Українська мова 9 клас - Розробки уроків - 2017 рік
Урок 15. Аналіз контрольної роботи. Складні речення без сполучників, із сурядним і підрядним зв’язком
Мета: поглибити знання учнів про складне речення, його ознаки, будову, інтонаційні особливості; дати учням поняття про складні речення із різним видами зв’язку: сполучниковим (сурядним та підрядним) і безсполучниковим; вчити знаходити і розрізняти їх; розвивати логічне мислення, творчі вміння моделювати складні речення, реконструювати прості речення в складні, складати речення за схемами, використовувати складні речення в усних і письмових висловлюваннях; виховувати почуття любові й поваги до природи, бережне ставлення до неї.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної й мовленнєвої компетенцій).
Засоби навчання: підручник, проектор, роздавальний матеріал.
Перебіг уроку
- Організаційний етап.
Емоційне налаштування до уроку.
Вмійте природу любити,
Кожній стеблинці радіти
В полі, у лісі, над яром,
Квітам, деревам і травам.
Цвіту не вирвіть задарма,
Гілки не втніть для забави,
Все те окрасою буде
Нашого рідного краю
(П. Ситниченко).
- Повідомлення геми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
III. Робота над помилками, допущеними в тестових завданнях.
Загальна оцінка виконаних учнями робіт. Оголошення оцінок за роботу.
Колективна робота над типовими помилками (компетентність саморозвитку й самоосвіти). Індивідуальне опрацювання учнями допущених помилок.
- Актуалізація опорних знань.
Слово вчителя.
Для початку пригадаймо, що ви вже знаєте про речення. Ми будемо згадувати, а ви одночасно заповнюйте першу і другу колонки таблиці.
Таблицю спроектовано на дошку.
Знаю |
Хочу дізнатися |
Вдалося/не вдалося |
«Мозковий штурм».
- Речення — це...(синтаксична одиниця, що виражає певну думку, має інтонаційну та смислову завершеність і служить для спілкування).
- За кількістю граматичних основ речення бувають...(прості та складні).
- Просте речення — це...(речення, що мас одну граматичну основу).
- Складне речення — це...(речення, яке має дві або більше граматичних основ).
- Види сполучників сурядності — ...(єднальні: і, й, та (і), ні...ні; протиставні: а, але, та (але), проте, зате, однак;розділові: або, чи, або...або, чи...чи, то...то, чи то...чи то).
- Види сполучників підрядності — ...(з’ясувальні: що, як, щоб, ніби, мов; ступеня способу дії: щоб, чим, наче, ніби, ніж; часу: як тільки, як, коли, поки, щойно, ледве; причинові: бо, тому що, через те що, оскільки, у зв 'язку з там що; умовні: якщо, якби; мети: щоб, для того щоб; допустові: незважаючи на те що, хоч, дарма що, хай).
- Сприймання і засвоєння нових знань, умінь, навичок.
Слово вчителя.
Складне речення — це речення, яке має дві або більше граматичних основ, тобто складається з двох або більше простих речень. Складні речення мають такі ознаки: виражають відносно закінчену думку, характеризуються інтонаційною завершеністю, співвіднесеністю свого змісту з дійсністю, служать досконалим засобом формування, вираження й повідомлення думок.
Залежно від способу поєднання частин бувають складні сполучникові й безсполучникові речення. Сполучникові речення поділяють на складносурядні і складнопідрядні.
У безсполучниковому складному реченні його частини поєднуються без сполучників, а тільки за допомогою смислових та інтонаційних зв’язків. Наприклад: Вночі несподівано задув північний вітер, небо скоро затягнулося хмарами (Олесь Гончар). Зійде сонце — утру сльози, ніхто й не побачить (Т. Шевченко).
Складносурядне речення — це складне речення, що складається з двох або більше синтаксично рівноправних частин, поєднаних сурядним зв’язком. Наприклад: Зима летіла над землею, і от весна — і все в цвіту (В. Сосюра). Чи то так сонечко сіяю, чи то мені чого було, мені так любо, любо стало (Т. Шевченко).
Складнопідрядними називають такі речення, у яких одне з простих за смислом підпорядковане другому і пов’язане з ним сполучником підрядності або сполучним словом. Складнопідрядне речення складається з головного й одного підрядного (чи кількох підрядних) речення. Головним є незалежне, пояснюване речення, від якого ставлять питання. Підрядним виступає речення, яке пояснює один із членів головного речення чи замінює якийсь його член. Підрядне речення може також пояснювати головне речення в цілому. Підрядні речення здебільшого відповідають на питання відповідних членів простого речення. Наприклад: 1. Ішли на берег моря і коли яскраво світило сонце, і коли важкі хмари низько пливли над землею. 2. Я люблю дивитись, як гаї синіють (В. Сосюра). Я днів отих ніколи не забуду, коли бруньками покривається гілля, коли свій одяг очища від бруду і оживає заново земля (Л. Дмитерко).
Робота з підручником (інформаційна компетентність).
Робота в зошитах.
— Випишіть з тексту складні безсполучникові речення, підкресліть граматичні основи.
Дуб
Минулої осені, мандруючи околицями рідного села, я натрапив на один випадком уцілілий дуб. Дебелий стовбур, наче кольчуга на давньому воїнові, шерхлявів репаною корою. У нижній його частині свіжилися сліди чийогось невігластва — обвуглені боковиці глибокого дупла приховували болючі рани од недавнього вогнища... Я глянув угору. Маківка вже всохла. Лише одна гілка боролася за життя — на дрібних галузках тріпотіло бляшане листя. Найстаріший патріарх помирав стоячи...
