш камінь має.
Як ту мову забувати,
Котрою учила
Нас всіх ненька говорити,
Ненька наша мила?
У тій мові ми співали,
В ній казки казали,
У тій мові нам минувшість
Нашу відкривали.
От тому плекайте, діти,
Рідну нашу мову,
Вчіться складно говорити
Своїм рідним словом!
С. Воробкевич
Інформаційна картка № 2
Тема тексту — це те, про що (або про кого в ньому йдеться), тобто його зміст.
Розвиваючи тему, автор тексту переходить від однієї частини думки до іншої.
Частина однієї загальної теми називається мікротемою. Мікротема розкривається в кількох реченнях.
Речення в тексті пов’язані граматично. У текстах для граматичного зв’язку речень використовуються лексичні повтори, антоніми, займенники, сполучники, прислівники, описові звороти.
Лексичні повтори — це повторення одного і того ж слова в тексті.
Синоніми — це слова, близькі за значенням.
Дослідження-відновлення
► Розглянути таблицю, заповнити порожні рядки. Від чого залежить стиль наших висловлювань?
Стилі мовлення
Назви стилів |
Де використовуються |
Основні види висловлювань |
? ? ? ? |
У науці, техніці, освіті У художній літературі У суспільному житті У побуті |
Наукова доповідь, лекція, підручник Оповідання, повість, роман, п’єса, вірш Виступ, промова, газетна стаття Розмова на побутові теми |
Хвилинка ерудита
► Визначити стильову належність кожного з поданих нижче уривків, свою думку аргументувати.
Текст 1
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
Про Раду з питань мовної політики
З метою активізації роботи, пов’язаної з формуванням мовної політики, постановляю:
1. Утворити при Президентові України Раду з питань мовної політики.
2. Затвердити персональний склад Ради (додається).
3. Затвердити Положення про Раду з питань мовної політики при Президентові України (додається).
Президент України
24 лютого 1997 року № 164/97
Текст 2
Текст — це одиниця вищого порядку, ніж речення; об’єднання кількох речень, що характеризуються смисловою, структурною, граматичною завершеністю і відповідним ставленням мовця до змісту висловлювання.
Текст може бути надрукований, написаний чи зафіксований на магнітофонній стрічці, платівці, в пам’яті. Але незалежно від форми вираження він завжди повинен мати смислову цілісність, завершеність, взаємозв’язок і взаємообумовленість усіх його компонентів. Правильно оформлений текст завжди відзначається цілісністю теми, змісту й головної думки (З підручника).
Текст 3
Мово! Мудра Берегине, що не давала погаснути родинному вогнищу роду нашого і тримає народ на небесному Олімпі волелюбності, слави і гордого духу.
Мово! Велична молитво наша у своїй нероздільній трійці, що єси ти і Бог Любов, і Бог Віра, і Бог Надія!
Мово наша! Звонкова кринице на середохресній дорозі нашої долі! Твої джерела б’ють десь від магми, тому й вогненна така. А вночі купаються в тобі ясні зорі, тому й ласкава така (К. Мотрич).
Дослідження-відновлення
► Розглянути таблицю. Заповнити порожні рядки. Пояснити, на що слід звернути увагу, щоб визначити тип мовлення.
Типи мовлення
Назви |
На які питання дається відповідь |
Про що йдеться |
Розповідь |
? |
Про дії, події |
Опис |
? |
Про ознаки предмета та його частин |
Роздум |
? |
Про причини ознак чи дій |
Дослідження-обгрунтування
► Прочитати уривки. Визначити, до якого типу мовлення варто віднести кожен з них, свою думку обґрунтувати.
Текст 1
Олені й дикі козулі влітку живуть у горах, восени вони спускаються в ліс. Гірські козли цієї породи відкочовують у лісову частину гір і оселяються тут на крутих скелястих схилах. Іноді вони переходять на південні схили, де сніг тане в перші ж години після снігопаду. Слідом за тваринами перекочовують і хижаки, що полюють на них (З енциклопедії).
Текст 2
У ярку, ліворуч,
Немов різьблений, дикий цап стояв.
Усе: його постава непорушна,
Тоненькі ніжки, виточене тіло,
Розвилки рогів на сухій голівці
І спокій величавий, що зливався
З напруженістю звіра сторожкого, —
Усе було довершеність сама.
Сама краса...
М. Рильський
Текст 3
Коза в традиційних віруваннях українців відігравала неоднозначну роль. З одного боку, ця тварина вважалася породженням диявола, тому козла тримали в стайні разом з кіньми для охорони їх від нечистої сили. Водночас коза символізувала родючість і життєву силу, тому й влаштовувались на Різдво традиційні обходи села з «козою», яку «водили» колядники (З довідника).
V. ПІДСУМОК УРОКУ
► Оцінити самостійно свою роботу на уроці.
Я вмію |
Треба доопрацювати |
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Додаток
Текст для диктанту
СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ
В усі часи чи не найбільшим випробовуванням для українця було вміння залишатися самим собою. Свідчення цьому — багатовікова трагічна історія нашого народу й долі окремих його видатних представників.
Джек Лондон писав: «Гумор найважче твориться... Писати гумор можуть лише нечисленні автори». Серед цих справді нечисленних авторів, котрі «могли» писати гумор, — ім’я видатного українського поета-сміхотворця Степана Руданського. За свого життя поет майже не друкувався й помер, не здобувши визнання в мистецьких колах. Лише в народі твори Руданського дістали велику популярність, вони розповсюджувалися в списках та переказувалися усно. Слава прийшла до поета після його смерті.
«Найоригінальнішим і заразом найбільше народним явився Руданський у своїх «співомовках»,— відзначав Іван Франко. Співомовки Степана Руданського — це рухлива, жива мозаїка, майже калейдоскоп, у якому кожен окремий дрібний елемент дає уявлення про велике ціле. Водночас ці дрібні окремі елементи утворюють загальну картину великого цілого. Зі співомовок ми дізнаємося про суспільні та побутові явища й відносини, характерні для тогочасної України, про звичаї та ментальність різних націй... Адже саме за національною приналежністю групує Руданський дійових осіб (З часопису).
► Знайти в тексті речення, що відповідають поданим схемам: А: «П», «П»,— а.
Записати їх і з’ясувати розділові знаки. Що зміниться, якщо поміняти місцями слова автора і пряму мову? Аргументувати відповідь.
► Зробити фонетичний розбір виділеного слова.