Українська мова 9 клас - Розробки уроків - 2017 рік
Урок 53-54. Контрольне аудіювання. Повторення вивченого. Підготовка до контрольної роботи
Мета: поглибити знання учнів про публіцистичний стиль; перевірити здатність школярів сприймати на слух незнайомий текст, розуміти мету висловлювання, його зміст, причинно-наслідкові зв’язки, повторити, узагальнити та систематизувати знання учнів про складні речення із сполучниковим зв’язком; розвивати логічне мислення, пам’ять, уміння робити висновки, застосовувати теоретичні знання на практиці; виховувати відповідальність, пошану до святинь рідної землі.
Тип уроку: урок повторення, узагальнення і систематизація знань, умінь та навичок (формування мовленнєвої компетенції).
Засоби навчання: підручник, роздавальний матеріал, текст публіцистичного стилю, тестові завдання для аудіювання.
Перебіг уроку
- Організаційний етап.
- Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
III. Аудіювання тексту публіцистичного стилю.
Ознайомлення учнів з технологією проведення аудіювання.
Ознайомлення школярів із критеріями оцінювання тестових завдань. Проведень інструктажу щодо їх виконання.
Читання вчителем тексту для аудіювання.
Почаївська гора, на якій розташована лавра, — місце незвичайне й особливе. Ще в далекому 1240 р. тут оселилися монахи Києво-Печерського монастиря, які втекли від нападу татар. Одного ранку, вийшовши зі своїх печер після молитви, вони побачили... Матір Божу в ореолі вогняного сяйва.
Показавши себе людям, вона піднялася на небо, залишивши на скелі слід своєї правої ступні. Слід той відбився на твердому камені, як на розплавленому воску, і залишився навіки. Досі він наповнюється водою, яка вже майже вісім століть приносить зцілення стражденним.
А тоді біля підніжжя гори послушники збудували невеличкий храм на честь Успіння Пресвятої Богородиці. У 1559 р. дорогою з Афона до Москви заїхав до Почаєва болгарський митрополит Неофіт — щоб поклонитися сліду благодатної ступні. Високого гостя прийняла у своєму маєтку під Почаєвом місцева українська поміщиця Анна Гойська. На знак подяки за гостинність митрополит поблагословив її іконою Богоматері з Предвічним Дитятком, яку привіз із Константинополя. Років тридцять простояла та ікона у домашній каплиці Гойської, як тут стали зауважувати, що від неї йде незвичайне світло. А невдовзі люди переконалися, які дива вона може творити.
Сліпий від народження рідний брат Анни Гойської, наприклад, щиро помолившись за порадою сестри перед тією іконою, раптом уперше побачив світло, предмети і людей. Тоді й вирішила Гойська, що чудотворна ікона повинна служити всім, і, зібравши послушників та священиків, з хресною ходою перенесла ікону на Почаївську гору і віддала на вічне зберігання монахам (3 переказу; 223 сл.).
Робота з тестами.
- Почаївська гора, на якій розташована лавра, —
А місце, де проливали кров князі
Б місце незвичайне й особливе
В місце, звідки вирушали в походи козаки
- Монахи з Києво-Печерського монастиря оселилися на Почаївській горі
А у 1649 році
Б у 1768 році
В у 1240 році
- Вийшовши з печер після молитви, монахи побачили
А схід сонця
Б Матір Божу
В Божий храм
- Матір Божа залишила на скелі
А відбиток руки
Б слід правої ступні
В відбиток лику Ісуса Христа
- 1559 року дорогою з Афона до Москви заїхав у Почаїв
А болгарський митрополит Неофіт.
Б Папа Франциск з Ватикана
В глава Української греко-католицької церкви блаженнійший Святослав Шевчук
- Високого гостя прийняла у своєму маєтку
А Анна Гойська
Б праведна жінка Вероніка
В свята мучениця Надія
- На знак подяки митрополит поблагословив А. Гойську
А образом Спаса Нерукотворного з Ватикану
Б чудотворною іконою Унівської Богородиці
В іконою Богоматері з Предвічним Дитятком
- Люди переконались, що ікона може творити дива через
А 10 років
Б 25 років
В 30 років
- Брат Анни Гойської, помолившись перед іконою, уперше побачив
А світло, предмети і людей
Б розп’яття
В Біблію
- Ікону перенесли
А до монастиря
Б на Почаївську гору
В до картинної галереї
- Стиль мовлення прослуханого тексту
А художній
Б публіцистичний
В науковий
- Відтворення та узагальнення учнями понять і засвоєння відповідної системи знань.
Гра «Так-ні».
Учитель пропонує твердження, учні згоджуються чи заперечують їх, обґрунтовуючи свою відповідь.
