Українська мова 9 клас - Розробки уроків - 2017 рік
Урок 41-42. Розділові знаки (тире)
Мета: актуалізувати відомості про вживання тире в різних синтаксичних конструкціях, уміти обґрунтовувати вживання тире в безсполучниковому складному реченні, акцентувати увагу на стилістичній ролі та інтонації цього речення; розвивати й вдосконалювати навички грамотного письма, культури зв’язного усного й писемного мовлення; виховувати любов до художнього слова, прагнення до синестезії художнього мислення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної і мовленнєвознавчої компетенції).
Засоби навчання: підручник, дидактичний матеріал (речення на картках), таблиця «Тире між частинами безсполучникового складного речення», фонограма із записом звучання хурделиці, мультимедійні засоби, зразок твору-мініатюри (їх зміст —у конспекті уроку).
Перебіг уроку
- Організаційний етап.
Створення емоційно-позитивного фону.
- Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Актуалізація й корекція опорних знань, умінь та навичок.
Пунктуаційна розминка (на мультимедійній дошці).
— Прочитайте речення, коротко обгрунтувавши вживання тире в різних синтаксичних конструкціях.
- І небо, і земля — усе одпочива.(Після однорідних членів речення перед узагапьнювальним словом).
- Справжня дружба — чисте джерело. Жити — Вітчизні служити.(Між підметом і присудком, які виражені іменними частинами мови, інфінітивами).
- Бджола жалить жалом, а людина — словом. Пісня і праця — великі дві сили.(На місці пропущеного члена речення або зв'язки при іменному присудку).
- Згадаймо гордість нашої культури — класичний «театр корифеїв», що уславив себе грою братів Тобілевичів.(При відокремленій прикладці).
- Є віра — невже цього мало, — що ти в тому місті живеш.(При вставлених конструкціях).
- Література кінця ХIХ - початку XX століття.(Між двома словами, що вказують на просторову, часову, кількісну межу).
- «Цінуйте життя людське!» — закликав командир своїх бійців.(При прямій мові).
- — Не мучте нас! Не мучте народ!
— Який народ? Хто народ?
— Ми, ми, ми народ! (Перед кожною реплікою в діалозі).
Ситуативне завдання.
— Уявіть себе в ролі вчителя. Пригадайте і розкажіть своїм однокласникам про безсполучникові складні речення з однорідними (однотипними) й неоднорідними (різнотипними) частинами, смислові відношення між ними.
- Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу.
Робота з таблицею «Тире між частинами безсполучникового складного речення».
Тире між частинами безсполучникового складного речення
Правило |
Приклад |
Відношення |
Інтонація |
1. Зміст частин речення протиставляється або зіставляється |
Шумлять не ліси — скрипкові оркестри лунають (Є. Гуцало). |
Зіставлення, протиставлення |
Між двома частинами велика пауза, друга частина вимовляється з посиленням голосу |
2. У першій частині вказується на час дії, про яку йдеться в другій частині |
Прийде осінь — у засіках буде хліб золотий (О. Десняк). |
Часові відношення |
Тривала пауза, слова зі смисловим значенням виділяються наголосом |
3. У першій частині вказується на умову дії, про яку говориться у другій частині |
Любиш кататись — люби і саночки возить (Нар. творч.). |
Умовні відношення |
Тривала пауза, слова зі смисловим значенням виділяються наголосом |
4. Друга частина виражає наслідок або висновок з того, про що говориться в першій |
Защебетав соловейко — пішла луна гаєм (Т. Шевченко). |
Наслідкові відношення |
Пауза, друга частина вимовляється пришвидшено |
5. У другій частині міститься порівняння 3 тим, про що йдеться в першій |
Гляне — холодною водою зіллє (Марко Вовчок). |
Порівняльні відношення |
Пауза, друга частина вимовляється з пониженням голосу |
Зауважте!
У поетичній мові зіставлені конструкції набувають значення образного паралелізму. Наприклад: Не русалонька блукає — то дівчина ходить (Т. Шевченко).
Безсполучникові складні речення зі значенням протиставлення допомагають побудувати стилістичну фігуру — антитезу. Вони є засобом експресії. Наприклад: В мужика землянка вогка — в пана хата на помості (Леся Українка).
Виконання вправ навчального та експериментального характеру.
Спостереження. Виразне читання.
