Українська мова 8 клас - Розробки уроків - 2016 рік
Урок 57. Відокремлені уточнювальні члени речення
Мета: поглибити знання восьмикласників про відокремлені члени речення, ознайомити з уточнювальними членами речення, їх основними способами морфологічного вираження, видами та значенням; сформувати загальнопізнавальні вміння знаходити в тексті відокремлені уточнювальні члени, аналізувати їх, правильно інтонувати речення з відокремленими уточнювальними членами, розставляти відповідні розділові знаки; розвивати творчі вміння правильно будувати речення з відокремленими уточнювальними членами; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати шанобливе ставлення до живої і неживої природи. Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Засоби навчання: проектор, схема «Відокремлений уточнювальний член речення» (її зміст —у конспекті уроку).
Перебіг уроку
- Організаційний етап.
- Актуалізація опорних знань учнів.
Перевірка домашнього завдання.
Бесіда.
— Які члени речення називають відокремленими?
— Які вам відомі відокремлені члени речення?
— Яку функцію виконують відокремлені члени речення в мовленні?
Лінгвістичне спостереження.
— Прочитайте речення. Укажіть, яку роль виконують у них виділені слова й сполучення слів. Чи можуть вони доповнювати, конкретизувати або звужувати значення тих слів, після яких стоять?
- Восени, перед вильотом у вирій, тривожиться й табунами збирається птаство (М. Стельмах).
- Справді було душно, аж жарко, так душно (Панас Мирний).
- Рано-вранці, ще до схід сонця, він уже розбудив усю родину (Г. Тютюнник).
III. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Проблемне питання.
— Подумайте і скажіть, чи достатньо такої фрази, щоб домовитися про зустріч: «Зустрінемося завтра в парку». Що слід уточнити?
- Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.
Слово вчителя.
Уточнювальні члени речення служать для уточнення, конкретизації, пояснення тих членів речення, після яких стоять. Уточнюватися може будь-який член речення. Найчастіше уточнювальними бувають обставини місця й часу. Наприклад: Звідси, з високої Софїїної альтанки, видно майже весь асканівський степ (О. Гончар). У неділеньку святую, у досвітнюю годину, у славному-преславному місті Чигирині задзвонили в усі дзвони... (Т. Шевченко). Рідше в ролі уточнювальних членів речення вживаються обставини способу дії, означення, додатки, підмети, присудки. Наприклад: Рівно, на повні груди, дихає степ. Обидва, Сергій і Віктор, охоче погодилися з батьком.
Колективне опрацювання схеми «Відокремлений уточнювальний член речення».
— За допомогою схеми підготуйте невелике повідомлення про відокремлені уточнювальні члени речення.
- Виконання вправ на закріплення вивченого.
— Прочитайте речення, правильно їх інтонуючи. Укажіть уточнювальні члени речення. Поясніть уживання розділових знаків.
- Отам, за скиртами, повз верби, я знаю стежку у село (Олег Ольжич).
- Десь там, на іскристій рівнині, не спить у заметах село (П. Перебийніс).
- Як хороше жити в селі, серед лугів, на широкім просторі... (Панас Мирний).
- За дальнім краєм, у синім полі, там дужий вітер згина тополі (А. Малишко).
- Плюскочуться білі качки в басейні, під тінню каштана (М. Рильський).
- А там, над озерцем, простеньке небо з ситцю, неговіркий спориш, полин та осока (Б. Олійник).
- А десь, за пагорбом високим, в яру дрімає Дід Мороз (Л. Дмитерко).
- А тут, в кімнаті чистій, затишно і тепло, неначе у каюті корабля (М. Рильський).
Вправа на спостереження (дослідження-аналіз з елементами зіставлення).
— Дослідіть, у яких реченнях сполучник або приєднує уточнювальну прикладку, а в яких з’єднує однорідні члени. Запишіть речення, виділяючи відокремлені уточнювальні прикладки та однорідні члени.
Примітка. Не можна плутати пояснювальні сполучники або, чи з розділовими сполучниками або, чи. Перед останніми кома не ставиться, якщо вони вживаються один раз. Порівняйте: Лінгвістика, або мовознавство, належить до гуманітарних наук. Дипломну роботу можна писати з мови або літератури.
- Усі хвойні смолисті породи дерев називають червоним лісом, або червоноліссям.
- Рулон, або згорток, шпалер перед наклеюванням потрібно обов’язково перевірити.
- Висушені кореневища папороті використовують у медицині, збирають їх восени або напровесні.
- Сленгові вислови, або жаргонізми, характерні для певних груп людей, об’єднаних за віком, професією, чи певних соціальних прошарків.
Лінгвістична діагностика!
— Прочитайте речення. Поясніть розділові знаки. З’ясуйте різницю в змісті речень правої та лівої колонки.
1. Збоку, над горами, горить платинове, пекуче коло сонця (В. Винниченко). 2. На другий день, надвечір, до матері приїхав син-хлібороб із далекого села (В. Сухомлинський). 3. У кутку, під образами, горить лампадка (С. Плачинда). |
1. Збоку над горами горить платинове, коло сонця. 2. На другий день надвечір до матері приїхав син-хлібороб із далекого села. 3. У кутку під образами горить лампадка. |
— Які питання є важливими для виявлення уточнювальних членів речення? Для цього ще раз прочитайте речення.
Отже, важливими є питання де саме? коли саме? хто? або що саме? яке саме?
— Чи відіграє якусь роль інтонація в цих речення? Яку саме? (Уточнювальні члени речення вимовляються з характерною уточнювальною, пояснювальною інтонацією).
Коментоване письмо.
— Прокоментуйте розділові знаки в поданих реченнях. Підкресліть уточнювальні члени речення.
- Десь, на краю села, лісок маленький ріс. Сюди, у Луг Великий, в плавні, втікали вбогі та безправні із-під кріпацького ярма (М. Рильський).
2.І серце полинуть бажає туди, аж до краю степів (Б. Грінченко).
3.Ой там моє серце — на нивах, полях (К. Білиловський).
4.Отут, край берега крутого, сумує іноді козак (Л. Глібов).
5.Посередині долини, біля Кривого Рога, зійшлися річки: Саксагань, Бокова й Боковенька. Ген далі, край неба, виникало таємне марево, приваблюючи очі великими озерами блискучої води. (А. Кащенко).
6.Там, над Россю, стоїть одна висока скеля, аж трохи нахилилась над воду та над лози. В скелі, внизу, чорніла чорна продухвина, неначе двері в середину скелі (І. Нечуй-Левицький).
7.Воркувала Горлиця у садку, у куточку тихенькому, на бузку (Л. Глібов).
Пояснювальний диктант.
Якась незбагненна сила й принада є у синім туманці далини. Він з дитинства бентежить і вабить тебе. І довіку здається, що за тим туманцем чи маревом далини лежить твоя найкраща сторінка життя, що там, у рамці росяних дібров чи синьооких луків, загубився такий закуток землі, який не снився і геніям Відродження, що, може, там, по ранішніх чи вечірніх росах, поспішає назустріч тобі твоє щастя (За М. Стельмахом).
Творче конструювання.
— Запишіть речення, вставляючи відповідні за змістом уточнювальні члени та розставляючи розділові знаки. Підкресліть відокремлені уточнювальні члени речення.
- У серпні ... смеркає дуже рано (В. Арсеньєв).
- Край берега ... прив’язані човни (Л. Глібов).
- Звідти ... чуємо крізь садки: гуп-гуп! (О. Гончар).
- Внизу ... був присмерк (В. Арсеньєв).
Довідка: під деревами, у затишку, та ще в похмурий день, згори десь.
Творча робота.
— Складіть і запишіть речення, вживаючи подані словосполучення в ролі уточнювальних членів речення.
■ Близько восьмої години;
■ особливо діти;
■ на новому місці;
■ з чужої далекої землі;
■ крім деяких видів рослин.
- Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
Завдання для всього класу: опрацювати теоретичний матеріал підручника; виконати вправи з підручника.
Індивідуальне завдання: написати твір-мініатюру на тему «Мій улюблений предмет», використовуючи уточнювальні члени речення.