- Складне речення, частини якого з’єднуються сполучникамищо, так що, бо, оскільки, наче, щоб, тому що та ін. є синтаксично рівноправними, називають складнопідрядними. (Ні, частини, з’єднувальні такими сполучниками, не є синтаксично рівноправними).
- Сполучникиа, але, і, або, чи, зате , проте, то...то є сполучниками підрядності. (Ні, це сполучники сурядності).
- Визначають такі види складнопідрядних речень за значенням: означальні, з’ясувальні, обставинні.(Так).
- Безсполучникове складне речення — це речення, у якому прості речення об’єднані за змістом та інтонацією без допомоги сполучників і сполучник слів.(Так).
Диктант з коментуванням.
- Земле рідна! Мозок мій світліє і душа ніжнішою стає, як твої сподіванки і мрії у життя вливаються моє.
- Хто тебе любов’ю обікраде, хто твої турботи обмине, хай того земне тяжіння зрадить і з прокляттям безвість проковтне.
- Як добре те, що смерті не боюсь я і не питаю, чи тяжкий мій хрест, що перед вами, судді, не клонюся в передчутті недовідомих верст, що жив, любив і не набрався скверни, ненависті, прокльону, каяття.
- І зголілі модрини кричали тонко, олень виписувавсь в імлі, і зійшлися кінці і начала на оцій чужинецькій землі.
- У цьому полі синьому, як льон, де тільки ти і ні душі навколо, уздрів і скляк: блукало в тому полі сто тіней.
- І благодать така ясна лягла мені на душу смиренну, що я збагнув нарешті: ота зоря — то тільки скалок болю, що вічністю протятий, мов огнем(В. Стус).
Синтаксичний практикум
— Прочитайте текст, знайдіть у ньому складні речення, визначте засоби зв’язку між частинами. Випишіть безсполучникові складні речення.
Лесі радість: за осяяними теплим весняним сонцем вікнами буяє справжня весна. Загляне у віконце пустотливий сонячний промінчик — і оживає, світлішає все навкруг. І тоді здається: твої очі вбирають не давнє, звичне, а перетворене казкою довкілля. Пригадується такої миті щось дуже гарне: стежка, залитий сонцем луг, дівочий щасливий сміх, здивовані очі ромашок.
Ох, ця весна! Гляне лукаво в очі — зеленою гілкою розквітає в душі радість. Махне білосніжним крилом — спалахують білопінно сади.
Виглядає усміхнена Леся крізь шибку і бачить: летять у синій високості довгождані гості — лелеки та журавлі.
Пояснювальний диктант.
— Обгрунтуйте вживання розділових знаків у реченнях із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком за допомогою пунктуаційних правил. Визначте вид речень. Накресліть графічні схеми.
- На Одері хмурім, як змієві пащі, вогнями дихнули горбаті мости; зловісно в одсвітах різьбилися хащі, й гадючився берег із хвиль теплоти.
- Коли жита димлять-палають в полі — вода жива всихає у річках і на столі дрібок останній солі тремтить в густих окривджених сльозах.
- Я чув: надходить та година, коли все йде у буйний ріст(Із творч. М. Стельмаха).
Тренувальні вправи.
- Спишіть речення. Поставте потрібні розділові знаки. Зробіть повний синтаксичний розбір речень.
- Гарне народне повір’я де оселились лелеки там гніздиться щастя.
- Село затихло ніч коротка влітку і зморений косар спочити рад.
- Прочитайте складні речення зі сполучниковим та безсполучниковим зв’язком. Запишіть їхні номери в певному порядку відповідно до їх характеристики: 1) складне речення зі сполучниковим сурядним та безсполучниковим зв’язком; 2) складне речення зі сполучниковим підрядним та безсполучниковим зв’язком; 3) складне речення зі сполучниковим сурядним та підрядним і безсполучниковим зв’язком.
- Тьмяно світили ліхтарі, обабіч дрімали старі каштани, а за ними купчились темні мовчазні дерева(О. Донченко).
- Безперервним потоком вливається на заводську територію вранішня зміна, йдуть тисячі людей, щоб розтектися по цехах, і протягом цілої зміни впадатимуть вони над цим гігантом, де кипить метал(О. Гончар).
- Відгуркотів розбитими дошками міст, автобус вилітає на широку асфальтову дорогу, що йде якраз побіля плавнів і далі ще кудись, щоб десь там влитися в магістралях траси(О. Гончар).
- Із наведених речень утворіть речення зі сполучниковим сурядним зв’язком та безсполучниковим.
