Українська мова 9 клас - Розробки уроків - 2017 рік
Урок 24. Складнопідрядні речення з підрядними означальними
Мета: дати поняття про складнопідрядні речення з підрядними означальними та синонімічність складнопідрядних і простих речень з відокремленими означеннями, формувати вміння впізнавати такі речення, визначати в них граматичні основи, головну й підрядну частини; розвивати увагу, пам’ять, логічне й образне мислення і мовлення; виховувати патріотизм, зацікавити фольклором, різноманітністю й неповторністю рідної природи; формувати пунктуаційну грамотність; виховувати любов до рідного слова.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної і мовленнєвознавчої компетенції).
Засоби навчання: підручник, роздавальний матеріал.
Перебіг уроку
- Організаційний етап.
- Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.
Бліцопитування.
— Які речення називають складними?
— Які складні речення називаються складнопідрядними? Наведіть приклади.
— Назвіть засоби зв’язку частин складнопідрядного речення.
— Як розрізнити підрядні сполучники і сполучні слова?
— Які ви знаєте види підрядних речень?
— Які розділові знаки ставлять між частинами складнопідрядного речення?
III. Установчо-мотиваційний етап.
Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності. Спостереження з елементами аналізу.
— Прочитайте речення. Визначте головну і підрядну частини. Поставте запитання.
- Я з тих країв, де над Дніпром цвітуть, шумлять гаї(М. Нагнибіда).
- Спинився біля струмка, що біг Хрещатим Яром(В. Шевчук).
- Кохаю край наш дорогий, що зветься Україна(В. Коломієць).
- Життя — такий напій, що не відірвеш уст(О. Слоньовська).
- Життя роками вишило мені на оксамиті прожитої долі ті незабутні і щасливі дні, що віддзвеніли жайвороном в полі(Н. Медведєва).
- Вивчення нового матеріалу.
Матеріал для вчителя.
Складнопідрядним реченням з підрядним означальним називають таке складне речення, у якому підрядна частина виконує функцію розгорнутого означення й пояснює в головній частині іменник, займенник або слово іншої частини мови в значенні іменника. Підрядна означальна частина відповідає на питання який? чий? котрий? і приєднується до головної підрядними сполучниками або сполучними словами.
Підрядна частина пояснює в головній іменник або іншу частину мови в значенні іменника (у головній частині можуть бути вказівні слова той, такий, весь та ін.). Сполучні слова: який, чий, котрий, хто, що, де, коли, куди, звідки. Сполучники: щоб, ніби, мов, наче та ін.
Підрядна частина в складнопідрядному з підрядним означальним стоїть після означуваного слова. Але якщо підрядна частина пояснює в головній частині займенник, то вона може стояти й перед головною. У головній частині складнопідрядного речення розглядуваного типу перед означуваним словом можуть бути вказівні слова той, такий, все, кожний, всякий. Наприклад: І тільки природа знаходить такі барви, що їх не відтворити жодною фарбою (І. Нечуй-Левицький).
— Прочитайте речення, випишіть спочатку складнопідрядні з підрядними означальними, а потім — прості речення з поширеним відокремленим означенням.
- Дзвенить криштальне джерело, що вийшло з глибини земної(М. Терещенко).
- Перед нами була глибока ущелина, захаращена камінням та вітроломом(В. Арсеньєв).
- Війне вітерець, з крила пелюстку струсить, яку із саду перед тим приніс(Н. Тихий).
- Біжить стежина в сад у зарості малини, яка дозріла вже і запахом п’янить(Л. Талалай).
- Це був північний нагірний схил, порослий густим лісом(В. Арсеньєв).
— Замініть, де це можливо, складнопідрядні речення з підрядними означальними простими реченнями з дієприкметниковими зворотами, а прості речення з дієприкметниковими зворотами — складнопідрядними з підрядними означальними.
Бесіда за змістом прочитаного.
— На питання якого другорядного члена речення відповідають підрядні означальні частини?
— Якими сполучними словами підрядне означальне речення поєднується із головним? Якими сполучниками підрядності?
— Які вказівні слова часто вживаються у головній частині складнопідрядного речення з підрядним означальним? З якою метою?
Творче конструювання.
— З кожної пари простих речень утворіть складнопідрядні речення з підрядними означальними, використовуючи сполучні слова який, що, де та ін. Складені речення запишіть.
- Кожен любить чарівні українські пісні. Вони нікого не можуть залишити байдужим.
- Стежка повела в лісок. Він вабив золотогарячою осінньою красою.
- Я люблю блукати вузькими вуличками рідного Тернополя. Тут кожен дім, кожен куточок, просякнутий подихом історії.
Усне моделювання.
— Прості речення з дієприкметниковими зворотами перебудуйте на складнопідрядні речення з підрядними означальними (усно).
- Не кане марно кров, пролита за Вітчизну(Г. Аврахов).
- Пролита кров за батьківщину священним полум’ям горить(І. Турчин).
- Будь проклята кров ледача, не за чесний стяг пролита!(Леся Українка).
- Повіки сонях розтуля, ще не цілований бджолою(Л. Талапай).
- Ген хмарка в мареві дріма, промінням сонячним зігріта(Б. Дегтярьов).
- Ген килим, витканий із птиць, летить над полем(Л. Костенко).
- Звелося сонце, сповнене діяння (П.Воронько).
Дослідження-відновлення.
— Відновіть народні прислів’я, скориставшись довідкою, і запишіть їх.
- Не рубай стовпа, ...
- Нема того краму,...
- Де ділися ті часи, ...
- Ніж такий тупий,...
- Така біда, ...
- Це тая Солоха, що...
- Діждемо пори,...
Для довідок: .... на якому сидиш....; щоб купити маму; ... що в рот ішли ковбаси; ... що й киселя не ріже;... що хоч з мосту та в воду; ...кури полоха;... що й ми виліземо з нори.
Практичний синтаксис.
— Прочитайте. Укажіть займенниково-означальні підрядні речення. Чим вони близькі до підрядних означальних?
- Щасливий той, кому пером дано небачене у звичному відкрити. І знати тільки мужності дорогу повинен той, хто зве себе — поет (П.Забашта).
- Не може кермувати той людьми, хто сам не бачить шляху із пітьми(Д. Павличко).
- Заздрять тому, хто вміє язик за зубами тримати. Заздрять тому, хто вірить у слово святеє — маги. Заздрять тому, хто слово скаже і не відступить. Заздрять тому, хто вірно усе життя своє любить (П.Соловйова).
- Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
Вправа «Незакінчене речення».
— Сьогодні на уроці я...
— Я зрозумів(-ла)...
— Найбільші труднощі в мене були...
— Я не вмів, а тепер умію...
— Я запам’ятав(-ла)...
- Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
- Обов'язкове: опрацювати теоретичний матеріал підручника, виконати вправу.
- За бажанням: скласти міні-твір, використовуючи лише складнопідрядні означальні речення.