Дуб завше був вірним помічником, він не лише ставав у пригоді мандрівникам і воякам, ховаючи їх од холоду й непогоди, але й годував (у дуплах гніздилися бджоли), одягав (з лика виготовляли найкращі личаки, а кора правила для дублення шкіри), лікував од багатьох хвороб. Його цінний матеріал використовували для жител, господарчих будівель, транспортних засобів — коліс для возів, мостів, човнів, міцних пристроїв для вітряків та водяних млинів... Нині в Україні росте 23 види цього прекрасного дерева (За В. Скуратівським).
Творче конструювання (компетентність продуктивної творчої діяльності).
— Увідповідніть речення та його вид:
1 складнопідрядне речення
2 складне безсполучникове речення
3 складносурядне речення
А Тихо в полі, гай темніє, наступає літній вечір.
Б На селі хутенько, як сонечко закотилось, помовкли голоси і рух усякий замер.
В Йшли на берег моря і коли яскраво світило сонце, і коли важкі хмари низько пливли над землею.
Г В чагарниках низькорослих акацій посвистували червоногруді снігурі.
Робота біля дошки.
— Запишіть речення, визначте його вид і засоби зв’язку між частинами.
- Сонце заходить, гори чорніють, пташечка тихне, поле німіє(Т. Шевченко). (Безсполучникове складне речення).
- Ми нові гаї посадимо, щоб земля була весела(М. Рильський). (Складнопідрядне речення).
- Зійшли сніги, шумить вода(П. Грабовський). (Складне безсполучникове речення).
- Реве Дніпро, й лани широкі медами пахнуть, колосом шумлять(М. Рильський). (Складносурядне речення).
- Були такі випадки, що рибалка стрибав у воду, щоб ухопити коропа руками(Остап Вишня). (Складнопідрядне речення).
— Зі спроектованих на екран простих речень усно утворіть сполучникові складні. Визначте їх вид (компетентність саморозвитку і самоосвіти).
- Прийшла весна. Розпустилося листя. Прилетіли птахи. З-за сірих хмар частіше визирає яскраве сонечко.
- Стемніло на вулицях. Виглянув місяць. Запалахкотіли ліхтарі. Освітлюють вогники дорогу.
Робота в парах.
— Утворіть складні речення за схемами на тему «Природа рідної країни».
- [ ], [ ], [ ].
- [ ], щоб [ ].
- Щоб [ ],[ ].
- [ ] у зв’язку з тим, що [ ].
5 [ ], а [ ], [ ]
Робота в групах (компетентність продуктивної творчої діяльності).
З текстів перша група виписує складнопідрядні речення, а друга група — складносурядні.
Текст № 1
«Наше ремесло — хліб. Від цього й прізвище своє несемо. Тому довічно маємо вирощувати хліб людям на щастя», — так казав дід маленького Василька, майбутнього академіка Василя Миколайовича Ремесла. Його рід — з Полтавщини. З дитинства Василь пізнав хліборобську працю, усім серцем полюбив рідну природу, землю. Коли настав час вибирати дорогу в житті, не вагаючись, пішов учитися в Лубенську професійну сільськогосподарську школу...
В історію української науки В. М. Ремесло ввійшов як видатний селекціонер. Упродовж усього життя він відбирав зразки пшениць, схрещував їх і знову відбирав, шукав мужні рослини. Але пшениця пручалася, не хотіла успадковувати нові набуті цінні ознаки, які б зберігали життєздатність у сильні морози. Щоб прищепити непокірливій і загадковій рослині корисну ознаку, треба обов’язково навчитися розмовляти з нею мовою селекціонера.
Душею, розумом і серцем В. М. Ремесло почував, що селекція — це сплав науки й мистецтва. Найвідоміші засухостійкі й високозимостійкі сорти пшениці мають у назві топонім Миронівка (Із журналу).
Вересень
Назва першого гінця осені пов’язана з вересом, рослиною вельми поширеною на всьому ареалі Полісся. Цей вічнозелений куш квітує з серпня і до кінця жовтня, але найпишніше рожево-бузкове суцвіття вкриває соснові бори, торф’яники та піщані пагорби саме у вересні. Верес, як і липові гаї, є вельми цінним медоносом. Щоправда, в наших краях вересовий мед не в особливій пошані через його гіркуватий присмак, проте в інших народів, зокрема французів, солодкий продукт, зібраний з вересу, вважається справжнім делікатесом (В. Скуратівський).
- Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
Гра «Передаю слово» (компетентність особистісного самовдосконалення).
Учитель ставить питання учневі. Той відповідає на нього і формулює наступне питання, передаючи слово іншому учневі, який, відповівши на попереднє, ставить питання далі.
— Отже, за кількістю граматичних основ речення бувають...
Заповнення третьої колонки таблиці.
Знаю |
Хочу дізнатися |
Вдалося/не вдалося |
Оцінювання учнів, коментар щодо оцінок.
VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
- Опрацювати теоретичний матеріал підручника.
- Виписати з художньої літератури по 3 речення з різними видами зв’язку, підкреслити граматичні основи, указати вид речення.
- На вибір: скласти зв’язне висловлення (7-10 речень) на тему «Улюблена пора року», використовуючи якийсь один вид складних речень.