— Поясніть уживання тире в безсполучникових складних реченнях, установіть зв’язки між їхніми частинами. Виразно прочитайте, дотримуючись належної інтонації.
- На зеленій траві білі чайки сидять — білі свічі горять на тарелях латать(Д. Павличко).
- Перемелеться лихо — добро буде.
- Не посій — не вродить.
- Здобудеш освіту — побачиш більше світу(3 народ. творч.).
- Глянеш на небо — небо високе, глянеш на хмари — хмари летять(П. Тичина).
- Минали дні — брат не повертався(О. Десняк).
- Нема мого миленького — ні з ким розмовляти.
- Як хмелині вгору витись — тичини немає; як дівчині не журитись — козак покидає(3 народ. творч.).
— Як ви розумієте зміст третього і четвертого речень?
Дослідження-конструювання.
— Перебудуйте речення на складнопідрядні. Запишіть. Поставте розділові знаки.
- Пройшли дощі стрясають срібні сльози зелені віти...(В. Сосюра).
- Посієш вчасно вродить рясно(Народ. творч.).
- Жінки співали на далекім полі пливли в блакитних небесах пісні(Д. Павличко).
- Ластівки низько літають дощ обіцяють.
- Забудеш рідний край — тобі твій корінь всохне (П.Тичина).
- Не бійся — я обороню тебе...(С. Васильченко).
— Зміст яких речень (безсполучникових чи складнопідрядних) буде виразнішим?
— Чому саме безсполучникові речення вживають у прислів’ях? Яка їхня роль?
Практикум — синтаксичний розбір.
Махнула осінь на ліси — вони зацвіли пурпуровими, сірими та жовтими красками (І. Франко). Речення розповідне, неокличне, стверджувальне, складне (2 прості речення), безсполучникове, друге речення виражає наслідок, ставиться тире.
[ ] - [ ].
- Махнула осінь на ліси... — речення двоскладне, поширене, повне, неускладнене.
- ...вони зацвіли пурпуровими, сірими та жовтими красками — речення двоскладне, поширене, повне, ускладнене однорідними означеннями.
- Закріплення набутих знань та вмінь.
Завдання на вибір.
А — Продовжте речення.
- Грім гримить — ...
- Любіть книгу — ...
- Погляньте —...
- Пройшла гроза — ...
- Пішов дощ дрібний та тихий — ...
- Несподівано пролунала команда — ...
Б Складання твору-мініатюри «Бенкет хурделиці».
— Складіть власне висловлення на тему «Бенкет хурделиці», обов’язково увівши в нього безсполучникові речень з тире.
Завдання можна виконувати під фонограму із записом звучання хурделиці.
Бесіда.
— Які речення можна використати, щоб показати інтенсивність змін у природі, коли починається хурделиця? (Безсполучникові речення).
— Які члени речення слід використовувати в художньому стилі, щоб картина була динамічною, виразною? (Однорідні члени речення, тобто ампліфікацію).
— Для чого використовують узагальнювальні слова при однорідних членах речення? (Для досягнення більшої виразності).
— Як надати твору емоційності, образності? (Використати відокремлені члени, художні засоби).
Бенкет хурделиці
За вікном справляла бенкет віхола, зла й несамовита. На подвір’ї, городі, у саду, на вулиці — скрізь діловито й погрозливо хазяйнувала. Стогнали старі яблуні у саду, гнулися молоді берізки край дороги, щулились, тулячись один до одного, кущі смородини. Небо потемніло... Подув рвучкий вітер — з небесного решета посипався сніг. Колючі сніжинки стукали у шибку, пробиралися у найменші шпаринки, все огорнула сива пелена. Гуляла хурделиця...
- Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
— Яка роль зорових образів у вашому творі та слухових у музичному записі? (Створюють гармонійну картину навколишнього світу, тривожного, суворого; поєднується холод слів і звуків). Матеріал для вчителя.
Синестезія — одночасне виникнення двох відчуттів різної модальності. Наприклад, музика або дотик ароматів, тепло/холод кольорів і звуків, смак слів...
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Що вдалося на уроці, а що — ні?
— Чи справдилось очікування від уроку?
VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
Диференційовані завдання.
- Опрацювати теоретичний матеріал підручника.
- Виписати з хрестоматії української літератури 8 безсполучникових речень з тире.
- Дібрати із творів Лесі Українки та Павла Тичини приклади синестезії.
- Скласти твір-мініатюру «Фантазії хмар».