Українська мова 8 клас - Розробки уроків - 2016 рік
Урок 65. Аналіз контрольного диктанту, тестрвих завдань. Узагальнення теми
Мета: проаналізувати контрольні роботи, указати типові помилки, допущені в диктантах та тестових завданнях, повторити й узагальнити знання учнів про відокремлені члени речення, закріпити вміння й навички, набуті під час вивчення теми; розвивати об’єктивну самооцінку, уважність, критичність, здатність до самоаналізу; виховувати відповідальність.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань, умінь і навичок (формування мовленнєвознавчої компетенції).
Засоби навчання: учнівські роботи, проектор.
Перебіг уроку
I. Організаційний етап.
II. Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
III. Робота над помилками.
Слово вчителя.
Загальна характеристика результатів, відзначення позитивного й негативного в роботах. Аналіз помилок.
Оголошення балів.
Колективне опрацювання типових недоліків та помилок, допущених у контрольних диктантах (компетенція продуктивної творчої діяльності).
Аналіз за схемою «помилка - правило - приклад».
Індивідуальна робота учнів над виправленням орфографічних, пунктуаційних помилок у диктантах (компетенція саморозвитку і самоосвіти).
Аналіз допущених типових помилок у тестових завданнях (компетенція продуктивної творчої діяльності).
Самостійна робота учнів над виправленням помилок, допущених у тестових завданнях (компетенція саморозвитку і самоосвіти).
IV. Узагальнення і систематизація знань.
— Прочитайте речення, спроектовані на екран. Спишіть, поставивши розділові знаки. Зверніть увагу на виділене слово.
1. Не мислимо нашу землю без Дніпра оспіваного в піснях і думах (Ю. Мушкетик).
2. Старий Дніпро розливши плесо сиве ген-ген в спокійнім мареві дріма (Б. Дегтярьов).
3. Над старим Славутою на крутому пагорбі виріс молодий гайок (Із журналу).
4. Дніпро колись стрімкий і сильний втомився мабуть (Б. Дегтярьов).
Робота в парах (завдання на картках).
— Перепишіть, додаючи на місці крапок дібрані з довідки та поставлені в потрібній формі відокремлені члени речення.
1. Із хмар,... , несуть привіт весняні журавлі на Україну милу.
2. Києве,... , живи у віках на славу нашій Україні!
3. Пісня линула у вись, ....
4. Ми,... , сильні й вольові.
5. України вогник пломеніє в серці кожного із нас,....
Довідка: розпалюючи багаття; освітлені сонцем; столиця золота; несучи добро й надію; українці. Хвилинка творчості.
— Складіть твір-мініатюру (усно), використовуючи речення з попередньої вправи.
V. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
VI. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
Повторити теоретичний матеріал з теми «Речення з відокремленими членами».