Українська мова 9 клас - Розробки уроків - 2017 рік
Урок 37. PM № 12. Коротке повідомлення (на основі кількох джерел) у публіцистичному стилі на морально-етичну або суспільну тему
Мета: сформувати в учнів поняття про повідомлення у публіцистичному стилі, ознайомити з алгоритмом роботи над складанням повідомлення у публіцистичному стилі на морально-етичну і суспільну теми; розвивати вміння складати повідомлення у публіцистичному стилі відповідно до комунікативного завдання, усне мовлення, культуру розумової праці, збагачувати словниковий запас учнів.
Тип уроку: урок розвитку мовленнєвої компетенції.
Засоби навчання: підручник, пам’ятка «Як зробити повідомлення у публіцистичному стилі ефективним і цікавим» (її зміст —у конспекті уроку).
Перебіг уроку
- Організаційний етап.
- Повідомлення теми, цілей та завдань уроку. Мотивація уміння.
Учитель. Ми з вами живемо в еру інформаційного суспільства. Тому жодного дня не можна уявити собі без різного роду повідомлень. Ми отримуємо їх, коли спілкуємось з іншими людьми, слухаємо радіо, дивимося телевізор, читаємо книги, газети і журнали. Ми передаємо повідомлення, коли пишемо листи, розмовляємо по телефону, розповідаємо один одному про якісь події.
III. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
— Прочитайте текст. Визначте стиль мовлення. Чи можна вважати тему даного тексту суспільною? Поясніть.
— На скільки частин можна поділити текст?
Комп’ютерні ігри для підлітків: самовдосконалення чи саморуйнування?
Я вважаю, що комп’ютерні ігри — це серйозна проблема сучасного суспільства і шлях до саморуйнування для представників молодшого покоління.
По-перше, через захоплення комп’ютерними іграми люди починають забувати, що в житті насправді цінне. Ми маємо радіти спілкуванню з близькими людьми й природою, щодня варто прагнути подорожувати, пізнавати незвідане й отримувати нові знання. Як приклад згадаю сюжет фільму «Геймер», у якому головний герой Джон Тілман бореться з віртуальним світом майбутнього, де кожен уже не відчуває себе окремою особистістю з власними потребами й бажаннями, а перетворюється на подобу людини без почуттів.
По-друге, через захоплення комп’ютерними іграми в людини часто спотворюється бачення світу, вона забуває про закони реальності й сама опиняється в депресивному стані, з якого важко вийти. Мій знайомий Валерій захоплювався комп’ютерними іграми, майже не бував у школі й не мав жодних планів на майбутнє. Коли хлопець програв у черговій віртуальній сутичці, його нерви просто не витримали. Підлітка довелося довго лікувати від психічних розладів. Ось які наслідки, здавалося б, звичайної гри.
Отже, комп’ютерні ігри — шлях до саморуйнування. Це проблема сучасного світу, яку потрібно вирішувати, аби не потрапити в пастку віртуальної реальності.
- Сприймання й усвідомлення навчального матеріалу.
Повідомлення — один з жанрів усного висловлювання; невеликий за обсягом твір на певну тему в публіцистичному стилі, призначений для публічного виголошення.
Повідомлення у публіцистичному стилі привертає увагу аудиторії до важливої суспільної або морально-етичної теми, розкриває неоднозначність розуміння цієї теми, її дискусійний характер. Повідомлення у публіцистичному стилі виявляє суб’єктивізм автора, його емоційне ставлення до повідомлення.
Джерелом для повідомлення в публіцистичному стилі може бути:
- інформація про події, яку подають ЗМІ;
- власні спостереження за фактами і явищами суспільного життя;
- інформація в Інтернеті;
- література.
Структура повідомлення
- Вступ (зацікавлення, створення необхідного настрою).
- Основна частина (наявність доказів на користь власної позиції, наведення переконливих фактів, прикладів).
- Висновки (узагальнення положень основної частини, спонукання аудиторії до дискусії, виголошення заклику тощо).
Алгоритм підготовки повідомлення
Вибір теми й визначення мети повідомлення → збір інформації → структурування матеріалу → створення повідомлення.
Ознайомлення учнів з пам'яткою «Як зробити повідомлення у публіцистичному стилі ефективним і цікавим».
ПАМ’ЯТКА
«Як зробити повідомлення у публіцистичному стилі ефективним і цікавим»
- Виберіть тему, яка дійсно хвилює вас.
- Чітко уявіть собі мету вашого повідомлення і дотримуйтесь її.
- Опрацюйте не менше 2-3 джерел.
- Обмежте обсяг матеріалу.
- Наповніть повідомлення прикладами, фактами, які б ілюстрували те, про що говорите.
- Говоріть виразно, правильно, доречно, використовуйте образні вислови.
- Закріплення вивченого.
— Серед запропонованих тем виберіть ту, яка вас найбільше хвилює. Складіть і запишіть у зошит тези для повідомлення на вибрану тему.
Орієнтовні теми
- Життєві цінності сучасника.
- Мова українського телебачення.
- Люди, що створили себе самі.
- Молодіжний сленг як мовне явище.
- Проблеми екології і ми.
- Контрольно-корекційний етап.
Зачитування учнями складених тез для повідомлення на вибрану суспільну тему. Оцінювання.
VII. Підсумки. Рефлексія.
VIII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
- Скласти і записати текст повідомлення на одну із запропонованих тем, використавши 2-3 джерела, підготуватись до виступу.