Українська мова 8 клас - Розробки уроків - 2016 рік

Урок 46. Робота над помилками, допущеними в тестових завданнях.

РМ № 12. Усний твір-опис пам’яток історії і культури за картиною в публіцистичному стилі. Підготовка до усного контрольного твору

Мета: ознайомити восьмикласників з вимогами до написання твору-опису за картиною в публіцистичному стилі; закріпити знання про опис як тип мовлення, його особливості та структуру; удосконалити вміння учнів усно складати твір-опис за картиною, користуючись відповідною термінологією та художніми засобами; виховувати почуття любові до культурної спадщини своєї країни.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь (формування комунікативної компетенції).

Засоби навчання: проектор, репродукція картини П. Капусто «Софійський собор».

Перебіг уроку

I. Організаційний етап.

II. Робота над помилками, допущеними в тестових завданнях.

Оголошення результатів контрольної роботи.

Колективна робота над типовими помилками (компетентність саморозвитку й самоосвіти). Індивідуальне опрацювання учнями допущених помилок.

III. Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Мотивація уміння.

IV. Актуалізація мовленнєвознавчих понять з теми.

Бесіда за питаннями.

— Яку роль відіграють описи пам’яток історії та культури в художніх творах? Чи доводилося вам читати твори, у яких було описано пам’ятки історії?

— У якому стилі, окрім художнього, можна натрапити на опис пам’ятки історії та культури?

— Чи можете пригадати полотна відомих вам художників, на яких зображено пам’ятки історії та культури?

V. Робота з репродукцією картини художника П. Капусто «Софійський собор». Розповідь про художника.

Капусто Павло народився 1967 року в м. Вітебськ (Білорусь). З 1972 до 1978 р. навчався у дитячій художній школі м. Калані. У 1979 р. вступив до художньої школи ім. Б. В. Йогансона Академії мистецтв СРСР у м. Ленінград, а в 1982 році — до Республіканської середньої художньої школи ім. Т. Г. Шевченка.

З 1985 до 1987 рр. служив в армії. У 1988 році вступив до Київського державного художнього інституту ім. Т. Шевченка. Навчався у майстерні професора Н. Б. Чмутіної, його викладачем із живопису був проф. Ю. І. Хіміч.

У 1995 році закінчив Академію мистецтв України за фахом художник-архітектор. Його дипломна робота «На пасовищі» експонувалась більш ніж у 20 країнах світу на різноманітних виставках.

У 1996 році — персональна виставка в картинній галереї «Онтаріо» (Торонто, Канада). Із 1997 року художник брав участь у декількох загальноукраїнських художніх виставках. Разом із групою молодих художників у 2001, 2003 рр. брав участь у виставці міських пейзажів у м. Прага (Чехія).

У 2004 р. долучився до проекту «Столичний вернісаж» (м. Київ). Брав участь у 3-й Міжнародній виставці «Православна Україна», яка відбулась 2004 року в галереї «Лавра» (м. Київ). 2005 рік — виставка акварелі в м. Нансі (Франція).

З раннього дитинства найулюбленішим заняттям Павла було малювання. Дитяче захоплення з роками перейшло у його професію. Для автора найцікавішою є техніка створення акварелі. Велика кількість різноманітних робіт — яскраве тому підтвердження.

З 1999 року художник захопився олійним живописом. Вимогливий до себе, він намагається постійно вдосконалювати свою майстерність. Реалістичний живопис вимагає надзвичайних здібностей та великої практики в роботі. Найулюбленішим жанром П. Капусто залишається архітектурний пейзаж, який дійсно вважається одним з найскладніших у виконанні. Ще одним живописним жанром — натюрмортом — художник займається не досить довго, для нього він цікавий тим, що дозволяє у повному обсязі відобразити всі можливості автора як живописця. Для всіх робіт П. Капусто характерною рисою є надзвичайна увага до деталей, яка робить його картини фантастично реальними.

