Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Українська мова 8 клас - Уроки ІІ семестр - 2013 рік

Урок 62. Розвиток мовлення № 15. Усне повідомлення на тему про мову, що вимагає зіставлення й узагальнення матеріалу в науковому стилі

Додаток 1

Заповніть таблицю.

Основні ознаки наукового стилю мовлення

Мета мовлення

Сфера спілкування

Стильові ознаки

Види (жанри) висловлювань

Мовні особливості

Додаток 2

Прочитайте тексти.

З’ясуйте, у якому стилі вони написані. Зіставте теоретичний матеріал та розкрийте спільні й відмінні ознаки однорідних і відокремлених членів речення.

Текст 1

Однорідні члени речення — це такі члени речення, які виконують однакову синтаксичну функцію, відносяться до одного й того самого члена речення та поєднуються між собою сурядним зв’язком. Однорідні члени речення рівноправні і не залежать одне від одного. Вони називають поняття, близькі за своєю суттю.

У реченні однорідні члени можуть поєднуватися за допомогою:

1) сполучників сурядності;

2) інтонації, що на письмі позначається комою або крапкою з комою;

3) обох цих способів.

Однорідними можуть бути будь-які (і головні, і другорядні) члени речення. Здебільшого однорідні члени речення виражаються однією й тією самою частиною мови, але в ролі однорідних членів можуть виступати й різні частини.

Однорідні члени речення бувають непоширені й поширені. У реченні може бути не один, а кілька рядів однорідних членів.

Однорідні члени речення вимовляються з інтонацією переліку. Однорідні члени речення надають мовленню особливої виразності.

Текст 2

Відокремленими називаються другорядні члени речення, які виділяються за змістом й інтонаційно та виражають додаткове повідомлення або доповнюють основне твердження в реченні. В усному мовленні відокремлені члени речення виділяються інтонацією, а на письмі — розділовими знаками. За своїм значенням відокремлені члени речення наближаються до простих речень.

Відокремленими можуть бути лише другорядні члени речення — означення (зокрема прикладки), обставини, додатки. Головні члени речення не відокремлюються. У вимові відокремлені члени речення виділяються логічним наголосом і невеликими паузами, а на письмі комами, іноді — тире (здебільшого в кінці речення). Другорядні члени речення відокремлюються в таких випадках:

1) коли цьому сприяє незвичний порядок слів у реченні;

2) коли другорядний член вносить у речення додатковий відтінок причини або протиставлення;

3) коли другорядні члени поширюються залежними словами;

4) коли другорядні члени мають уточнювальне значення;

5) коли другорядні члени (означення, обставини) виражені дієприкметниковим чи дієприслівниковим зворотом.

Відокремлення, тобто виділення якихось членів речення за допомогою інтонації й наголосу в розмовній мові та пунктуаційно на письмі, є одним із найефективніших засобів художнього зображення.

Додаток 3

Заповніть таблицю

Однорідні та відокремлені члени речення

Однорідні члени речення

Спільні ознаки

Відокремлені члени речення

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.