Українська мова 8 клас - Розробки уроків - 2016 рік
Урок 15. Робота над помилками, допущеними в тестових завданнях. Просте речення. Двоскладне речення. Головні та другорядні члени речення. Речення поширені і непоширені (повторення). Порядок слів у реченні. Логічний наголос
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів щодо простого речення, вміння розбирати речення синтаксично; розвивати логічне і творче мислення; виховувати любов до природи.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, умінь і навичок.
Засоби навчання: підручник, проектор.
Перебіг уроку
I. Організаційний етап.
II. Робота над помилками, допущеними в тестових завданнях.
Оголошення результатів контрольної роботи.
Колективна робота над типовими помилками (компетентність саморозвитку й самоосвіти). Індивідуальне опрацювання учнями допущених помилок.
III. Актуалізація опорних знань. .
— Яку назву має розділ науки про мову, що вивчає речення і словосполучення?
— Які є речення за будовою? Наведіть приклад.
— Чим відрізняється просте речення від складного?
— Які є речення за складом граматичної основи?
— Чим вони різняться? Наведіть приклад.
— Які члени речення належать до головних?
— Які члени речення називаємо другорядними?
— Як поділяються речення за наявністю другорядних членів?
— Яке речення називають поширеним? Непоширеним?
IV. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні на уроці ми систематизуємо знання про просте речення і виробимо вміння розбирати речення синтаксично. А також з’ясуємо, що таке логічний наголос і яким може бути порядок слів у реченні.
V. Відтворення й узагальнення учнями понять і засвоєння відповідної їм системи знань.
Бліцопитування.
— Пригадайте, що вам відомо про порядок слів у реченні.
— Чим відрізняється прямий порядок слів від зворотного? (При прямому порядку слів підмет стоїть перед присудком, означення — перед означуваним словом, а додаток — після слова, з яким він пов’язаний за змістом. При зворотному порядку слів присудок стоїть перед підметом, означення — після означуваного ним слова, додаток — перед словом, з яким він пов’язаний).
Робота біля дошки.
— Запишіть речення. Визначте, прямим чи зворотним є порядок слів у реченнях.
1. Невтомна думка виростає увись і вдаль (М. Рильський).
2. Зорює ніч над степом голубим (М. Сингаївський).
— Підкресліть у реченнях головні члени речення.
— Які це речення за будовою? Чому?
— Які це речення за складом граматичної основи? Доведіть.
Найважливіше за змістом слово під час вимови виділяють посиленням голосу. Таке виділення слова називаємо логічним наголосом. Від того, на яке слово в реченні падає логічний наголос, залежить сприйняття вираженої реченням думки.
— Погляньте на екран. Прочитайте речення так, щоб на підкреслені слова падав логічний наголос. З’ясуйте зміст кожного речення.
Слайд 1.
1. Ти читав цю повість? (Повість, а не роман, новелу...)
2. Ти читав цю повість? (Саме ту, а не іншу)
Робота з підручником.
Опрацювання теоретичного матеріалу.
Виконання вправ.
Слайд 2.
— Запишіть і визначте, якими є подані речення за будовою і складом граматичних основ.
1. Там родилась, гарцювала козацькая воля. (Просте, двоскладне)
— Як називаємо такі присудки у реченні? (Однорідні)
2. Ніхто не скаже, коли народилось козацьке лицарство. (Складне)
3. На березі козак Швайка зупинився, вдихнув ковток свіжого повітря. (Просте, двоскладне).
Слайд 3.
— Визначте, якими є речення за складом граматичної основи і наявністю другорядних членів.
1. Скрипів клен. 2. Чайки летять. 3. Накрапає дощик. 4. Плаче небо. 5. Листя шелестить.
— Подані непоширені речення перетворіть на поширені. Утворені речення запишіть і розберіть синтаксично.
Робота з підручником.
Виконання вправ на закріплення вмінь знаходити головні та другорядні члени речення.
VI. Узагальнення і систематизація вивченого.
Слайд 4.
— Установіть відповідність, запишіть отримані результати в зошит.
1 просте, поширене речення А Цвітуть яблуні
2 поширене речення з однорідними означеннями Б Будуть сонячні весни усміхатися мені
3 просте, непоширене речення В Весна прийшла погожа і ласкава
4 просте речення з однорідними присудками Г Квітень квітами манить, чарує і вабить
VII. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
VIII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
Опрацювати теоретичний матеріал підручника.
Виконати вправу.