Роботи художника зберігаються у приватних колекціях США, Швейцарії, Німеччини, Гонконгу, Росії, Італії, Сирії, Ватикану та Китаю. Картини неодноразово купували Адміністрація Президента України, Міністерство культури України, посольства Австрії, Великобританії та Польщі, компанії «Філіпп Морріс», «Росуголь» та ін.

Загальне осмислення зображеного на картині «Софійський собор».

Колективне опрацювання робочих матеріалів.

Заснування собору

Засновником храму був великий київський князь Ярослав Мудрий. Закладено собор у 1037 році на честь перемоги над печенігами.

Етимологія (походження) назви собору

Назва собору походить від грецького слова «Софія» — мудрість.

Загальна характеристика собору

Софія Київська завдовжки 29,5 метрів, завширшки 29,3 м, а разом із галереями — відповідно 41,7 та 54,6 м. Площа собору становить близько 600 кв. м, а загальна площа —2310 кв. м. Висота від підлоги собору до зеніту центрального купола — 29 м. Хори також мають значну площу — 260 кв. м.

Складові комплексу собору

Національний заповідник «Софія Київська» є комплексом давньої архітектури, до складу якого входять монастирські споруди: дзвіниця, митрополичий дім, трапезна, братський корпус, бурса, консисторія, Південна вежа, брама Заборовського, зведені у XVIII-XIX ст. та огороджені міцним муром.

Бесіда за питаннями.

— Що вам відомо про пам’ятку історії та культури, зображену на картині? Де вона розташована?

— Коли і ким цей собор був споруджений? У якому стилі побудовано пам’ятку?

— Що характерно для цього стилю?

— Яка історія Софійського собору?

Творче опрацювання картини.

1. У яку історичну епоху зображено Софію Київську? Свою думку обґрунтуйте.

2. У яку пору року зображено Софію Київську? Яку кольорову гаму використав художник у своїй картині?

3. За допомогою яких деталей досягається велич і цілісність цієї пам’ятки?

4. Який загальний вигляд собору?

5. Опишіть фасад Софійського собору, його бані, оформлення центрального входу.

6. Що найбільше привертає вашу увагу в описі собору? Які почуття й настрої викликає у вас пам’ятка?

Лексико-фразеологічна робота.

— Поясніть лексичне значення слів архітектура, ансамбль, барельєф, фасад, портал, фронтон, баня, вежа, пілястр.

Архітектура — це мистецтво проектування, спорудження та художнього оформлення будівель.

Ансамбль — сукупність будівель, споруд, що є частиною одного цілого.

Барельєф — це скульптурна прикраса на плоских поверхнях, що виступає над площиною фону не менш як на половину своєї товщини.

Фасад — зовнішній, лицьовий бік будівлі, що звичайно виходить на вулицю.

. Портал — архітектурно оформлений вхід до монументального будинку.

Фронтон — верхня частина фасаду будинку, портика, колонади, що являє собою трикутну площину, обмежену з боків двосхилим дахом, обрамлену біля основи карнизом.

Баня — опуклий дах, що має форму півкулі; купол.

Вежа — вузька споруда, що заввишки значно більша, ніж завширшки; будується окремо або як складова частина фортеці, палацу та ін.

Пілястр — плоский, схожий на колону виступ на поверхні стіни чи стовпа.

VI. Складання твору-опису за картиною в публіцистичному стилі (усно).

План твору-опису пам’ятки історії та культури за картиною

I. (Вступ). Розповідь про пам’ятку (хто й коли її створив, мета створення, легенда або переказ, пов’язаний з пам’яткою тощо).

II. (Основна частина). Опис пам’ятки (за картиною).

III. (Кінцівка). Роздуми щодо пам’ятки (про її визначну роль в історії, міркування про необхідність берегти пам’ятки тощо).

VII. Підсумки. Рефлексія.

VIII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

Скласти письмовий твір-опис пам’ятки культури в публіцистичному стилі за картиною Павла Капусто «Софія Київська».


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити