Українська мова 8 клас - Розробки уроків - 2016 рік
Урок 26. PM № 8. Робота над помилками, допущеними в контрольному творі
Мета: проаналізувати учнівські роботи, відзначивши позитивне в їх виконанні; указати недоліки, основні види помилок; провести аналіз допущених у творі типових помилок, спонукати учнів до індивідуальної роботи над ними; сприяти вдосконаленню орфографічної та пунктуаційної грамотності школярів; розвивати культуру мовлення; виховувати любов до рідного слова.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь (формування комунікативної компетенції).
Засоби навчання: підручник, учнівські тексти творів, таблиця «Види помилок у письмовій роботі» (її зміст — у конспекті уроку).
Перебіг уроку
I. Організаційний етап.
II. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
III. Осмислення змісту й послідовності застосування способів виконання дій.
Вступне слово вчителя.
Загальна оцінка якості виконання контрольного твору.
Озвучення кращих робіт або фрагментів з них.
Аналіз допущених у творі типових недоліків і помилок (компетентність продуктивної творчої діяльності).
Робота з таблицею «Види помилок у письмовій роботі».
Види помилок у письмовій роботі
Назва та графічне позначення помилок |
Конкретне обгрунтування їхньої появи в учнівських роботах |
Змістові (3) |
■ Порушено послідовність викладу. ■ Не розкрито тему та нечітко розкрито основну думку. |
Лексичні (Л) |
■ Слово вжито у невластивому йому значенні або ж використано спотворене чи перекручене слово. ■ Невиправдано повторюється слово чи спільнокореневі слова. ■ Використано русизм або суржик. |
Граматичні (Г) |
■ Використано неправильно утворене слово. ■ Слово вжито в спотвореній формі. ■ Неправильно побудоване речення. |
Орфографічні (|) |
Слово написано з порушенням вивчених орфографічних правил. |
Пунктуаційні (V) |
Неправильно розставлені або ж відсутні необхідні розділові знаки. |
Колективний аналіз типових помилок (компетентність саморозвитку і самоосвіти). Індивідуальне опрацювання учнями допущених помилок.
IV. Підсумки. Рефлексія.
Вправа «Незакінчене речення» (соціальна, комунікативна компетентність).
— На уроці найскладнішим було...
— На уроці я навчив(-ла)ся...
V. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.