Українська мова 9 клас - Розробки уроків - 2017 рік
Урок 10. Цитата як спосіб передачі чужої мови
Мета: ознайомити учнів з цитатами; формувати загально-пізнавальні вміння знаходити цитати у висловлюваннях; розвивати навички правильно добирати і використовувати їх в усному та писемному мовленні; правильно розставляти розділові знаки й інтонувати речення з використанням цитат; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати в учнів повагу до культурних надбань рідної держави.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Засоби навчання: підручник, проектор, таблиця «Цитата в тексті» (її зміст —у конспекті уроку).
Перебіг уроку
- Організаційний етап.
- Перевірка домашнього завдання.
III. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація уміння.
- Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.
Робота з таблицею «Цитата в тексті».
Цитата в тексті
Спосіб уведення цитати |
Оформлення на письмі |
Приклад |
Як пряма мова зі словами автора |
Береться в лапки |
У народі кажуть: «Правду говорить не язик, а душа». |
Як частина речення |
Пишеться з малої літери в лапках у середині речення |
В. Сухомлинський говорив, що «любов до Батьківщини неможлива без любові до рідного слова». |
Наводиться неповністю |
Як пряма мова, а на місці пропущених слів ставляться крапки |
«...Нам потрібно любити і гордитися своєю матір’ю», — писав Т. Шевченко про Україну. |
У формі епіграфа |
Пишеться без лапок, вказівка на автора дається нижче від епіграфа без дужок |
Як важко перші кроки йти! А. Малишко |
Віршовані рядки у вигляді строфи |
Без лапок з великої літери |
Чудовий настрій передає М. Луків словами: На душі ані хмарини, Гарно в рідній стороні. Кущ осінньої калини Паленіє у вікні. |
— Доберіть приклади на кожний спосіб уведення цитат у текст, використовуючи науково-популярні джерела.
Робота з підручником.
Бесіда.
— Що таке цитата?
— Як цитата виділяється на письмі?
— Якщо цитата супроводжується лапками, то які розділові знаки ставляться?
— Які розділові знаки ставляться при цитаті, що є частиною речення?
— Якщо цитата наводиться не повністю, а скорочено, частина висловлювання пропущена, то як записати таку цитату?
— Як формулюється посилання на автора?
— Як записується віршована цитата?
- Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи.
Коментоване письмо.
Т. Шевченко глибоко впевнений, що народ порве кайдани колоніалізму, тому й заявляє: «Встане правда!» «Борітеся — поборете!» — закликає він. Поета не лякає, що, може, десь у «снігу на чужині» доведеться йому загинути, «в неволі, плачучи», умерти. Йому болить лише те, що «Україну злії люди присплять, лукаві, і в огні її, окраденую, збудять...» Уява поета малювала картини вільного щасливого життя, коли
...на оновленій землі
Врага не буде, супостата,
А буде син, і буде мати,
І будуть люди на землі.
Пояснювальний диктант.
Т. Шевченко писав: «І немає злому на всій землі безконечній веселого дому». Хто б там що не говорив, а «дух, що тіло рве до бою, рве за поступ, щастя і волю» — найміцніший матеріал. Оте «без надії сподіваюсь» ніколи не покидало поета з юних літ і до скону. А світ такий же кароокий, і серце й досі в нас співа: «Реве та стогне Дніпр широкий, сердитий вітер завива». Примушують замислитися слова Т. Шевченка:
Нащо нас мати привела?
Чи для добра? Чи то для зла?
Нащо живем? Чого бажаєм?
— Цитати із творів ще яких поетів використані в тексті? Що їх об’єднує?
Творчий диктант.
— Наведені висловлювання частково або повністю уведіть у речення як цитати.
а) Нема на світі України, немає другого Дніпра.
б) І оживе добра слава, слава України.
в) Учітесь, читайте, і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь.
г) Подивіться на рай тихий, на свою країну, полюбіте щирим серцем велику руїну (Т. Шевченко «І мертвим, і живим...»).
Диктант-трансформер.
— Перебудуйте кожне речення так, щоб у ньому містилася вказівка на те, хто саме говорить, використовуючи для цього вставні слова, непряму мову, цитати у формі прямої мови.
Зразок.
На думку Івана Франка, книги — морська глибина.
Іван Франко писав, що книги — морська глибина.
«Книги — морська глибина», — писав Іван Франко.
- Буде держава — буде й мова (В. Яворівський).
- Без мови не може бути людського розуму (Л. Ушинський).
- Т. Шевченко з найбільшою повнотою, силою і красою втілює дух народу (Максим Горький).
— Спишіть, поставте розділові знаки.
- Декламував не раз бувало рядки Тараса за столом Мені тринадцятий минало я пас ягнята за селом (Д. Луценко).
- Слід підкреслювати Шевченкову освіченість багатоплановість різноманітність тем не зупиняючись лише на я пас ягнята за селом (Із журналу).
- Шевченка Карл Брюллов назвав алмазом в кожуре. Що він мав на увазі що то була за кожура? Природна українська сором’язливість непанський дух вдячності бунтарська вдача чи мужицька впертість? Яким за уявленням Брюллова мав бути діамант? (П. Гірник).
- Нам із-за круч рокоче «Заповіте» твоє вставайте кайдани порвіте (О. Стефанович).
- Він мріяв вік свій у тиші доживать і наодинці із собою сердечно з Богом розмовлять. Мені ж о Господи подай любити правду на землі і друга щирого пошли (Т. Майдановий).
- Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок учнів.
— Розкажіть про способи уведення цитат у текст і розділові знаки при них.
VII. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
VIII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
- Опрацювати теоретичний матеріал підручника.
- Використовуючи наведені афоризми та прислів’я як цитати, написати твір-роздум на тему «Я і мої друзі».
- Справжній друг пізнається в нещасті (Езоп).
- Дружба — найбільший скарб (Українське прислів’я).
- Похибки друзів ми повинні виправляти або зносити, коли вони несерйозні (Г. Сковорода).
- Корисний друг — це друг відвертий, друг щирий і друг, який уміє слухати. Шкідливий друг — це друг лицемірний, друг облесливий і друг, який багато говорить (Конфуцій).