Українська мова 9 клас - Розробки уроків - 2017 рік
Урок 32. Робота над помилками, допущеними у творі, диктанті й тестовій контрольній роботі. Узагальнення вивченого в І семестрі
Мета: формувати вміння аналізувати допущені помилки, вдосконалювати вміння застосовувати вивчені правила, самостійно працювати з текстом; повторити, закріпити, узагальнити знання учнів з розділу «Синтаксис» і «Пунктуація»; проаналізувати учнівські роботи, відзначивши позитивне в їх виконанні; вказати недоліки, основні види помилок; спонукати учнів до індивідуальної роботи; виховувати бажання глибше пізнавати таємниці рідної мови.
Тип уроку: урок повторення, узагальнення й систематизації знань (формування мовленнєвої компетенції).
Засоби навчання: підручник, таблиця «Види помилок у письмовій роботі» (її зміст — у конспекті уроку), проектор.
Перебіг уроку
I. Організаційний етап.
II. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
III. Осмислення змісту і послідовності застосування способів виконання дій.
Вступне слово вчителя.
Загальна оцінка якості виконання контрольних робіт.
Озвучення кращих робіт або фрагментів з них.
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
Колективна робота.
Аналіз учителем контрольних письмових робіт, оголошення результатів.
Аналіз типових помилок, допущених учнями в контрольному диктанті, творі (компетентність продуктивної творчої діяльності).
Робота з таблицею «Види поміток у письмовій роботі».
Види помилок у письмовій роботі
Назва та графічне позначення помилок |
Конкретне обґрунтування їхньої появи в учнівських роботах |
Змістові (3) |
✵ Порушено послідовність викладу. ✵ Не розкрито тему та нечітко розкрито основну думку. ✵ Про щось сказано недостатньо. ✵ Додано щось зайве. ✵ Спотворено інформацію. |
Лексичні (Л) |
✵ Слово вжито у невластивому йому значенні або ж використано спотворене чи перекручене слово. ✵ Невиправдано повторюється слово чи спільнокореневі слова. ✵ Використано русизм або суржик. |
Граматичні (Г) |
✵ Використано неправильно утворене слово. ✵ Слово вжито в спотвореній формі. ✵ Неправильно поєднано слова між собою. ✵ Неправильно побудоване речення. |
Орфографічні (1) |
Слово написано з порушенням вивчених орфографічних правил. |
Пунктуаційні (V) |
Неправильно розставлені або ж відсутні необхідні розділові знаки. |
Колективний аналіз типових помилок (компетентність саморозвитку і самоосвіти). Індивідуальне опрацювання учнями допущених помилок.
V. Підсумки. Рефлексія.
Вправа «Незакінчене речення» (соціальна, комунікативна компетентність).
— На уроці найскладнішим було...
— На уроці я навчив(-ла)ся...
VI. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.