За хмарами-хмарами куталось сонце, воно зрідка опускало під край неба імлаві просвітки. Тоді земля трималась на них, мов колиска.
- 3 наведених речень утворіть речення зі сполучниковим підрядним зв’язком та безсполучниковим.
Я і досі завжди з хвилюванням входжу в передосінню золотисту втому полів. Я і досі не можу спокійно дивитися на останні, сизі від негоди вітряки. Вони віками вписували в сторінки хмар і неба нелегкий літопис хліборобської долі.
- 3 наведених речень утворіть речення зі сполучниковим сурядним та підрядним зв’язком і безсполучниковим.
Заздрю птахам. У них щовесни починається мовби нове життя. Приходить нова любов, нові турботи і радощі, діти. Восени всі розлітаються.
Тестові завдання.
- Знайдіть складне речення із сурядним і підрядним зв’язком.
А Люблю життя, де повно сонця й грюку, і ця любов моя на сто століть! (Д. Павличко).
Б І ламалося гілля на дереві, і зривалося листя, і далеко гонив його вітер в сумнеє поле (С. Васильченко).
В Не всі стародавні греки були афродітами, геркулесами, аполлонами, але в них був ідеал краси, і вони бачили її в різних проявах, увічнювали її (О. Довженко).
Г Помиляється той, хто гадає, що з одержанням свідоцтва чи диплома кінчається період навчання (Я. Панч).
- Укажіть складне речення зі сполучниковим сурядним і безсполучниковим зв’язком.
А Тихо в лісі: повітря не дихне, ніщо не шеберхне (М Коцюбинський).
Б Повіяв злегка вітерець, і озвалися гаї, затріпотіли осики, зашуміли верболози, ріка скинула з себе дрімоту разом з сивуватим туманом (І. Цюпа).
В І летять гуси, і летять журавлики, і літа мої листом осипаються (Б. Олійник).
Г Найогидніші очі порожні, найгрізніше мовчить гроза, найнікчемніші дурні вельможні, найпідліша брехлива сльоза (В. Симоненко).
- Знайдіть складне речення зі сполучниковим підрядним і безсполучниковим зв’язком.
А Над притомленим завороженим степом стояла така тиша, що було чути, як знизу дихає колос, як згори випадають роси і місячна обніж (М. Стельмах).
Б Тихо в полі, гай темніє, наступає літній вечір ([Л.. Українка).
В Таке моє давнє правило: ніколи не шкодувати за тим, чого не можна повернути (О. Гуреєв).
Г Хто чує себе лиш, хто тільки для себе співа, той не ввійде в майбутнє, не прийме сучасне (М. Рильський).
- Знайдіть складне речення зі сполучниковим сурядним і підрядним та безсполучниковим
зв’язком.
А Коли осінь вмирає на сивому-сизому вітрі, ми старієм на рік, і немає на долю управи (Б. Олійник).
Б Небо по-літньому квітчасте: по небосхилу, де збились у веселий табунець білі хмарки, воно було темно-блакитним (М. Карплюк).
В Надвечір хуга втихла, хмари на заході почервоніли, сніг стужавів і гостро заблищав, а повітря стало таким прозорим, що було далеко видно голі дерева понад шляхом (Гр. Тютюнник).
Г Відскрипіла возами осінь, на санях від’їхала зима, і вербовим човником до бродів прибилась весна (М. Стельмах).
- Укажіть безсполучникове складне речення.
А Біжить стежина в сад у зарості малини, яка дозріла вже і запахом п’янить (Л. Талапай).
Б Дрімає сад і гостро пахне м’ята (В. Сосюра).
В Грядка була невелика, пообіч неї на межах лежали купки старого, почорнілого од моху каміння (Г. Тютюнник).
Г Запахи фарб злегка паморочили голову і хвилювали, як хвилюють пахощі квітів, навіваючи спогади чи пробуджуючи уяву (П. Гуріненко).
- Укажіть складне речення зі сполучниковим сурядним і безсполучниковим зв’язком.
А Навкруги тиша; скрізь ясно; з поля вітерець віє; з гаїв холодок дише (Марко Вовчок).
Б А хмара находить, і грім гуркотить, і блискавка хижо моргає Дніпрова Чайка).
В Розвели нас дороги похмурі, і немає жалю й гіркоти, тільки часом у тихій задумі випливаєш з-за обрію ти (В. Симоненко).
Г І пригадалося йому дитинство: над водами хиляться лози, лелека пливе в висоті (М Рильський).
- Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
Вправа «Незакінчене речення».
— Я розумію...
— Я не вмів(-ла), а тепер умію...
— Я готовий(-а) до...
- Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
- Повторити теоретичний матеріал підручника, підготуватися до контрольної роботи.