Українська мова 8 клас - Розробки уроків - 2016 рік
Урок 20. Прикладка як різновид означення. Написання непоширених прикладок через дефіс; прикладки, що беруться в лапки
Мета: сформувати, узагальнити й систематизувати знання учнів про прикладку як різновид означення, удосконалювати вміння розпізнавати прикладки, використовувати їх у зв’язному мовленні, пояснювати вживання розділових знаків при прикладках, формувати вміння синтаксичного розбору речення із прикладками; розвивати логічне і творче мислення, уміння робити висновки; виховувати любов і бережливе ставлення до природи, навколишнього світу.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь.
Засоби навчання: підручник, презентація картин «Весна-чарівниця», мультимедійні засоби, завдання для груп.
Перебіг уроку
I. Організаційний етап.
Демонстрація картин природи (презентація «Весна-чарівниця») під музичний супровід.
— Поділіться враженнями від побаченого, використовуючи означення.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь.
Учням пропонується пригадати все, що їм відомо з теми «Другорядний член речення. Означення», за опорною схемою.
Означення (різновид — прикладка) → другорядний член речення → указує на ознаку предмета → відповідає на питання який? чий? котрий? → прикметник, дієприкметник, займенник, порядковий числівник.
— На прикладі 2 речень про природу визначте синтаксичну роль цього другорядного члена.
III. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності. Створення проблемної ситуації як елемента формування внутрішньої мотивації. Дослідження-спостереження.
— Прочитайте речення, спроектовані на екран. Запишіть їх. Яка функція у реченні виділених слів?
1. Чекали ми довго весни-посестри.
2. Ось прокинулась, радіючи сонцю, чарівниця рута.
3. Пропливають хмари-лебеді.
4. Берези білі в перлах-росах.
5. Кошлатий вітер-голодранець в полях розхристує туман.
6. Не можна очей відвести від красуні природи.
Слово вчителя.
Такі слова, що виділені в реченнях, спроектованих на екран, у мовознавстві називають прикладками. Сподіваюсь, ви помітили, наскільки багатшим, цікавішим став текст із прикладками. Отже, вивчивши прикладки, ви збагатите своє мовлення, а навчившись правильно вживати розділові знаки при прикладках, станете на сходинку вище в ієрархії грамотних людей.
IV. Засвоєння та сприйняття нових знань.
Робота з підручником
Коментування правші.
Взаємоопитуваиня «Що нового я дізнав(-ла)ся?».
1. Чому прикладку визначають як різновид означення?
2. Чим виражається прикладка? (Іменником).
3. У яких морфологічних категоріях можуть узгоджуватися прикладки з означеним словом? (У відмінку, числі, але не в роді, бо рід є постійною ознакою. Наприклад: жінка-лікар, учителька-пенсіонер, дитячий садок «Веселка»),
4. Що є прикладкою із двох іменників — власного імені й загальної назви? (Загальна назва. Наприклад: бібліотекар Галина Іванівна, дядько Левко).
5. Що є прикладками до загальних назв? (Власні назви неістот. Наприклад: річка Дніпро, гори Карпати, планета Венера).
6. Які члени речення можуть пояснювати прикладки? (Головні й другорядні).
Лінгвістичний практикум.
— На що може вказувати прикладка?
Прикладка вказує на:
а) характеристику особи за професією, родом занять; національною належністю; соціальним походженням; місцем проживання; віком; родинними стосунками;
б) родову назву при видовій;
в) видову назву при родовій;
г) якісну характеристику особи чи предмета.
Робота з підручником.
Опрацювання теоретичного матеріалу («розділові знаки при прикладках»).
Виконання вправи.
Завдання: пояснити написання прикладок з означуваними словами.
V. Узагальнення та систематизація вивченого.
Робота в групах.
Принципи роботи: успіх групи залежить від зусиль кожного; оцінка групи — оцінка кожного.
I група (учні із середнім рівнем знань)
— До поданих слів доберіть прикладки.
Дівчина, місто, воїн, учень, журнал, велетень.
— Доповніть речення, добираючи до виділених слів відповідні прикладки.
Ліс... Над головою чарівні смарагдові крони, підперті стовбурами. Заметушилися бджоли над квітами рослин. Довгі та вузькі хвоїнки сосни завжди зібрані в пари. Після відмирання такі хвоїнки відпадають укупі. Лось харчується лише рослинною їжею. Особливо полюбляє він кору дерев. Найбільше страждає від лося молодняк (Із кн. «Ліс та його життя»)..
Довідка: шатра, колони, медоноси, велетень, ліс.
II група (учні з достатнім рівнем знань)
— З поданими словосполученнями складіть речення. Яку синтаксичну функцію виконують означувані слова і прикладки?
Мати-земля, гори Карпати, ріка Серет, передача «На чатах природи».
— Напишіть твір-мініатюру «Квітують сади», увівши в речення подані словосполучення, прикладки.
Насолоджуючись яскравим різнобарв’ям квітів, облиті білим, блідо-рожевим цвітом сади, невтомні бджоли-трудівниці, дзвінкий щебет пташок — гімн весні, пелюсткова заметіль, створюючи ілюзію казковості.
НІ група (учні з високим рівнем знань)
— Напишіть твір-емпатію на лінгвістичну тему в художньому стилі про прикладку.
Орієнтовний твір
Вітаю вас! Я — Прикладка, вірна подруга Підмета і Додатка, бо завжди стою коло них і допомагаю давати назви предметам, людям, явищам.
Зі мною сталася дивна історія. Коли я вперше побачила Означення, воно захопило мене і я захотіла бути схожою на нього в усьому. Старалася з усіх сил, навіть оточила себе іншими словами, ставши поширеною і непоширеною. Та й цього мені видалося мало. Захотілося бути кращою і виразнішою. Тож стала я виділятися в реченні: писатися з дефісом і лапками... Пізніше мені вдалося здобути ще одну привілейовану позицію: змогла приєднуватися до означуваного слова за допомогою слів на ім’я, наприклад, тобто, як, або, імені, пам’яті, особливо. Я досягла успіхів і цим пишаюсь.
VI. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
Лінгвістичний підсумок за системою орієнтирів «Я вже знаю».
— Я вже знаю:
а) прикладка — різновид означення;
б) на що вказує прикладка в реченні;
в) прикладка буває поширеною та непоширеною;
г) правила вживання розділових знаків при прикладці.
VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
Для всіх: опрацювати параграф підручника, виконати вправу.
На вибір: скласти узагальнювальну таблицю «Розділові знаки при прикладках»; виписати з підручника літератури 8 речень із прикладками.