Українська мова 8 клас - Розробки уроків - 2016 рік
Урок 48. Тренувальні вправи
Мета: узагальнити відомості про відокремлені члени речення; розвивати вміння застосовувати набуті знання на практиці, формувати вміння та навички аналізу речень з відокремленими членами, вміння розставляти розділові знаки при відокремлених членах; розвивати мовлення учнів; виховувати інтерес до рідного слова, любов до рідної землі.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок (удосконалення мовної і мовленнєвої компетепцїй). Засоби навчання: підручник, проектор, роздавальний матеріал.
Перебіг уроку
I. Організаційний етап.
II. Актуалізація та корекція опорних знань, умінь і навичок.
Перевірка домашнього завдання.
Фронтальне опитування.
— Що називають відокремленням?
— Які члени речення можуть відокремлюватися?
— Як найчастіше виділяють відокремлені члени речення на письмі?
— Які члени речення називають уточнювальними?
Перевірка письмового завдання.
III. Повідомлення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
IV. Самостійне застосування учнями знань.
Робота з текстом.
— Прочитайте. Доведіть, що це текст. Яка його тема? Головна думка?
Київ, столиця нашої Батьківщини, —- гордість кожного українця. Оспіваний поетами і відтворений художниками, він вражає своєю величчю і красою.
Ось Дніпро, вправлений у темно-зелені береги, котить свої могутні хвилі. Золотоверхі бані соборів, осяяні лагідним промінням сонця, відбиваючи його, сяють різко і сліпуче. Навесні зелень на деревах, свіжа й соковита, вабить очі. А знамениті каштанові свічки, спалахнувши, п’янять своїм солодким ароматом, ніжним і приємним.
Кияни з любов’ю зберігають історико-архітектурні пам’ятки — живу історію народу. На майданах і вулицях міста багато пам’ятників славетним діячам української історії та культури, відомим далеко за межами нашої Батьківщини.
Провівши у столиці кілька незабутніх годин, розумієш, що Київ — місто, до якого хочеться повернутися.
Завдання до тексту.
— Знайдіть відокремлені члени речення, поясніть умови відокремлення.
Словникова робота.
Пам’ятка — те, що залишається на згадку.
Пам’ятник — споруда на честь видатної події або особи.
Орфографічна робота.
— Поясніть орфограми в тексті.
Коментоване письмо.
1. Ясні, охоплені багрянцем гори стояли до самого небокраю — далекого, синього, чистого.
2. Справжній син українського народу, Тарас Шевченко був борцем за його щастя. 3. Херсонщина як хлібний край давно оспівана в піснях. 4. Дівчата йшли співаючи. 5. У прозорому п’янкому повітрі почепився перший срібний дзвоник весни — крихітний жайворонок. 6. Український поет Тарас Шевченко відомий далеко за межами нашої Батьківщини. 7. За вісімнадцять кілометрів від слобідки, десь за обрієм, проходить на морі кордон. 8. З краю, на мілині, ледь коливались червоні водорості, а далі темніла глибочінь. 9. Тільки ж Петру, Шрамовому синові, здалось найкраще у пекарні, хоч там не було ні щабель, ні сагайдаків. 10. Найчастіше припливав молодий козак Семен, уродливий парубок. 11. Ботаніку, або науку про рослинний світ, вивчають уже в шостому класі. 12. Ображений і гордий, стоїть він біля вікна.
Робота з картками.
— Спишіть речення, вставляючи замість крапок дібрані з довідки уточнювальні члени речення та розставляючи розділові знаки. Поясніть уживання розділових знаків.
1. У серпні ... смеркає дуже рано (В. Арсеньєв). 2. Край берега ... прив’язані човни (Л. Глібів). 3. Звідти ... чуємо крізь садки: гуп-гуп! (О. Гончар). 4. Внизу ... був присмерк (В. Арсеньєв).
Довідка: під деревами, у затишку, та ще в похмурий день, згори десь.
— Поширте речення уточнювальними членами. Правильно розставте розділові знаки.
1. Директор проголосив промову і привітав переможців спортивних змагань. 2. Чумацький Шлях було видно неозброєним оком у нічному небі. 3. Київ мерехтів золотом своїх величних храмів. 4. Моя сестричка відмінно навчається. 5. Наша Батьківщина славиться цілим гроном видатних діячів.
Творче моделювання.
— Складіть речення, щоб подані слова і словосполучення стали відокремленими членами речення. Поясніть розділові знаки.
1. Облите місячним сяйвом озеро.
2. Високе чисте вечірнє небо.
3. Високі стрімкі київські кручі.
4. Незважаючи на несприятливу погоду.
5. Струснувши з себе росу.
6. Геніальний син українського народу Тарас Шевченко.
7. Столиця нашої Батьківщини Київ.
Лінгвістичний турнір.
— Складіть речення з уточнювальними членами, щоб вони виступали у ролі: 1 — додатка; 2 — обставини; 3 — означення.
Гра «Хто перший?».
— Сконструюйте речення з поданих слів, укажіть відокремлені члени речення.
1. Хмарки, небу, по, розкидані; пливли, легенькі, вітром.
2. Село, розкиданими, зоряним, зачароване, небом, хороше, хатками, синіє.
3. Вкриті, яблуні, гілля, нахилили, рясно, плодами, землі, до.
V. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
Вправа «Незакінчене речення».
— Я розумію...
— Найбільше труднощів я відчував(-ла)...
— Я не вмів(-ла), а тепер умію...
VI. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
Повторити матеріал про відокремлені члени речення.
Виконати вправу (письмово).