Українська мова 9 клас - Розробки уроків - 2017 рік
Урок 18. Складносурядне речення, будова й засоби зв’язку між його частинами. Смислові зв’язки між частинами складносурядного речення. Розділові знаки між ними
Мета: поглибити знання учнів про складне речення, будову складносурядного речення, засоби зв’язку в складносурядному реченні; формувати інтерес до вивчення синтаксису української мови; розвивати вміння і навички розрізняти складні речення різних типів, визначати їх структуру і засоби зв’язку між простими реченнями у складносурядному, моделювати складносурядні речення відповідно до мети й обставин спілкування та використовувати їх у висловлюваннях; виховувати повагу до рідного слова.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної та мовленнєвої компетенцій).
Засоби навчання: підручник, роздавальний матеріал, таблиця «Сполучники складносурядного речення» (її зміст —у конспекті уроку).
Перебіг уроку
І. Організаційний етап.
- II.Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
— Як ви вважаєте, які завдання постануть перед нами сьогодні на уроці? Визначитися нам допоможуть базові слова:
- поглибитизнання про складне речення;
- визначатибудову та засоби зв’язку складносурядного речення;
- розвиватинабуті знання з теми;
- сформувативміння знаходити складносурядні речення.
IIІ. Актуалізація і корекція опорних знань.
Перевірка домашнього завдання.
Диктант-тест (компетенція саморозвитку).
Учитель диктує запитання, учні самостійно дають відповіді. Потім відбувається перевірка всього завдання.
- Які речення називають складними?
- Скільки простих речень може бути у складному реченні?
- Як поєднуються прості речення у складному?
- На які дві групи поділяють складні речення?
- Назвіть типи сполучникових складних речень. Чим вони різняться між собою?
- Як пов’язані між собою прості речення, що входять у складносурядне речення? Що входять у складнопідрядне речення?
- Сприймання та усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення зв’язків
і залежностей між елементами вивченого матеріалу.
Правописний практикум (навчально-пізнавальна компетентність, загальнокультурна компетентність).
— Прочитайте речення. Випишіть складні речення, підкресліть у них граматичні основи.
— Укажіть, зі скількох простих речень (частин) складається кожне з виписаних речень, якими засобами (інтонація, сполучники) поєднані частини складних речень.
- Сонце сміливо розсікало золотими мечами зелену гущавину листя і вигаптовувало на стіні якусь фантастичну плахту(Б. Антоненко-Давидович).
- А дощ шумить, і вітер волохатий у шиби б’є(Є. Плужник).
- Живу я розумом, а серце тихо спить (П.Куліш).
- За тополями сонне стає і зозуля кує правічна (/.Переломов).
- Дві хмароньки пливли кудисьв убранні золотім (Б. Олійник).
- Межи втікачами були й Остап з Соломією(М. Коцюбинський).
Робота з таблицею «Сполучники складносурядного речення» (компетентність особистісного самовдосконалення).
Сполучники складносурядного речення
Групи сполучників |
Значення |
Приклади |
Єднальні: і, та (у значенні і), й, ні...ні |
Явища, що відбуваються одночасно чи послідовно |
Місяць зійшов над морем, і скелі ближчими стати (М. Коцюбинський). |
Протиставні: а, але, та (у значенні азе), проте, зате, однак |
Одне явище протиставляється іншому |
Розумний розсудить, а дурний засудить (Нар. творчість). |
Розділові: або, чи, хоч, то... то, чи...чи, хоч...хоч, не то...не то |
Явища, які чергуються, чи одне явище викликає інше |
То пронесеться над болотом чайка, то промайне бистрий чибіс і грудкою впаде в ситу землю (А. Шиян). |
Коментар учителя (інформаційна компетентність).
Частини складносурядного речення є рівноправними за змістом і пов’язані сполучниками сурядності. На схемах ці частини позначають квадратними дужками.
Наприклад: Пройшла гроза, і ніч промчала, і знову день шумить кругом (В. Сосюра).
Засоби зв’язку простих речень у складносурядному:
- за змістом;
- за допомогою сурядних сполучників;
- за допомогою інтонації.
Робота з текстом (навчально-пізнавальна компетентність).
— Прочитайте текст. Укажіть складні речення із сполучниковим зв’язком, прості речення, частини яких поєднані зв’язком сурядності та підрядності. Визначте засоби зв’язку.
Чудодійна криниця
Жили собі старі-престарі дід та баба. Пішов якось дід у степ на полювання, ходив він, ходив, так дичини й не зустрів. Дивиться старий: викопана в степу глибока криниця. Напився дід водиці свіженької. Захотілося йому ще й вмитися. Як тільки торкнулася вода його зморшкуватого виду, відразу чудо сталося. Змило водою старість з діда, і став він двадцятилітнім парубком.
Чимдуж прибіг дід-парубок додому, а баба його насилу впізнала. Що тут робити? Дід і послав бабу, щоб вона теж умилася та помолоділа. А баба зраділа! Аж побіг ла!
Дід чекав-чекав, а баби все нема. Пішов він тоді до криниці, і там нема. Безлюдно навколо, і тільки дівчинка якась неподалік цяцьками бавиться.
В усьому треба міру знати (Нар. творч.).
Синтаксичний тренінг.
— Спишіть речення, розставляючи, де потрібно, розділові знаки. Поясніть їх уживання.
— З’ясуйте, у яких реченнях сполучник і з’єднує однорідні члени речення, а в яких — частини складносурядного.
- Сонце(,) мабуть(,) упливло за обрій(,) і в лісі ходив уже присмерк(В. Філянський).
- Стара верба то змовкне(,) то рипить(,) а над лататтям лілій сон витає(С. Йовенко).
- А місяць все більше і більше заворожує ліси(,) і вони(,) як скам’яніле море(,) стоять під тихим світлом(,) ждучи весни(М. Стельмах).
- І барвінком(,) і рутою(,) і рястом квітчає весна землю(Т. Шевченко).
- Люблю я осіннії квіти(,) прощальну красу вечорів(,) і сині оголені віти(,) і вітру осіннього спів(В. Сосюра).
- Тут співають пісню подолянки і веселка воду п’є з ріки(С. Гуцало).
Моделювання-дослідження.
— Продовжте речення. Визначте смислові відношення в утворених складносурядних реченнях.
— Накресліть схеми складносурядних речень. Поясніть, як поєднуються в них умовно прості речення.
- Надворі світило сонце і...
- Чи то мені здається, чи то...
- Вона припала матері до рук та...
- Світло хвилями ллється з неба , однак...
- Або розумне казать...
- То пронесеться над болотом чайка, то...
- Узагальнення і систематизація знань, умінь та навичок.
— Кожну пару простих речень замініть складним. Якими засобами здійснюється зв’язок простих речень у складному? Поясніть правопис виділених слів.
- Над водою верби стелять свій намет. Шепоче з осокоюневгомонний очерет.
- Січень снігом січе. Мороз вогнем пече.
- Життя не має ціни. Воля дорожча за життя.
- Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
Вправа «Незакінчене речення» (компетенція саморозвитку і самоосвіти).
— Ми повторили і поглибили свої знання про...
— Я не вмів(-ла), а тепер умію...
VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
- Обов’язкове: виконати письмово вправу.
- За бажанням: із творів художньої літератури виписати 5 складносурядних речень, накреслити їх схеми.