Українська мова 8 клас - Розробки уроків - 2016 рік
Урок 34. Речення з кількома рядами однорідних членів
Мета: з’ясувати особливості речень з кількома рядами однорідних членів, сформувати в учнів уміння і навички знаходити однорідні члени речення, їх різні ряди, правильно розставляти розділові знаки, інтонувати такі речення; розвивати творчі вміння складати речення з однорідними членами та використовувати їх в усному й писемному мовленні; навчити моделювати схеми таких речень; продовжувати виховувати інтерес до вивчення української мови, любов і пошану до творчості І. Я. Франка.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок (удосконалення мовної і мовленнєвознавчої компетенцій).
Засоби навчання: підручник, проектор, портрет І. Франка.
Епіграф до уроку:
Все, що мав у житті, він віддав
Для одної ідеї,
І горів, і яснів, і страждав,
І трудився для неї.
І. Франко
Перебіг уроку
I. Організаційний етап.
II. Актуалізація та корекція опорних знань.
Перевірка домашнього завдання.
III. Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
На дошці — портрет І. Франка.
Сьогодні в нас незвичайний урок. Вивчаючи мовну тему, ми водночас присвятимо його найвидатнішому світочу гуманізму, свободи і духовної величі людини — Іванові Франку. 27 серпня 2016 року виповнилося 160 років від дня народження Каменяра, а 28 травня — 100 років, як його не стало. І. Франко був один з найвпливовіших митців і мислителів Європи, громадським діячем, що присвятив себе народові, залишивши нащадкам величезну духовну спадщину, що осяює наш шлях і нині. Був невтомним творцем духовно-національного відродження України та її державності.
Робота з епіграфом до уроку.
Запитання до класу.
— Заради чого жив і творив І. Франко?
Розвиток неперервної пізнавальної активності учнів.
Експрес-опитування.
— Які члени речення називають однорідними?
— Чим вони можуть бути виражені?
— Які ознаки мають однорідні члени речення?
— Наведіть приклад речення з непоширеними й поширеними однорідними членами.
— Розкажіть, що вам відомо про вживання сполучників при однорідних членах реченнях.
IV. Сприйняття й усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу.
Робота з текстом (компетентність особистісного самовдосконалення).
...Невеликий, хоч сильний мужчина. Високе чоло, сірі, трохи холодні очі, рудувате волосся непокірно пнеться, вуса стирчать. Скромно одягнений, тихий і непомітний, поки мовчить. А заговорить, — і вас здивує, як ця невисока фігура росте й росте перед вами, мов у казці. Вам стане тепло й ясно од світла його очей, а його мова здається не словом, а сталлю, що б’є об кремінь і сипле іскри. Сильна, уперта натура, яка цілком вийшла з житейського бою (М. Коцюбинський).
— Яке враження справив на вас портрет І. Франка?
— Що нового ви дізналися про нього?
— Знайдіть речення з однорідними членами, з кількома рядами однорідних членів.
— Прочитайте ці речення, правильно їх інтонуючи.
Творче спостереження з елементами аналізу.
— Запишіть уривок з автобіографічної новели І. Франка «У кузні». Укажіть, яке враження на хлопця справила батьківська кузня, до чого дослухався малий Івась.
На дні моїх споминів і досі горить той маленький, але міцний вогонь. У ньому пролизуються сині, червоні та золото-білі промені, жевріє і яриться в його глибині щось іще більше, проміняєте... Се вогонь у кузні мого батька.
— Підкресліть однорідні члени речення, поясніть, чим вони виражені.
— Поясніть правопис прикметника «золото-білі», спосіб його творення.
—- Доберіть власні приклади на цю орфограму і складіть речення з однорідними членами.
V. Сприйняття й усвідомлення учнями навчального матеріалу.
Робота в групах.
— Поясніть тему нашого уроку, доберіть власні приклади.
1-ша група: однорідні члени речення, їх ознаки.
2-га група: види зв’язку між однорідними членами речення.
3-тя група: смислові відношення між однорідними членами речення.
Звіт представників груп про виконану роботу.
Оцінка роботи в групі. .
Виконання системи практичних завдань.
— Спишіть, уставляючи замість крапок пропущені букви.
— Визначте ряди однорідних членів речення.
Гріє сон..чко! Усміхаєтеся небо яснеє, дзвонит.. піс..н..ку жайвороночок, затонувши десь у бездні-глубіні кришталевого океану. Вже прогули вітри, проскр..пів мороз, вже пройшла з..ма! Гей, брати! В кого серце чистеє, руки сил..нії, думка чесная, — прок..дайт..ся! Встан..те, слухайте всемогучого покл..ку в..сни! (І. Франко).
— Визначте, поширеними чи непоширеними є однорідні члени речення.
— Поясніть, які речення вжиті за метою висловлювання.
— З’ясуйте вживання розділових знаків при звертанні, однорідних членах речення.
Запам’ятайте! У реченні може бути кілька рядів однорідних членів.
Творче моделювання «Конструктор» (диференційоване завдання).
— За поданими схемами складіть і запишіть речення
Учитель перевіряє виконання завдань, зачитує кращі речення.
Робота на дошці.
— Запишіть речення, зробіть синтаксичний розбір.
Мужню силу хоч похилить горе, та не зломить, в підлість не поверне (І. Франко).
— Знайдіть у реченні парні сполучники, які з’єднують однорідні члени речення.
— Яка особливість пунктуації при парних сполучниках? (Кома ставиться перед другою частиною парного сполучника).
VI. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
Вправа «Мікрофон».
— І. Франко для українців...
VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
Обов’язкове: опрацювати теоретичний матеріал підручника, виконати вправу.
За бажанням: написати твір на тему «Яким постав переді мною Каменяр», використавши речення з однорідними членами.