Українська мова 8 клас - Уроки ІІ семестр - 2013 рік

Урок 52. Культура мовлення. Використання звертань і вставних слів (словосполучень, речень) для передачі ставлення до адресата. Синонімічність вставних слів і речень у тексті

Додаток 1

Запишіть у першу колонку слова чи сполучення слів, які в реченні можуть виконувати роль звертань, у другувставних слів, словосполучень чи речень, у третювставлених речень. Уведіть по одному прикладу з кожної колонки в речення. Поясніть розділові знаки.

Голубе сизокрилий, треба сказати, Україно моя, будь ласка, з іншого боку, я про це навіть не мріяв, о земле, дорогі мої земляки, отже, так його звали родичі та друзі, між нами кажучи, невже ви забули про це?, пане господарю, перепрошую, буйні вітри, по-перше, на думку моїх батьків, на превеликий жаль, шановне товариство.

Додаток 2

Прочитайте поезію М. Старицького. Розставте пропущені розділові знаки, вибір аргументуйте. Зверніть увагу на те, як хлопець звертається до дівчини. Про яке ставлення свідчать такі слова? А ви часто використовуєте у своєму мовленні подібні звертання?

Ніч яка Господи місячна зоряна

Видно хоч голки збирай!

Вийди коханая працею зморена

Хоч на хвилиночку в гай!

Сядемо вкупі ми тут під калиною

І над панами я пан...

Глянь моя рибонько — срібною хвилею

Стелиться полем туман.

Гай чарівний ніби променем всипаний

Чи загадався чи спить?

Он на стрункій та високій осичині

Листя пестливо тремтить.

Небо незміряне всипане зорями

Що то за Божа краса!

Перлами ясними он під тополями

Грає краплиста роса.

Ти не лякайся що ніженьки босії

Вмочиш в холодну росу:

Я тебе вірная аж до хатиноньки

Сам на руках віднесу.

Ти не лякайся що змерзнеш лебедонько:

Тепло — ні вітру ні хмар...

Я пригорну тебе до свого серденька

А воно палке як жар.

Додаток 3

У кожне із запропонованих речень «вкралася» помилка. Знайдіть і виправте її.

Мужай, прекрасна наша мова, серед прекрасних братніх мов! (М. Рильський). Бідна волошка, чому ти у житі, а не на клумбі волієш рости? (М. Рильський). О слово! Будь моїм мечем! (Олександр Олесь). Дозволь мені мій, вечоровий світе, упасти зерням в рідній борозні (В. Стус). Ні, світе мій, вовік не розлюбить: святі поля твої, і небеса, і води (М. Луків).

Додаток 4

Доповніть речення вставними конструкціями, які мали б значення, указане в дужках. Звірте свій вибір з авторським варіантом. Чи завжди варіанти збігаються? Чому можуть бути різні варіанти? Що вплинуло на ваш вибір? Чи змінилась семантика речень, якщо ваш варіант не збігся з авторським?

1. Вона, вдова полковника Пилипа, (невпевненість), була щасливою за ним (Л. Костенко).

2. Соловейко щебече, (вказівка на джерело повідомлення), поки ячмінь почне колос викидати... (О. Іваненко).

3. (Почуття), за виноградник Замфірів філоксера далеко не пішла (М. Коцюбинський).

4. Драгоманов, (послідовність викладу думок), небагато обіцяв (М. Коцюбинський).

5. А листопад, (почуття), розіслав зелений килим скверів та бульварів (С. Охріменко).

6. На згадку вам весела казка. А мені, (ввічливість), бубликів в’язку (В. Іванович).

7. Своїм трудом виборювати щастя — найвище щастя то, (невпевненість), є (С. Кононенко).

Додаток 7

Об’єднайте два речення, щоб одне з них стало вставленим. Поясніть розділові знаки. Чи відрізняються семантично новостворені конструкції від попередніх?

Я виходжу з-за клубу в новенькому дешевому костюмі і чемоданчиком у руці. Три вагони цегли розвантажив з хлопцями-однокурсниками, тоді й купив (За Гр. Тютюнником).

Не було ще такого літнього ранку, щоб дід Арсен, прозваний Бушлею, усидів дома. Хіба вже каміння з неба (За Г. Тютюнником).

Одного разу, коли літаків прилетіло особливо багато і вовка разом з його воронкою підкинуло в небо і опустило в чорно-біле місиво, Сіроманець оглух. Він навіть подумав, що він уже не вовк, а птиця (За М. Вінграновським).

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити