Українська мова 9 клас - Розробки уроків - 2017 рік
Урок 68. Орфографія
Мета: повторити й узагальнити вивчені орфограми в написанні іменників, прикметників, прислівників, часток із повнозначними словами; знаходити і виправляти помилки в написанні складних слів; повторити й поглибити знання учнів про уживання префіксів з-, с-, роз-, без-, пре-, при-, прі- та апострофа перед буквами я, ю, є, ї; розвивати пам'ять, уміння школярів порівнювати, аналізувати; виховувати почуття любові до рідного слова.
Тип уроку: урок повторення, узагальнення й систематизації знань (формування мовленнєвої компетенції).
Засоби навчання: підручник, проектор, роздавальний матеріал, таблиці «Правопис складних слів», «Правопис часток з повнозначними словами», «Уживання префіксів з- (с-), роз-, без-», «Уживання префіксів пре-, при-, прі-» (їх зміст —у конспекті уроку).
Перебіг уроку
- Організаційний етап.
- Перевірка домашнього завдання.
III. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація учіння.
- Узагальнення і систематизація знань(компетентність продуктивної творчої діяльності).
«Мозковий штурм».
— Що вивчає орфографія? Що таке орфограма?
— У чому полягає різниця між орфограмами буквеними та небуквеними?
Робота з таблицями «Правопис складних слів» і «Правопис часток з повнозначними словами».
Таблиці спроектовано на дошку.
Правопис складних слів
Пишемо разом |
Пишемо через дефіс |
|||
1. Слова, утворені від підрядних словосполучень (у яких від одного до іншого слова можна поставити питання): новобудова, східнослов'янський. |
1. Слова, які утворені поєднанням незалежних слів (між ними можна поставити сполучник і): мовно-літературний (мовний і літературний). |
|||
2. Слова з першими частинами авіа-, авто-, аг- ро-, водо-, кіно-, макро-, мікро-, супер-, теле-, фото- і под.: кіномистецтво. |
2. Слова з першою частиною віце-, екс-, лейб-, максі-, обер-, воєнно-, військово-: міні-футбол. Виняток: військовополонений. |
|||
Пишемо разом |
Пишемо через дефіс |
|||
3. Прикметники, у яких першим компонентом виступає прислівник: глухонімий, хитромудрий, зловорожий. |
3. Прикметники, які означають поєднання смаків, кольорів або відтінки кольорів: світло-зелений, кисло-солодкий. Винятки: жовтогарячий, червоногарячий. |
|||
4. Слова, утворені поєднанням тих самих слів, синонімічних слів, антонімічних слів за значенням слів, слів з тим самим коренем: білий-білий, тишком-нишком, більш-менш, батько-мати, великий-превеликий. Але: кінець кінцем, чин чином, сама самотою. |
||||
5. Слова, у яких перше слово підкреслює певну прикмету чи особливість предмета, явища, названого другим словом: стоп-кран. |
||||
Правопис часток з повнозначними словами |
||||
Пишемо разом |
Пишемо через дефіс |
Пишемо окремо |
||
Частки аби-, де-, -сь, -ся, що-, як-, ані-: абихто, чимало, щодня. |
1. Частки казна-, хтозна-, боз- на-, будь-, небудь-: будь-хто, який-небудь. 2. Частки -бо, -то, -от, -но, -таки,якщо вони стоять безпосередньо після слова, з якими пов’язані за змістом: все-таки. |
1. Інші частки, зокрема б (би), ж (же), то (вказівна), хоч би, хіба ж, 2. Якщо між часткою і словом, якого вона стосується, стоїть інша частка чи прийменник, то всі три слова пишемо окремо. |
||
Розподільний диктант (компетентність саморозвитку і самоосвіти).
— Запишіть слова у дві колонки: ті, які треба писати разом; ті, які треба писати через дефіс. Поясніть написання.
Повсюди, мовно-літературний, босоніж, хтозна-де, північно-східний, жовтогарячий, темно-зелений, краєзнавчий, восени, далеко-далеко, більш-менш, чорноземний, білозубий, шестизначний, льон-довгунець, півдороги, пів-Одеси, по-господарськи, червоногарячий, будь-що-будь, споконвіків, бозна-який, фізико-математичний, абиякий, казна-котрий.
Орфографічний практикум.
— Запишіть прислівники та прислівникові сполучення, знявши риску. Поясніть орфограми.
Без/пуття, без/перестанку, без/сумніву, без/кінця/краю, на/щастя, на/зло, по/суті, з/від/усюди, в/решті/решт, день/у/день, вряди/годи, всього/на/всього, давним/давно, до/відома, в/шосте, до/ладу, до/вподоби, по/тихеньку, ген/ген, рік/у/рік.
Робота з таблицями «Уживання префіксів з- (с-), роз-, без-», «Уживання префіксів пре-, при-, прі-».
Уживання префіксів з- (с-), роз-, без-
Умови |
Приклади |
Перед буквами к, п, т,лг, фпрефікс з-відповідно до вимови позначається буквою с.Перед усіма іншими приголосними вживаємо з- |
Сказати, сфотографувати, зсадити, зшити |
Префікси роз-, без-завжди пишемо з буквою з |
Розказати, безпечний |
УВАГА! В українській мові префіксів рос- і бес-немає!
Уживання префіксів пре-, при-, прі-
Пишемо пре- |
Пишемо при- |
Пишемо прі- |
1. У прикметниках і прислівниках для вираження найвищого ступеня ознаки (премудрий, препогано). 2. У словах презирство, презирливий, преподобний, престол, преосвященний. |
1. Переважно у дієсловах, що означають наближення, приєднання до чогось, неповноту дії чи ознаки (приїхати, присісти). А також у похідних від них (прибуття, приклеєний). 2. У прикметниках та іменниках, що означають знаходження біля чогось (прикордонний, пригірок). |
У словах прізвище, прізвисько, прірва. |
Вправа «Я — редактор» (компетентність саморозвитку й самоосвіти).
— Підкресліть слова, які написано неправильно. Виправте помилки.
Сфотографувати, зхилити, розпитати, безпечний, схитрувати, розхитати, преміський, приклеїти, пресушений, преширокий, предобрий, приліпити, предорожній, привітати, спитати, пресоромити, зтерти, зсохнути, розсаджувати.
— Також сьогодні на уроці ми повинні повторити правила уживання апострофа перед буквами я, ю, е, и
Учні розказують правила уживання апострофа та наводять приклади.
Орфографічний практикум.
— Спишіть слова, ставлячи, де потрібно, апостроф.
Пів..юрти, пів..Ялти, духм..яний, миш.. як, торф..яний, інтерв..ю, інфекція, грав..юра, черв..як, пів..ящика, мавп..ячий, пів..яблука, дит..ясла, різьб..яр, розв..язати, св..ятковий, Лук..янченко, між..яру- сний, б..юро, від.хднати, моркв..яний.
Робота в парах (компетентність продуктивної творчої діяльності).
— У кожному слові визначте орфограму. Доберіть і запишіть 2-3 слова з цією орфограмою.
Зразок: знання — гілля, зілля.
Прегарний, розповідати, безпечний, стерти, ясно-зелений, будь-де, прибережний, прірва, морквяний, п’ять.
- Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
Бесіда.
— Чи задоволені ви підсумками своєї роботи?
— Чи поліпшилися ваші знання?
— Що було цікавого на уроці?
— Чи досягли поставлених цілей?
— Що потрібно повторити, вивчити?
- Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
- Повторити вивчене про правопис складних слів.
- Написати твір-мініатюру (7-8 речень) на тему «Добре там жити, де вміють дружити», використовуючи складні прислівники та прикметники.